Orhan Güneş
Orhan GüneşMerhamet Ülkesi Türkiye

1 Şubat 2015 Pazar 03:04

 

Ülkemiz günden güne büyüyen, gelişen ve güçlenen bir konumda iken, elde ettiği kazanımlarını da paylaşmaktan geri kalmıyor.

Hatta bu iyilik hareketi kartopu etkisiyle dernek, vakıf ve kurumların aynı amaca ortak olması ile çığ gibi büyüyor.

Tarihte ilk iyilik hareketleri insanların zorunlu ihtiyaçlarını ve yaşamlarını devam ettirebilmeleri ihtiyacından doğmuş olup, daha sonra savaş durumlarında tıbbi ihtiyaç ve ikmal sağlanmasıyla gelişmiştir.

Dinlerin yayılma politikalarına araç olarak düşünülen kuruluşlardan biri olan Kızılhac, tarihin en önemli yardım kuruluşu olarak Hristiyanları temsilen yer edinmiştir.

Buna kayıtsız kalmayan Müslümanlar ise Osmanlı döneminde yaralı askerlerine yardım cemiyeti tarafından 1868´de Kızılay´ı kurarak İslam dininin merhametini farklı coğrafyalara ulaştırılması sağlanmaktadır.

Günümüzde ise bu tip dini kuruluşların ışığında yine farklı vakıf ve derneklerle yardımların ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması sağlanıyor.

Pekâla bu tarz yardım kuruluşları birbiriyle yarışır hale gelmesi aynı zamanda uluslararası boyut kazanmasına neden oluyor.

Bu yardımlara vesile olan ünlü kişiler başta olmak üzere farklı cenaplardan birçok hayırseverin katkı koyması ve özellikle politikacıların da var gücüyle bu yardımları ihtiyaç sahiplerine ulaştırmasındaki gayretleri yadsınamaz.

Eskiden bireyler yardımını devletin aciz kurumları olan çocuk esirgeme kurumları, mehmetçik vakfı gibi yerleri tercih ederken,  bugün gelinen noktada artık farklı coğrafi noktalardaki daha müşkül durumdaki insanlara öncelikle hayatta kalmalarını sağlamak üzere birinci elden ulaştırılıyor.

Daha sonra onlara yaşamlarını sürdürebilmeleri için gerekenlerin yapılarak kalıcı, temel ihtiyaçlarına anında verilecek hizmetler sağlanıyor.

Bunun en güzel örneğini de son zamanlarda Afrika´da yapılan çalışmalarda görüyoruz ve oraya medeniyetin ulaştıracak kalıcı çözümlerin ortağı olmaktayız.

Her geçen gün bu bölgelerden gelen haberler artık insanların açlıktan, sefaletten yok olması yerine; temiz su içebildiği, tedavi olabilecekleri hastaneleri ve hatta eğitim görebilecekleri okullarının yapılması hepimizi mutlu ediyor.

Sonuç olarak güzel ülkemizin artık en iyi şekilde hatırlanacak bir önemli değeri var.

Bu değeri inançlı insanlarımız el birliğiyle inşa ediyor.

Evet sözüm ona Türkiye en yardımsever ülkeler sıralamasında ilk sıralarda yer alıyor.

Bu durum her alanda söz sahibi olduğunuzun en güzel ispatı niteliğinde olmasıdır.

Yarının dünyasında Merhamet Ülkesi Türkiye olma yolunda önemli devletler arasında yerini almak hiç bu kadar yakın olmamıştı.

Bütün toplumların aynı dili konuşması çok zor olmasına rağmen ülkemizin yardım eli sayesinde farklı medeniyetlerin rızasını kazanmak hiç bu kadar kolay olmamıştı.

Yapılan bu yardımların kıymetini bilmek ve artarak devam etmesi temennisiyle cefakar hizmetler sunan herkesten Allah razı olsun…

 

 

 
Bu haber 1615 kez okunmuştur.

23.2.2019 14:50:47 

Yorum bulunamadı.

Copyright © 2010 Ajans Orhangazi. Tüm Hakları Saklıdır.Haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek dahi izinsiz kopyalanamaz kullanılamaz.