Orhan Güneş
Orhan Güneşİlim yayma cemiyeti

9 Aralık 2014 Salı 14:06

Türkiye’de çok partili sisteme geçildikten sonra ekonomik, siyasi ve kültürel hayatta önemli gelişmeler yaşanmaya başlamıştı. Toplumun, önem ve aciliyetine binaen çözüm beklediği meseleler arasında yer alan din eğitimi ve hizmetleri, sosyal yardımlaşma ve dayanışmanın tesisi gibi konularda atılan adımlar, bu gelişmeler arasında bulunmaktaydı.

Nitekim İstanbul Sirkeci’de bir araya gelen 68 mümtaz hayırsever  insan da, milli ve manevi değerlerimizi ihya ederek geleceğe taşımak, ilim ve irfan çalışmalarını destekleyerek yaygınlaştırmak için 11 Ekim 1951 tarihinde İlim Yayma Cemiyeti´ni kurmuştu.

Cemiyetin ilk yönetim kurulu, Av. Seniyüddin BAŞAK (Başkan), Vehbi BİLİMER (Başkan Vekili), Nazif ÇELEBİ (Katip), Cemalettin TUNÇ (Muhasip), Yusuf TÜREL (Üye), Hamid ÇAĞIL (Üye), Mazhar SÜNDÜS (Üye) isimlerinden oluşmaktaydı.

Cemiyetin, kuruluşunun hemen ardından, Milli Eğitim Bakanlığı’nın talebi ve okulun ilk müdürü olan Celâlettin Ökten’in gayretleriyle, 17 Ekim 1951’de İstanbul’un Samatya-Etyemez semtinde ilk İmam Hatip Okulu’nu açmıştır.

İlim Yayma Cemiyeti, 10.02.1953 tarihinde Bakanlar Kurulu kararı ile kamu yararına faaliyet gösteren dernek statüsünü kazanmıştır.

İlim Yayma Cemiyeti, orta öğrenim için inşa ettiği okul ve yurt binalarını hizmete sunmanın yanı sıra, yüksek öğrenim öğrencileri için de çeşitli yerlerde yurtlar açmış; ayrıca, 1963 yılından itibaren burslar vermeye başlamıştır.

Cemiyet, aynı hizmet anlayışı çerçevesinde 1973 yılında İlim Yayma Vakfı’nı kurmuş; böylece yüksek lisans ve doktora öğrenimini özellikle teşvik edip desteklemeyi hedeflemiştir.

Yarım asrı aşan bir süredir güzel hizmetlere vesile olan İlim Yayma Cemiyeti günümüzde, Edirne’den Iğdır’a Zonguldak’tan Antalya’ya kadar, Türkiye genelindeki şubeleri, öğrenci yurtları ve verdiği burslarıyla eğitim alanındaki çalışmalarını sürdürmeye devam  etmektedir.

Kuruluşunun 63.yılında toplam 74 ilde 170 şubesi bulunan İlim Yayma Cemiyeti,  geçtiğimiz günlerde bir şubesini de Orhangazi’de açtı. Başkanlığını Hasan BUDAK’ın yaptığı cemiyetin başkan yardımcılığına ise İbrahim GÜL getirildi. Sekreterlik görevinde de Veysel HERKÇİ bulunuyor.

Başkan BUDAK yaptığı açıklamada öncelikli hedeflerinin İlçemizde kısa ve uzun vadede planlar oluşturarak geleceğimizi teslim edeceğimiz çocuklarımıza hizmet etmek ve milli manevi bir anlayışla gençlerimizi donatmak, vatanına ve milletine hayırlı evlatlar yetiştirmek olduğuna değindi.

 

Şube Sekreteri Veysel HERKÇİ ise ‘’Orhangazi olarak bizlere düşen görev, bu mümtaz kuruluşa destek olup elimizden gelen yardımları esirgememek, değerli halkımızında destek vereceğinden hiçbir şüphem yok.’’ dedi. 
Bu haber 1798 kez okunmuştur.

17.2.2019 03:35:38 

Yorum bulunamadı.

Copyright © 2010 Ajans Orhangazi. Tüm Hakları Saklıdır.Haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek dahi izinsiz kopyalanamaz kullanılamaz.