Adnan TOSYALI
Adnan TOSYALIOrhangazi'de gazeteci olmak

14 Ocak 2015 Çarşamba 11:38

Gazeteci olmak bir sorumluluk işidir.

   Orhangazi’de gazeteci olmak ise eskilerin deyimi ile  “Orhangazi ile hemdert olmak”tır.

   Orhangazi’de gazeteci iseniz; “Orhangazi ortak paydanızdır”; burada yaşayan 72.500 kişi ile birlikte ağlayıp, birlikte gülmeniz demektir.

    Orhangazi’de ilk günlük gazeteler 1973’lerde iki ayrı gazete olarak çıkmaya başlamış; “Yeni Orhangazi” ve “Orhangazi Ekspres” gazeteleri ortalama ikişer ay günlük olarak yayınlanmışlar; ancak o günlerin koşullarında daha fazla yaşamamış, yine haftalık olarak yayına dönmüşler; sahipleri Yalova kökenli olan Ekspres Orhangazi gazetesi ise bir süre sonra kapanmıştır. Daha ilginci; o zamanın “aşılmaz bir devi olarak görünen Belediye Başkanı Hüsnü Tozkoparan”ın beklenmedik biçimde belediye başkanlığından düşmesinin en büyük kaynağının bu gazetenin kısa süreli “muhalif yayınları”nın bir eseri olduğunu ben yaşamadım ama bir çok kişiden duydum.  Bu gazetenin bazı sayılarını Avrasya Etnografya Vakfı arşivinde görme olanağım oldu. 4 yaprak, bu günkü fotoğraf ve baskı kolaylıklarından çok uzakta oldukça alçakgönüllü bir gazete.

    *****

    2002’de ilk kez Güncel gazetesinde çalışmaya başladığımda gazetecilik birikimlerimi yansıtmaya çalıştığımda dostlarımın büyük bölümü şaşırdı kaldı.

   Orhangazi’de bir günlük gazete yayınlamanın, bu gazetede günlük köşe yazıları yazmanın, günlük karikatürler çizmenin, fıkra ve söyleşi köşeleri açmanın daha önemlisi de 4 dönem toplam 20 yıl belediye başkanlığı yapmış M.Turgut Ünlü’ye yamanmadan bu gazetenin yaşamının birkaç gün, bilemediniz ayı geçmeyeceğini söyleyen pek çok kişiler olmuştu. Buna karşın 2002’deki Yerel Seçim sürecini başarı ile aşmış; Orhangazi’nin pek de beklemediği Belediye Başkanlığı değişim sürecini yaşadığımızı tek tek görüntüler olarak çok net olarak anımsıyorum.

    Daha sonra açıkça söylemek gerekirse; çalışmamın parasal karşılığını alamadığım için bu gazeteden ayrılmak zorunda kalmış; dershane öğretmeni olarak Bursa’da, İnegöl’de, Yenişehir’de, Gemlik’te ve Orhangazi’de bir süre çalışma olanağı bulmuştum.

  Bu arada kısa sürelerle de olsa; “Tuna” ve “Lider” gazetelerinde çalışma olanağı bulmuştum.

   *****

   Şimdi geriye dönüp baktığımda; Orhangazi’de 5 ayrı günlük gazetenin yanında zaman zaman yayınlanan birkaç ayrı gazeteyi de görmenin mutluluğunu yaşıyorum. 

    Bu gazetelerde yer alan genç gazetecilerin çoğuyla da birlikte çalışma olanağını buldum. Bir anlamda “usta-çırak” ilişkilerimiz oldu.

   Şimdilerde nerelerdeyiz?

   Bu ağaç çok filizler verdi; Orhangazi basını “özgür”, “yandaş”, “ taraflı”, tarafsız” farklı niteliklerde basınla çok daha yakından tanışma olanağını buldu. Bundan böyle de ister istemez bu böyle devam edecek. Buna da alışacağız. Türkiye basınında esen fırtınalardan Orhangazi’nin de payını almasının çok doğal olduğunu düşünüyorum.

   Ancak benim gönlüm; “özgür ve bağımsız basın”dan yana.

   Bir başka türlüsüne elim gitmiyor.

   *****

    Orhangazi basını daha güçlü olamaz mı?

    İşte şu anda üzerinde düşünülmesi gereken sorun bu.

    Bir kurum kendi ayakları üzerinde durmayı ne kadar çok becerebilirse özgürlüğü de o kadar güçlü olur. Şu anda ne yazık ki Orhangazi’deki basın kurumları kendi ayakları üzerinde durabilecek güçten oldukça yoksundurlar.

    Ne kendilerine ait bir basımevleri, ne de büro olarak kullanabilecekleri bir yerleri, ne de düzenli olarak ellerinde bulunan bir ana paraları yoktur. Buna karşılık inatla ve ısrarla ayakta kalma savaşı vermektedirler.

     Böyle olunca da gazetelerimizin tek desteği okurlarının vereceği günlük gazete paraları ve alınabilecek birkaç duyuru ve reklamdan öteye geçmemektedir.

    Tüm bunlara karşılık Orhangazi basınını kutlamak gerekir.

 

    Kalın sağlıcakla. 
Bu haber 1938 kez okunmuştur.
23.5.2019 17:04:40 

Yorum bulunamadı.

bursa güvenlik sistemleriantalya transferbursa web tasarımorhangazi haberkontrol vanası matbaa merdanelerimerdane
Copyright © 2010 Ajans Orhangazi. Tüm Hakları Saklıdır.Haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek dahi izinsiz kopyalanamaz kullanılamaz.