Adnan TOSYALI
Adnan TOSYALIDemokrasimizde yeni dönem

3 Nisan 2015 Cuma 12:32

CHP ülkemiz genelinde 54 ilimizde düzenlediği önseçimini pazar günü yaptığı seçimlerle sonuçlandırdı. Ülkemiz genelinde çok ilginç sonuçlar alınırken; Bursa genelinde de birçoğumuzu şaşırtan güzellikte bir sonuç ortaya çıktı.

    Bursa’da yaşanan bazı gazetelerimizin değerlendirmesine göre “hüsran”dı. Ancak ben ortada bir hüsrandan daha çok “büyük bir başarı” olduğunu düşünüyorum. Yine basının çeşitli yazılarında görüşüme ortak olan yazılarda görmekten mutluyum.

    Orhangazi’ye gelince…

    Ben özellikle “Mehmet Dalyan”nın bu listenin ilk sıralarında yer almasını istiyordum.

    Orhangazi’de CHP üyesi 924 kişiden; 598 kişi oy kullanmıştı ve bunlardan 492’si Mehmet Dalyan’ı listesine yazmıştı.

    Bursa’da ise 4.087 oy alan Mehmet Dalyan 20.sırada yerini almıştı.

    Bursa listesi ise hiçbir yetkilinin belirleyemeyeceği kadar güzel bir liste olarak büyük çoğunluğun hayranlığını kazandı. Dostlarım ne kadar uğraşılırsa uğraşılsın bir başka yolla bu güzellikte bir Bursa listesinin yapılamayacağı görüşünde birleştiler.

   *****

    CHP’nin bu ön seçimi nasıl değerlendirilmeli?

    Bence CHP ülkemize “demokrasi devrimi” diyebileceğimiz bir girişimi gerçekleştirdi. Siyasette bir devrimi gerçekleştirdi, diyebiliriz. Yıllarca “genel merkez diktatörlüğü”nden yakınanların siyasette önce siyasi partilerin kendi içindeki diktatörlükleri nasıl yıkabileceğine güzel bir örnek sundu.

    Bu sunu gösterdi ki; siyasi parti içinde konumunuz neresi olursa olsun; tabanınızın güvenini sağlayamadığınız ve yeterli çabayı göstermediğiniz zaman bir yere varılamayacağı kanıtlanmış oldu.

    Bundan böyle siyasette hiç kimsenin çabalamadan bir yere varamayacağı gerçeği ortaya çıkmış oldu.

   *****

   Bu yöntem yalnızca CHP ile sınırlı mı kalacak?

   Hayır.

   Bu model bu seçimle birlikte yalnızca CHP’nin bir modeli olmaktan çıkmış; ülkemizdeki tüm siyasi partilerin modeli haline gelmiştir. Eğer şu anda diğer siyasi partilerimiz aday belirleme yöntemlerini kesinlikle bu yönteme çevirmiş olurlardı.

    Ben yine şuna inanıyorum ki; önümüzdeki seçimlere de siyasi partilerimizin de yönetim kademeleri yetkiyi ellerinde tutmak için direnseler de tabandan gelen tepkiye boyun eğmek zorunda kalacaklardır.

    Yine önümüzdeki hafta aday listeleri tamamlanıp Yüksek Seçim Kurulu’na gönderildiği anda da sanırım; AK Parti ve MHP homurtuları susturmakta oldukça zorlanacaktır.

    Bu model giderek tüm partilerin uygulaması gereken bir modele dönüşecektir.

    *****

    Gelelim bir başka güzelliğe…

    Sonuçların kesinleşmesinin ardından “Milletvekili Mehmet Dalyan”ın yaptığı açıklamada vurguladığı; her zaman partimin yanındayım ve 8 Haziran’da iktidar olarak uyanmak istiyorum” sözleri oldukça anlamıydı.

    Çeşitli TV kanallarında konuşan “aday adayları”da bunlardan fazla farklı kullanmadılar.

    Görüldü li…

    Model ülkemize çok güzel uydu ve kuşananların da üzerine fazlasıyla şık durdu.

    *****

    Şimdi demokrasimizin neresindeyiz?

     Bu soruyu çok basitçe yanıtlayalım: “oylarımızı bir kilo pirince, iki kilo bulgura, üç paket makarnaya satmamız gereken” çağdayız.

    Önseçimlerde “özgür iradesi”ni kullanan CHP’liler  “Genel Seçimler”de de aynı iradeyi kullanarak oylarını da özgürce kullanacaklardır. İnanıyorum ki; yeni seçimde sandık başına gidenler sanıyorum ki eski alışkanlıklarını bir yana bırakarak bu seçime ön seçimle gelen rüzgarla yola çıkacaklardır.

    Sözümüzü şöyle tamamlayalım:

    “Demokrasimizde yeni bir dönem başlıyor!”

 

    Kalın sağlıcakla.
Bu haber 1526 kez okunmuştur.
23.5.2019 17:00:57 

Yorum bulunamadı.

bursa güvenlik sistemleriantalya transferbursa web tasarımorhangazi haberkontrol vanası matbaa merdanelerimerdane
Copyright © 2010 Ajans Orhangazi. Tüm Hakları Saklıdır.Haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek dahi izinsiz kopyalanamaz kullanılamaz.