Salih YAVUZ
Salih YAVUZ6552 sayılı Torba Kanun ve Kıdem Tazminatı Hakkı

19 Şubat 2015 Perşembe 16:42

Değerli okuyucular 11.09.2014 tarihli Resmi Gazetede yayınlanan 6552 sayılı Torba Kanunla kamu kurumlarında 4734 sayılı Kamu İhale Kanununu kapsamında taşeronlar tarafından çalıştırılan işçilerin kıdem tazminatlarına ilişkin düzenleme yapılmıştı. Bu kanunun nasıl işleyeceğine ilişkin yönetmelik 08.02.2015 tarihli Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi.

 

Bu düzenlemeye göre;

 

a) Taşeronların değişip değişmediğine bakılmaksızın aralıksız olarak aynı kamu kurum veya kuruluşuna ait işyerlerinde çalışmış olanların bu şekilde çalışmış oldukları sürelere ilişkin kıdem tazminatına esas hizmet süreleri, aynı kamu kurum veya kuruluşuna ait işyerlerinde geçen toplam çalışma süreleri esas alınarak tespit olunacağı, bunlardan son taşeronları ile yapılmış olan iş sözleşmeleri kıdem tazminatı ödenmesini gerektirecek şekilde sona ermiş olanların kıdem tazminatlarının ilgili kamu kurum veya kuruluşları tarafından,

 

b) Aynı taşeron tarafından ve aynı iş sözleşmesi çerçevesinde farklı kamu kurum veya kuruluşlarında çalıştırılmış olan işçilerden iş sözleşmeleri kıdem tazminatı ödenmesini gerektirecek şekilde sona ermiş olanlara, 4734 sayılı Kanun kapsamında farklı kamu kurum ve kuruluşuna ait işyerlerinde geçen hizmet sürelerinin toplamı esas alınarak çalıştırıldığı son kamu kurum veya kuruluşu tarafından.

 

c) Taşeron ile yapmış olduğu iş sözleşmesi sona ermeden taşeronları tarafından 4734 sayılı Kanun kapsamında bulunan idarelere ait işyerleri dışında bir özel sektör işyerinde çalıştırılmaya devam olunanlardan iş sözleşmesi kıdem tazminatına hak kazanacak şekilde sona eren işçilerin kıdem tazminatına esas hizmet süreleri, 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu kapsamında aynı veya farklı kamu kurum veya kuruluşuna ait işyerlerinde geçen hizmet sürelerinin toplamı esas alınarak tespit edilecek.

 

Bu işçilerin kıdem tazminatları, çalıştırıldıkları son kamu kurum veya kuruluşu tarafından kendi işyerindeki en son ücretinin, yılları itibarıyla asgari ücret artış oranları dikkate alınarak güncellenmiş miktarı üzerinden hesaplanarak ödenecek.

 

Başvuru Şart!

 

Gazete ve televizyonlarda taşeron işçisinin kıdem tazminatının banka hesabına yatacağından bahsediliyor ama unutulmamalı ki bu zannedildiği gibi kendi kendine olmayacak. Yazılı başvuru ve bir dizi işlemin işçi tarafından tamamlanması gerekiyor. İşlemleri tamamlayan işçi parasının banka hesabına yatırılmasını bekleyecek.

 

Bu kapsamda kıdem tazminatı ödenmesi talebinde bulunan işçilerin veya ölümü halinde yasal mirasçılarının, ilgili kamu kurum veya kuruluşuna banka hesap numarasıyla birlikte çalıştığı son kamu kurumuna yazılı olarak müracaatta bulunması ve çalıştığı kamu kurum veya kuruluşlarının listesi ile iş sözleşmesinin hangi nedenle sona erdiğine ilişkin olarak taşerondan alacağı belgeyi eklemesi gerekiyor.

 

İş sözleşmesinin hangi nedenle sona erdiğine ilişkin olarak taşerondan alacağı belgenin taşeron tarafından düzenlenmemesi halinde SGK kayıtlarının esas alınması, düzenlenen belgede yer alan bilgilere ilişkin uyuşmazlık durumunda mahkemece verilecek karara göre işlem yapılması gerekiyor.

 

Kimler yaralanabilir? Kimler yararlanamaz?

 

11.09.2014 tarihinden önce personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alımı kapsamında istihdam edilen ve iş sözleşmesi devam eden işçilerin kıdem tazminatlarının hesabında kamu kurum veya kuruluşlarında ilk işe başladıkları tarih esas alınacak. Hizmet süresine ilişkin kıdem tazminatı, 11.09.2014 tarihinden önce iş sözleşmesi feshedilmiş olan işçilere ödenmeyecek. Bu kapsamda olanlar için kıdem tazminatı hakkına kavuşmak bakımından eskiden olduğu gibi tek çare İş Mahkemelerinde dava açmak olacak.

 

 

Hoşçakalın.
Bu haber 1677 kez okunmuştur.

22.11.2017 10:05:50 

Yorum bulunamadı.

bursa güvenlik sistemleriantalya transferbursa web tasarımorhangazi haberkontrol vanası matbaa merdanelerimerdane
Copyright © 2010 Ajans Orhangazi. Tüm Hakları Saklıdır.Haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek dahi izinsiz kopyalanamaz kullanılamaz.