Orhan Güneş
Orhan Güneş#DİRENYALOVA

2 Aralık 2014 Salı 07:48

   Son 1 yılda Yalova’yı neresinden tutarsanız tutun elinizde kalıyor. Önce iptal edilen yerel seçimlerle ülke gündemine oturmuştu Yalova. İlk sayımda Ak Parti adayı 1 oyla seçimi kazandı denildi, 2.sayımda ise CHP adayı 6 oyla önde bitirdi. Orta yol bulunamayınca seçimler iptal oldu ve yapılan yeni seçimde Yalova’nın Belediye Başkanı CHPli Vefa Salman oldu.

   Yalova’da hayat normale döndü derken birkaç ay sonra bu seferde su sorunu patlak verdi. Kimsenin haberi olmadan barajlardaki su sıfır seviyesine indi. Çünkü birilerinin haberi olsa mutlaka önlem alınırdı diye düşünüyorum ki yaz aylarında günlerce susuz bırakılmazdı halk. Aksi halde kötü niyetli insanların gizlice baraja girip bütün suyu içtiklerini düşüneceğim(!)

   Yaşanan son olay ise yenilir yutulur cinsten değil. Yalova – Çiftlikköy güzergahı üzerinde bulunan Tonami Kavşağında tam 180 tane yüzyıllık tarihi çınar ağacı kesildi. Hemde Atatürk’ün bir çınar ağacını kesmemek için yürüttüğü köşkün hemen yakınında. Atatürk’ün Yürüyen Köşkü’ne baka baka kesildi…

   Bu olay akıllara ister istemez Gezi Parkı’nı getiriyor. Orada birkaç ağaç kesilmesin diye kendini kepçenin önüne atanlar, ağaç sevdalılarıyla(!) günlerce direnenler, kamu mallarını yakıp yıkanlar, yeşile duyarlı, ağaca sevdalı ünlüler siyasiler nedense bu olay karşısında üç maymunu oynuyorlar.

   Gelelim ağaçların kesilme nedenine. Yıllardır Yalova’nın kanayan yarası haline gelen Topçular İskelesi dönüşü trafik olayı gerçekten de büyük bir çile. Bursa yolu kavşağına bir çözüm şarttı fakat yöntem 180 çınar ağacının kesilmesiyle yapılacak köprülü kavşak mı kesinlikle katılmıyorum.

   Yakın bir zamanda bitmesi planlanan Gebze-Orhangazi-İzmir otobanına alternatif geçişler düşünülebilirdi ya da alt geçitli bir yol? Ama ne olursa olsun böyle bir katliam çözüm yolu olmamalıydı.

   Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman, geçtiğimiz yıllarda önceki belediye yönetiminin kestiği ağaçlar için çok sert tepki gösterdiğini biliyoruz. Atatürk’ün Yürüyen Köşkü’ne atıfta bulunarak Yaş kesen baş keser yapılan bu katliamı kınıyorum derken konuyla ilgili muhatap bulamamaktan yakınmıştı sayın başkan.

   Yapılacak olan köprülü kavşağın halkın yararına olacağını ardında bir art niyet aranmamasını belirten Vefa Salman, kesilen ağaçların yerine çok daha fazlasının ekileceğini ve bu kesilen çınar ağaçlarının fakirlere odun olarak dağıtılacağını belirtti. Ki bu günah çıkarmaktan başka bir şey değildir.

   Evet bu köprü gerçekten hayati bir mesele yapılması için çok geç kalınmış bir icraat bilakis. Bu proje bittiğinde şüphesiz trafik büyük bir ölçüde rahatlayacak bunu yapanlara lafımız yok hatta yapandan da Allah razı olsun fakat burada bu ağaç katliamına sessiz kalan Gezi Parkı kahramanlarına sormak istiyorum; Yapılan 3.Boğaz Köprüsü başka bir hizmet için mi yapılıyor da siz ona vandalca tepki gösteriyorsunuz ağaçlar kesiliyor diye?

   İşte halep işte arşın! Halep oradaysa arşın burada koy hadi tepkini! Koyamazsın çünkü sizin meseleniz ağaç değildi. Bunu burada çok daha net bir biçimde gördük. Konu Ak Parti ya da CHP de değil önemli olan yanlışa yanlış diyebilmek haksıza karşı ortak bir tepki koyabilmek.

   Yoksa kendisinden habersiz Yalova’da kuş uçmayan Milletvekili Muharrem İnce gibi benim haberim yoktu imzamı hiçbir şekilde atmadım karayollarının tehdidine boyun eğilmiş bilsem önleyebilirdim ama çok üzgünüm olan olmuş telafi edeceğiz demekle olmuyor bu işler…

 

   
Bu haber 2180 kez okunmuştur.

23.2.2019 15:00:25 

Yorum bulunamadı.

Copyright © 2010 Ajans Orhangazi. Tüm Hakları Saklıdır.Haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek dahi izinsiz kopyalanamaz kullanılamaz.