Adnan TOSYALI
Adnan TOSYALIİktidar olmak tek çözüm değil

16 Şubat 2015 Pazartesi 13:19

Yerel Seçimlerde siyasetçilerin kullandığı çok keskin bir silah vardır:

   “Belediyeleri iktidar partisine teslim etmek” 

   Bu yaklaşım çoğu kez açıkça söylenmese de gizliden gizliye beyinlere şırınga edilmeye çalışılır. Daha açıkçası bir deyimle; “Belediye iktidar partisine teslim edersek hizmetler oluk oluk akar.” Bu nedenle iktidarda olan parti daha baştan yerel seçimlere birkaç adım değil, binlerce adım önde girer.

   Bu böyle midir?

   Bunun böyle olmadığını geçtiğimiz dönemde Eski Belediye Başkanı İsmail Tartar döneminde çok açık bir biçimde gördük. O dönem içim için siyasetimizdeki payı % 1’lerde olan Demokrat Parti’den seçilen İsmail Tartar seçimi ülkemiz genelinde kazanan çok az sayıda –yanılmıyorsam 4 belediye de- seçimi kazanabilen bir partinin adayı olarak siyasette yerini aldı. En çok umut bağladığı Yalova Belediye Başkanı Yakup Koçal bile başlangıçta sözünü ettiğimiz anlayışta olacak ki daha görevinin ilk döneminde DP’yi terk ederek Başkan İsmail Tartar’a büyük bir hayal kırıklığı yaşattı.

   Başkan İsmail Tartar mükemmel bir belediye başkanlığı mı yaptı?

   Konumuz bu değil; Başkan İsmail Tartar tüm olumsuzluklara karşın Orhangazi’nin tarihindeki en büyük 4 yatırıma öncülük etti. Bu güne kadar neredeyse altyapısı işlemez hale gelmiş bir kente; “İçme Suyu Projesi”, “Atıksu ve Kanalizasyon Projesi”, “Yağmur Suyu Projesi” ve “Atıksu Arıtma Projesi” gibi 4 önemli projenin aynı yıl içinde başlamasını sağlayarak kendi deyişiyle “Orhangazi’nin 100 yıllık, bizce 50 yıllık” bir temel eksikliğini tamamladı.

   Küçücük bir muhalefet partisinin neredeyse hiç mi hiç desteğini alamadan bunları başarmak bizce mucize olarak değerlendirilmesi gerekir.

    *****

    Bu projelerde nereye gelindi?

    Şu anda ihalelerde yasal süreler tamamlandı; şimdilerde teslim aşamasındayız ve bir an önce işlemlerin bitmesi için çalışılıyor.

    Başkan Neşet Çağlayan göreve gelmesinin ardından bir yandan bu 4 projenin tamamlanmasını beklerken; bir yandan da “Enerji Hatlarının Yeraltına Alınması” ve “Kameralı Sistem Projeleri”ni de bu yatırımlara eklemiş oldu.

    Şu anda Orhangazi tam anlamı ile bir şantiye görünüşünde. Bir an önce bu görünüşten kurtulmaya çalıştıkça daha çok çamura batıyor; bir an önce bitmesini beklediğimiz sorunlarda hızını kesmeden devam ediyor.

   Bir başka deyişle birini tamamlamaya çalışırken; bir başkası sorun olarak gündeme geliyor.    Önceki gün enerji hatlarını yapan ekip içme suyu hattını patlatınca bunu çok daha iyi bir biçimde gördük.

    *****

   Bu neden böyle çok sorunlu bir süreç olarak devam ediyor.

   Oysa Eski Başkan İsmail Tartar döneminde Göl Yolu boyunda ve Muradiye Mahallesi’nde, kısmen de Siteler Bölgesi’nde bunun nasıl daha pratik olarak yapılabileceğini gösteren uygulamalar yaşandı. Bizim gördüğümüz kadar bir bölge öncelikle ele alındı ve sorunları hepsi bir arada tamamlandı.

   Oysa diğer bölgelerde özellikle Yalova Caddesi, Cumhuriyet Alanı ve Gemlik Caddesi boyunca bunun tam aksi yapıldı. Özellikle Gemlik Caddesi’nde  asfaltlama çalışmasına başlanmışken yeni sorunlar ortaya çıkınca yeniden başa dönülmek zorunda kalındı.

   Bizce bunun en pratik çözümü işlemlerin tek elden kontrol edilerek yürütülmesi olabilirdi. Bu konuda Orhangazi Belediyesi yetkin bir ekip kurarak çalışmaların bu ekibin desteğinde sürrmesini sağlayabilir, bu yolla da sorunları çok daha pratik olarak çözebilirdi.

  Muradiye Mahallesi’nde ve Siteler Bölgesi’nde gelinen aşamaya birçok cadde ve sokağımızda da şimdiye kadar gelebilirdik.

   Ben belediyedeki yetkilileri suçlamak istemiyorum; ancak doğru bir yaklaşımla yaklaşılmadığı için sorunların uzayacağını düşünüyorum.

    Bie şeyi daha hatırlatalım: Bu hafta BUSKİ’de 2 önemli ihale var; bu iki ihale “Orhangazi Belediyesi Üstyapı Çalışmaları”nı şekillendirecek.

    Yaptım, yapıyorum, bitti, bitecek demenin bir anlamı yok. Bu ihalelerin sürelerine bakılırsa yaşanan sorun çok daha iyi biçimde anlaşılabilir.

   Bu ihalelerin birisi 380 günlük, diğeri 710 günlük uzun bir süreyi kapsıyor.

   Bunun anlamı şu: Orhangazi’de istenilen üstyapıya ulaşabilmek için daha çok zaman ihtiyacımız var.

   Kalın sağlıcakla.

 

 

 
Bu haber 2040 kez okunmuştur.
23.5.2019 16:55:23 

Yorum bulunamadı.

bursa güvenlik sistemleriantalya transferbursa web tasarımorhangazi haberkontrol vanası matbaa merdanelerimerdane
Copyright © 2010 Ajans Orhangazi. Tüm Hakları Saklıdır.Haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek dahi izinsiz kopyalanamaz kullanılamaz.