Adnan TOSYALI
Adnan TOSYALIUğur Mumcu'yu Andık

29 Ocak 2015 Perşembe 09:52

     Hafta sonunda Gazeteci-Yazar Uğur Mumcu’yu 22.Ölüm Yıldönümü’nde bir kez daha andık. Cumartesi günü Cumhuriyet Alanı’nda Atatürk Anıtı önünde yapılan iki ayrı törende ve yine aynı akşam Atatürkçü Düşünce Derneği Lokali’nde yapılan törende bir avuç insan olsak da bir araya geldik ve bu değerli insanı saygıyla andık.

     Uğur Mumcu gazeteciydi ve gazeteci olarak öldü.

     Öldüğünde 51 yaşındaydı.

     Yaşasaydı bu gün 73 yaşında olacaktı.

     Demek ki ölümünden bu yana koskocaman 22 yıl geçmiş. Ülkemiz 22 yıldır bu değerli aydınımızdan yoksun olarak yaşıyor.

     Cumhuriyet Alanı’nda yapılan etkinliklerde; ADD Orhangazi Şubesi Başkanı İsmail Saidoğlu ve CHP Gençlik Kolları Başkanı Emin Sümer konuştu. Yine aynı akşam ADD Lokali’nde yapılan söyleşinin konuğu ise gazetecimiz yazarlarından Bülent Turantekin oldu.

     Her konuşmacı acı bir gerçeği altını çizerek dile getirdi.

    “Uğur Mumcu öleli 22 yıl geride kalmıştı, bu aradan geçen 22 yıl içinde devlet adına konuşanların ve bu cinayetleri çözme sorumluluğunu üzerlerinde taşıyanların verdikleri “suçlular bulunacak ve cezalandırılacaktır” sözleri hep boşlukta kaldı.

     Suçlular “cezalandırılamadılar”, çünkü “bulunamadılar” Ancak ülkemiz tarihini bir not kara bir leke gibi düşüldü. Uğur Mumcu Cinayeti’ni araştıran komisyon bu süre içinde sonuca ulaşamadığı için “Uğur Mumcu Cinayeti Davası” da zaman aşımına uğrayarak “tozlu raflar arasında” zaman aşımı nedeniyle yerini aldı.

     *****

     Uğur Mumcu bu memleketin önemli aydınlarından birisiydi. 1962’de ilk yayınlanan yazısı ile başlayan gazeteciliği süresince; hep “yolsuzlukların, hırsızlıkların, karanlık güçlerin ve eli kanlı çetelerin üzerine” kararlılıkla gitti.

    Ülkemizin ufkunu saran sisleri açmaya; sisler arkasında saklanan karanlık güçleri gün ışığına çıkarmaya çalıştı. “Yolsuzluğun üzerine gitti”,haksızlığın karşısına dikildi”, “Cumhuriyetimizin değerlerine sıkı sıkıya sahip çıktı” sonuna kadar da bu ilkelerinden ayrılmadı.

    Çok daha önemlisi sorunların eline silah alıp solağa çıkılarak çözülemeyeceğini yüksek sesle haykırdı.

    Uğur Mumcu bu yolda yalnız mıydı?

     Bu karanlık süreçte; Kurtuluş Savaşı’nda İzmir’de ilk kurşunu Yunanlılar’a karşı atan ve olduğu yerde vurulup kalan Gazeteci Hasan Tahsin’den başlarsak; Hasan Fehmi, Mustafa Kubilay, Bahriye Üçok, Muammer Aksoy, Abdi İpekçi, Turan Dursun, Kemal Türkler, Onat Kutlar, Necip Hablemitoğlu, Ahgmet Taner Kışlalı, Çetin Emeç… ve daha pel çok isim bu cinayetler halkası içinde yer alır.

     Bu cinayetlerin katilleri kilerdir?

     Ne yazık ki bu güne kadar bu katıl sürülerinin çok azı gün ışığına çıkmış, onlarında suçları bir şekliyle örtbas edilmiştir. Çoğu elini kolunu sallayarak aramızda gezmekte, daha da korkuncu büyük bölümü devletin üst kademeleri içinde kendilerine önemli yerler edinerek bu cinayetlerinin ödüllerini almış durumdadırlar.

     *****

     Bu cinayetler geldiği noktada bitmiş midir?

     Dileğimiz bitmiş olmasıdır.

     Korkumuz ise; bitmemiş olduğu, önümüzdeki süreçte bu isimlere yenilerinin eklenmesi endişesidir. Şunu iyi biliyoruz ki; aydınlıkla karanlığın mücadelesi tarihin önlemez çelişkilerinden birisidir ve böyle kalmaya devam edecektir.

    Nereye kadar?

     Kısa bir cümle ile; ülkemiz gerçekten aydınlık ve çağdaş yarınlara kavuşana kadar.

    Biz şunu iyi biliyoruz ki; ülkemizde bu karanlıktan kendine pay çıkaran ve kazanç sağlayan birileri var. O yüzden bu karanlığın hep devam etmesini; aydınlarımızın; ilkemizin aydınlık yarınlarını düşünen yurt sever insanlarımızın kendi çıkarları için kurdukları bu çarkın bozulmasını istemiyorlar.

     Nereye kadar?

     Buna karar verecek olan halkımızın öz iradesi olacaktır. Eğer bir gün bu karanlıklar aydınlatılabilecek; katillerden hesap sorulabilecek ve ülkemiz dünya ülkeleri arasında hak  ettiği yeri gerçek anlamda alabilecekse ortada üzüleceğimiz bir şey kalamayacaktır.

     Kalın sağlıcakla.

 

 
Bu haber 1595 kez okunmuştur.
23.5.2019 17:05:01 

Yorum bulunamadı.

bursa güvenlik sistemleriantalya transferbursa web tasarımorhangazi haberkontrol vanası matbaa merdanelerimerdane
Copyright © 2010 Ajans Orhangazi. Tüm Hakları Saklıdır.Haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek dahi izinsiz kopyalanamaz kullanılamaz.