Adnan TOSYALI
Adnan TOSYALIAcılar da birleşmek

29 Ocak 2015 Perşembe 09:53

     Belediye Başkanı Neşet Çağlayan’ın annesi Suna Çağlayan dün Gaziorhanbey Camisi’nde kılınan ikindi namazının ardından Orhangazi Şehir Mezarlığı’nda toprağa verildi. Gaziorhanbey Camisi’nden kaldırılan cenazeye yoğun bir katılım yaşandı. Bulutlu bir havada ve zaman zaman sağanak yağmur altında yaşanan bu acı gün Orhangazililerin anısında yer aldı.

   Bursa yönetimi, siyaseti ve Orhangazi’de yaşayan herkes bu acıya ortak olabilmek için yerini aldı.

   Başkan Neşet Çağlayan’ın bu acı gününde Bursa Valisi Münir Karaloğlu, Belediye Başkanı Recep Altepe, Orhangazi Kaymakamı Mustafa Selman Yurdaer, AK Parti İl Başkanı Cemalettin Torun, belediye başkanları, Bursa siyasetinde çeşitli dönemlerde yer almış değişik isimler, AK Parti örgüt temsilcileri ve taşkın bir katılım bu son yolculukta yer aldı.

   Bursa siyaseti bu anlamda Belediye Başkanı Neşet Çağlayan’a vefa borçlarını ödediler.

   *****

   Yaşamımızda bayramlar, düğünler, şenlikler insanları bir araya getiren ve kaynaştıran birer etken olarak yer alırken; ölümler ve üzüntülerde yine insanları bir araya getiriyor.

   Sevinçler insanları birleştirdiği gibi, acılar da birleştiriyor.

   Sevinçler paylaşarak büyürken; acılar da paylaşılarak azalıyor.

   İnsanlar insan olmanın özelliklerini böylesi günlerde çok daha derinden algılama olanağını buluyorlar.

   Bizler de rahmetli Suna Çağlayan’ın son yolculuğunu yaşaran gözlerle izlerken bu duyguları bir kez daha yaşama olanağını bulduk.

    Merhum Suna Çağlayan’a tanrıdan rahmet, geride kalan başta oğulları Neşet, Hakkı ve Yaşar Çağlayan olmak üzere tüm yakınlarına ve sevenlerine sabırlar diliyoruz.

    *****

    Bu yoğun cenaze töreni içinde Orhangazi Şehir Mezarlığı bir kez daha gündemdeki yerini aldı. Mezarlık Alanı’nda sona gelinmeye bir kez daha hep birlikte tanık olundu.

    Bir kez daha anlaşıldı ki; Orhangazi Şehir Mezarlığı için bir an önce yeni yer konusunda kesin karar verilmeli; Hamzalı Yolu üzerinde hazırlanan yeni yer için bir an önce çalışmaların tamamlanması ve bu taşkınlığın önlenmesi gerekiyor.

     Orhangazi’de yaşanan altyapı sorunları ve üstyapıda yaşanan eksiklikler böylelikle ilk elden bir kez daha göründü. Öyle sanıyorum ki bu gözlem yapılacak çalışmalar için Orhangazi’ye yeni adımlarda hız kazandırma olanağı sağlayacaktır.

    Buna Orhangazi’nin gerçekten ihtiyacı olduğu bir kez daha onaylanmış olacaktır.

    *****

    Orhangazi Belediye Başkanı Neşet Çağlayan’la yeni bir dönemde hızla yol alıyor.

    Hemen belirteyim; “Orhangazi önündeki 100-150.000 kişilik nüfusa yetecek bir yatırımın hızla ve başarıyla ilerlemesinden son derece umutlu bir görüntü ortaya çıkıyor. Çalışmalar başarıyla ve hızla sürüyor.  Yapılacak yatırım yalnız bu güne değil; önümüzdeki yıllarda da Orhangazi’ye hizmet vermeye devam edecek dev bir yatırım olarak gerçekleşiyor. 

    Bu üç büyük projenin bir arada yürümesi güzel bir girişim, ilk iki proje 730 günlük süresi, içme suyu ise 410 günlük süresi içinde Orhangazililere kazandırılmış olacak.

     Bu arada “Atıksı Arıtma Projesi” de yeni bir yatırım olarak bu gruba eklendi. 

     Başlangıcı 2013 yıl başı olarak ele alırsanız sonuçlar ancak önümüzdeki yaz aylarında gözle görülür hale gelecek kış  aylarında ise ancak tamamlanabilecek.

     Orhangazi zor sürecin yavaş yavaş sonuna yaklaşıyor

     Orhangazililer zaman zaman yakınsalar da bu güne kadar bu sorunlara göğüs germeyi başardılar.

     Yapılan çalışmalar ölçüye vurduğunuzda “dev yatırımlar”, görünen o ki bu yatırımların getireceği sorunlarda bu boyuta uygun ölçülerde olacak. Yani dev yatırımların sorunları da ister istemez dev boyutlarda oluyor. 

     Yollar bozulacak, zaman zaman sular kesiliyor,  elektrikler kesiliyor, telefonlar susuyor. Bundan kuşkusuz hepimiz bir şekliyle rahatsız oluyoruz. 

     Ancak herkes şunu iyi biliyor ki; ortada dev bir yatırım varsa, ister istemez bunun sorunları da dev sorunlar oluyor.

     “Önemli olan bu süreci en hızlı biçimde, en az sorunla atlatmak. “

     Bu konuda son günlerde üst üste yaşanan atılımlar bu sorunlarında “en hafif biçimde atlatılması için birer atak olarak görülüyor.

     Kalın sağlıcakla.

 

 

 

 
Bu haber 2329 kez okunmuştur.
23.5.2019 17:08:10 

Yorum bulunamadı.

bursa güvenlik sistemleriantalya transferbursa web tasarımorhangazi haberkontrol vanası matbaa merdanelerimerdane
Copyright © 2010 Ajans Orhangazi. Tüm Hakları Saklıdır.Haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek dahi izinsiz kopyalanamaz kullanılamaz.