Adnan TOSYALI
Adnan TOSYALIGörevimizi biliyoruz

29 Ocak 2015 Perşembe 09:53

    Çoğu zaman kendi kendime soruyorum:

   “Okuyucu sayfalar dolusu renk renk İstanbul gazeteleri varken; bizim 12 sayfalık siyah-beyazdan başka bir rengi olamayan gazetelerimizi neden alsın?”

   Orhangazi basınında “Yenigün” gazetesi olarak görevimiz nedir?  Ya da Orhangazi’de yayınlanan diğer gazetelerin görevi nedir?

   Tüm bu olumsuzluklara karşın her gün yaklaşık 300-350 okur bizi okuyorsa bunun anlamı nedir?

    Bu soruma en güzel yanıtı geçtiğimiz hafta sonunda Gedelek Mahallesi’nde yaşanan taşkın olayında geldi.  

    Haber bize Gedelek’te oturan bir okurumuz aracılığı ile geldi. Bizlerde hemen bu haberin üzerine gittik ve kamuoyu ile buluşturduk. Gedelek mahallemizde çok önemli bir sorun vardı. Su şebekesi patlamış, neredeyse mahallenin tamamını su basmıştı.

    Bir başka deyişle Gedelek yaşayanlar için bir cehenneme dönüşmüştü.

    Bu konuda bize destek olan Hasan Trak ve Özer  kardeşimize ayrıca teşekkür ediyoruz.

    Haberimize ilk duyarlılık Belediye Başkanı Neşet Çağlayan’dan geldi. Aynı gün Gedelek’e giderek sorunu yerinde gördü. Bir sonraki gün ise Yine kendisi, İlçe Başkanı Mustafa Kaya, Belediye Meclisi üyeleri, Belediye’nin ilgili birim yetkilileri Gedelek’te buluştular. Kahve kahve gezdiler, sorunu kavramaya ve önerileri de değerlendirerek en kısa yoldan çözüm bulmaya çalıştılar.

   Hafta sonunda iki gün boyunca Orhangazi Belediyesi ekipleri yoğun bir çalışma yaptı. Sorun şimdilik çözümlendi.

    Gedelekliler kuşkusuz Belediye Başkanı Neşet Çağlayan ve ekibine teşekkür ettiler.

    Ancak bizi asıl memnun eden “bize de teşekkür etmeleri” oldu.

    Sorunu en kısa yoldan kamuoyuna yansıtmış ve yetkililerin dikkatini çekmeyi başarmıştık.

    Demek ki; bizim de bu çorbada az da olsa bir tuzumuz olmuştu ve sorunun çözümünde yerimizi almıştık.

    *****

    Ben kendi adıma ve gazetem adına bu gelişmelerden gurur duydum.

    Bu güne kadar “hiç kimsenin yandaşı olmadım”, “kimseden özel bir çıkar” beklemedim. Gazete olarak da hep aynı çizgiyi izlemeye çalıştık. “Yandaş olmadık” ve “hiç kimseden özel bir çıkar beklemedik.” Bir başka deyişler her zaman sorunları zamanında yakalamaya ve çözümüne bir parça katkıda bulunmaya çalıştık.

   Bir anlamda “basının yönetilenler ile yönetenler arasında köprü olması gerektiği” noktasında yerimizi koruduk.

    Bundan böyle de aynı yolda gitmeye kararlıyız.

    *****

    Hafta sonunda 24 Ocak’ta bizim için önemli bir tarihti.

    Bu tarihte Gazeteci Yazar Uğur Mumcu’nun, Şehit Diyarbakır Emniyet Müdürü Gaffar Okkan ve yine bu tarihte yaşamını yitiren bir başka Değerli Bilim ve Siyaset Adamımız İsmail Cem’in ölüm yıldönümü nedeniyle düzenlenen törenlerde yerimizi aldık.

   Bu konuda gerek CHP Orhangazi İlçe Örgütü’nün gerekse Atatürkçü Düşünce Derneği Orhangazi Şubesi’nin düzenlediği etkinlikleri yürekten kutladık.

    Ne yazık ki yıllardır; ülkemizin en değerli insanlarını “sendendir”, “bendendir” diye ayırmak gibi iğrenç bir alışkanlık kazandığımız için ülkemizdeki basının önemli bir kısmı bu anmalara sessiz kaldı. Belki de içten içe “öldüler de iyi oldu” gibi çok sakat bir anlayışın yanında yer aldılar.

    Eğer bizler bu ülkemiz için dünyanın her yerinde saygınlık kazanmış birinden söz ediyorsak; bu olayı çok basite indirgeyemeyiz. Bulunduğumuz kesim neresi olursa olsun saygı duymak zorundayız.

    *****

    Şunu hepimizin iyi bilmesi gerekiyor: bir ülkede Gazeteci Hasan Tahsin, Hasan Fehmi, Mustafa Kubilay, Bahriye Üçok, Muammer Aksoy, Abdi İpekçi, Turan Dursun, Kemal Türkler, Onat Kutlar, Necip Hablemitoğlu, Ahmet Taner Kışlalı, Çetin Emeç, Gaffar Okkan, İsmail Cem gibi insanlar kolay yetişmiyor.

   Bu insanlara sahip olan ülkelerinde dünyada ayrı bir yeri oluyor.

   Akşam evimizde düğmeyi çevirdiğimiz zaman ampul şu ya da bu milletten olduğu için değil; Edison ampulü bulduğu için yanıyor ve onun adını saygıyla anıyoruz.

    Keşke bu isimleri bir bir yok etmek yerine sayılarını katlayarak artırabilsek.

 

    Kalın sağlıcakla.  
Bu haber 1615 kez okunmuştur.
23.5.2019 17:01:51 

Yorum bulunamadı.

bursa güvenlik sistemleriantalya transferbursa web tasarımorhangazi haberkontrol vanası matbaa merdanelerimerdane
Copyright © 2010 Ajans Orhangazi. Tüm Hakları Saklıdır.Haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek dahi izinsiz kopyalanamaz kullanılamaz.