Gökhan Ulusu
Gökhan UlusuAdliyelerdeki Güvenlik Meselesi

5 Nisan 2015 Pazar 10:37

Geçtiğimiz günlerde İstanbul Adliyesi’nde hepimizi derinden üzen elim bir olay yaşandı.

Dhkp-c’li teröristler tarafından rehin alınan Mehmet Selim Kiraz ne yazık ki şehit düştü.

Millet olarak derin üzüntü yaşadığımız bu olayı ve bu yaşananlardan nemalananlara değinip daha fazla canınızı sıkmayacağım.

 Şehidimize Allah’tan rahmet diliyorum, hepimizin başı sağ olsun.

Bu olaya sebebiyet veren teröristleri ve bunların şakşakçılarını ise Allah ıslah etmesin, belalarını versin…

Çağlayan Adliyesi’nde Savcı Mehmet Selim Kiraz’ın görevi başında şehit edilmesinin ardından kamudaki güvenlik önlemleri ciddi ciddi tartışılmaya başlandı.

Teröristler kendilerine avukat süsü verip sahte barokartlarıyla adliyeye aranmadan giriş yapıp elim olayı gerçekleştirmişlerdi.

Yaşanan bu olay sonrası ister istemez akıllara 2006 yılındaki Danıştay saldırısı geliyor.

Avukat Alparslan Arslan çantasındaki silahıyla Danıştay toplantısını basıp Danıştay üyelerine kurşun yağdırmıştı.

Saldırıda Danıştay 2.Daire üyesi Mustafa Yücel Özbilgin yaşamını yitirirken 3 üyede çeşitli yerlerinden yaralanmıştı.

Tıpkı bugün olduğu gibi 2006 yılında da güvenlik önlemleri gündemi bir hayli meşgul etmişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bundan sonraki süreçte avukat ve görevlilerin adalet saraylarına girişleri yeniden düzenlenecek diye açıklama yaptı.

Bu açıklamanın ardından, İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal’dan ise ‘’yalan yanlış bilgileri bütün avukat camiasını rencide eden açıklamaları kabul etmiyoruz. Bu eylemi yapanlar avukat değildir.’’ açıklaması geldi.

Aslına bakıldığında güvenlik zafiyeti burada göze çarpıyor.

Eylemi yapanın avukat olmaması güvenlik zaafını ortadan kaldırmıyor.

Sahte kimlikle giriş yapan herkes oradaki özel güvenliğin gözünde bir avukat bir memur bir savcı ya da herhangi bir kurumun görevlisi…

En azından kimliği gösterip geçmek yerine Türkiye’nin her stadına yerleştirilen Passolig sistemi gibi kişiye özel barkod tanıma ve yüz görüntüleme cihazları yerleştirilebilir.

Bu sayede üzerini aratmak istemeyen Avukat Özlem Özkan’ın olayı soyunarak protesto etmesine şahit olmayız!

Yaşanan olayların sonrasında Başsavcının yazılı emriyle avukatlar, polis eşliğinde üst araması yapılarak adliyeye alındı.

Zaman zaman gerginliklerin yaşandığı güvenlik aşamasında, Özlem Özkan adında bir bayan avukat, polisin ısrarla yazılı emir var arama yapmak zorundayız uyarısına karşın, egosundan ödün vermeyerek ben emri tanımam, ben anayasayı tanırım dedikten sonra üzerindeki elbiseleri çıkararak durumu protesto etti.

Tahmin ediyorum ki, anayasayı tanıyan bayan avukatımız, başsavcıyla da bu vakadan sonra tanışmıştır.

Peki yasa bu konuda ne diyor?

Avukatlık Yasası’nda yalnızca ‘’ağır cezalık suçüstü olmadıkça avukatın üstü aranamaz’’ hükmü yer alıyor.

Türkiye Barolar Birliği Genel Sekreteri İzzet Gürseler, avukatların adliyelere girişlerinde güvenlik cihazlarından geçtiğine değinirken, ‘’sadece Ankara Adliyesi’nde iki ayrı cihaz var. Biri avukatların, biri vatandaşın geçtiği. Avukat cihazdan geçerken Barokartını tanıtıyor, çantasını da makinaya koyuyor ve geçiyor. Bir tek elle arama yok.’’ dedi.

Hukukçular Birliği Vakfı Başkanı Alaaddin Varol da adliyelerde güvenlik zaafı bulunduğunu dile getirdi. ‘’burada sadece sorun, avukatların adliyeye girmesi veya üstünün aranması konusu değil. Daha kapsamlı bir çalışma yapılması lazım. Bu tür eylemi yapabilecek kişi, eylemi her kılıkta yapabilir.’’ şeklinde açıklama yaptı.

Hukukçular Derneği Başkanı Cavit Tatlı ise ‘’Eğer adliyelerde ciddi bir sorun olduğu düşünülüyorsa yapılması gereken şey, cezaevlerinde uygulanan sistemdir. Orada çalışan herkes, X-ray cihazından geçirilir. Güvenlik sorunun çözümü için adliyelerde çalışan herkes için kartlı geçiş sistemi uygulanmalı.’’ diye konuştu.

Hukuk çevrelerinden gelen tepkiler bu yöndeydi.

Bakalım hükümet kanadının bu konudaki tavrı ne olacak?

 

 
Bu haber 1161 kez okunmuştur.

19.1.2018 14:12:34 

Yorum bulunamadı.

bursa güvenlik sistemleriantalya transferbursa web tasarımorhangazi haberkontrol vanası matbaa merdanelerimerdane
Copyright © 2010 Ajans Orhangazi. Tüm Hakları Saklıdır.Haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek dahi izinsiz kopyalanamaz kullanılamaz.