Adnan TOSYALI
Adnan TOSYALISenin yerine ben seçerim!

29 Ocak 2015 Perşembe 09:51

    Orhangazi Belediye Meclisi’nde önceki hafta ilginç bir gelişme yaşandı.

    Özetlersek…

    Orhangazi Belediye Meclisi Denetleme Komisyonu için 5 üyenin seçimi yapıldı.

    Komisyonda AK Parti Grubu’ndan 4, DP Grubu’ndan bir üyenin yer alamsı gerekiyordu. MHP ve CHP’nin grupları olmadığı için üye seçilemeyecekti.

    Ortaya ilginç bir görüntü çıktı. Her grubun kendi adayını belirlemesi gerekirken; AK Parti Grubu hazırladığı önergede DP Grubu içinde Aslı Demirel’in adını yazmıştı. Seçim sonuçlandı. Aslı Demirel; istemediği ve grubunun aday göstermediği bir liste ile göreve “zorla” getirilmişti.

    Aslı Demirel seçimin ardından hemen itiraz etti. “Aday olmadığını”, bu komisyonda da “yer almak istemediğini” çok kesin bir dille anlattı. 

    Ancak AK Parti Grubu ve Belediye Başkanı Neşet Çağlayan kararlıydı. “Aslı Demirel bu komisyonda “görev alacaktı” . İtirazlar da sonuç vermedi.

    *****

    Ortaya beklenmedik bir durum çıkmıştı. Belediyeler Yönetmeliği’nin 21.maddesine yöntem açıktı. “Her grup kendi adayını belirlemeli ve önerisini sunmalı”ydı. Oysa ortada “grubun seçmediği bir  aday” işin daha ilginci de “bu görevi istemeyen bir üye” ortaya çıkmıştı.

      Sonucu Orhangazi Belediyesi DP Grup Sözcüsü Nurettin Çetin şöyle açıkladı:

     “Yönetmelik ve usuller çiğnenmiş, antidemokratik bir yöntemle grubumuzun yetkisi çiğnenmiş, demokratik uygulamalar yaralanmıştır.”

    Bu konuda itirazlarda sonuç vermeyince iş şimdi “Bölge İdare Mahkemesi”ne yansımalıdır.

    Bunun sonucu olarak da “Orhangazi Belediyesi Denetleme Komisyonu Seçimi” Bölge İdare Mahkemesi”ne yansıdı. Aslı Demirel kendisinin ve grubunun isteği olmadan “seçildiği bu görevde kalmak zorunda mıdır, yoksa değil midir?” kararı beklenecektir.

     *****

     Ortadaki durum şöyle özetlenebilir. AK Parti’deki “iştişare demokrasisi” bu seçimle sınırlarını aşmış, kendi partisini dizayn  etmenin ötesinde diğer partileri de dizayn etme aşamasına ulaşmıştır.

    Benim sık sık vurguladığım “iştişare demokrasisi”nin sınırları giderek genişliyor. Seçme ve seçilme hakkı bu dönemde kişilerin özgür iradesini aşıyor; “birilerinin” “yetki ve karar alanı” içine giriyor.

     Şunu rahtlıkla söyleyebiliriz; AK Parti yeni dönemde “iştişare yolula” kendi adaylarını seçmenin çok ötesine geçmeyi, “muhalefeti de kendisi belirleme aşaması”na geçmek istemektedir.

    Bu anlayış genel seçimlerde de şimdiden kendini hissettirmekte; AK Parti kendi milletvekili kadrolarını “iştişare yoluyla” belirlemek istediği gibi, hızını alamayarak diğer partiler içinde “iştişareye kalkışacak” onlarında kadrolarını belirleyecek gibi görünüyor.

    AK Parti geçtiğimiz ay yaşadığımız “İlçe Genel Kurulu”nda örneğini sundu; ve bugün yapılacak 4.Orhangazi Kadınlar Kolu Genel Kurulu’nda bunun örneklerini sunacaktır.

    “Gençlik Kolları Genel Kurulu”nda giderek “Milletvekili Seçimleri”nde yine modelin değişeceğini sanmıyorum. 

    *****

    Bu gelişmeyi hem ülkemiz siyaseti hem de Orhangazi siyaseti açısından iki ayrı biçimde değerlendirmek gerekiyor.

    Ülkemiz genelinde; AK Parti ülkemizde siyaseti hem iktidar, hem de muhalefet olarak tek başına şekillendirmek istemektedir.

    Orhangazi özelinde ise; bu dönem Belediye Meclisi’nde ilk kez ciddi bir biçimde ortaya çıkan “Nurettin Çetin ve arkadaşlarının muhalefetini” susturmak, en tehlikelisi de “iktidar ve muhalefeti” tek başına yürütmek istemektedir.

    Böyle bir demokrasi modeli var mı?

    Dünyada yok ama, böyle giderse AK Parti bum ülkemizde yaratabileceğinin sevdası ile yoluna devam etmektedir.

    Demokraside böyle bir yol var mı?

    Yok.

     Bu yoldan giderseniz ortaya çıkacak model “demokrasi” değil, “diktatörlük” modeli olacaktır.

     Şunu unutmamak gerekiyor. 90 yıllık Cumhuriyet Tarihimiz böylesi yaklaşımlara izin vermeyecek bir noktaya gelmiştir, böyle düşünenler bir gün bunun olamayacağını kendileri de anlayacaklardır.

    Kalın sağlıcakla.

 

 
Bu haber 1714 kez okunmuştur.
21.7.2019 23:21:15 

Yorum bulunamadı.

bursa güvenlik sistemleriantalya transferbursa web tasarımorhangazi haberkontrol vanası matbaa merdanelerimerdane
Copyright © 2010 Ajans Orhangazi. Tüm Hakları Saklıdır.Haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek dahi izinsiz kopyalanamaz kullanılamaz.
Gaziantep Klima Servis Gaziantep Klima Montaj Gaziantep Klima