Salih YAVUZ
Salih YAVUZSorularla Kısa Kısa

16 Nisan 2015 Perşembe 00:40

1-Askerlik borçlanmalarında ödeme süresi ne kadardır?

5510 sayılı Kanunun yürürlüğe girdiği 01.10.2008 tarihinden itibaren, askerlik borçlanmasında ödeme süresi bir ay olarak belirlenmiştir.

 

2-Askerlik borçlanması yapmam halinde, sigortalılık başlangıç tarihimde herhangi bir değişiklik olur mu?

Askerlikte geçen hizmet süreleriniz, sigortalılığınızın başlangıç tarihinden önce ise; sigortalılık başlangıç tarihi, borçlandırılan süre kadar geriye götürülmektedir.

 

3-SSK ve BAĞ-KUR´a tabi hizmetlerimi, Emekli Sandığı hizmetlerimle birleştirdim. Emekli aylığımın hesabında dikkate alınır mı?

Bütün hizmetleriniz emekli aylığı hesabında dikkate alınır. Aylık bağlama oranı toplam hizmet üzerinden hesaplanır.

 

4-Eşimden SSK´dan dul aylığı alıyorum. Babamdan Emekli Sandığı yetim aylığı alabilir miyim?

SSK ´dan dul aylığı alanlar , Emekli Sandığından yetim aylığı alabilirler. 

 

5-Yetimler için evlenme ikramiyesi tutarı ne kadardır?

*5434 sayılı Emekli Sandığı Kanununa göre aylık alan eş, ana ve kız yetimlere almakta oldukları aylıkların 12 katı tutarında, 

*5510 sayılı Kanuna göre sadece evlenen kız yetimlere almakta oldukları aylıkların 24 katı tutarında ödenmektedir. 

 

6-SSK emeklisi bir bayanım. Babam Emekli Sandığı emeklisi iken vefat etti, babamın emekli aylığından yararlanabilir miyim?

Babanızdan dolayı yetim aylığı alabilirsiniz ancak bekar veya dul olmanız gerekmektedir. 

 

7-Devlet memuru olarak 25 hizmet yılımı doldurdum. Emeklilik için gerekli olan yaşı beklemeden, emekli ikramiyemi alabilir miyim?

Devlet memurlarına, emekli aylığı bağlanmadığı sürece ikramiye ödemesi yapılmamaktadır.

 

8-SSK´lı olarak çalışmakta iken emekli olmam halinde, sigortalılıktan önce Emekli Sandığına tabi geçen hizmetime karşılık emekli ikramiyesi ödenecek mi?

Son defa sigortalı çalışmakta iken emekli olacağınızdan, Emekli Sandığına tabi geçen hizmetlerinize karşılık tarafınıza emekli ikramiyesi ödenmesi söz konusu değildir.

 

9-5510 sayılı Kanuna göre 01.10.2008 tarihinden itibaren ilk defa Tarım Sigortalısı olacaklar, hangi meslek kuruluşuna kayıt olmak zorundadırlar?

Tarım sigortalısı olacak kişiler;

*Ziraat Odasına,

*Ziraat Odasının bulunmadığı yerlerde ise Tarım İl/İlçe Müdürlüğüne kayıt olmak zorundadırlar.

 

10-5510 sayılı Kanuna göre tarım sigortalısı olmak için gerekli şartlar nelerdir?

Tarımsal faaliyette bulunan ve 18 yaşını dolduranlardan, kendi mülkünde, ortaklık veya kiralamak suretiyle başkalarının mülkünde veya kamuya mahsus mahallerde; ekim, dikim, bakım, üretme, yetiştirme ve ıslah yoluyla yahut doğrudan doğruya tabiattan istifade etmek suretiyle bitki, orman, hayvan ve su ürünleri elde edilmesini ve/veya bu ürünlerin yetiştiricileri tarafından; muhafazasını, taşımasını veya pazarlamasını sağlayanlar; 01.10.2008 tarihinden itibaren 5510 sayılı Kanuna göre 4(b) sigortalısı olmak zorundadırlar..

Tarımsal faaliyette bulunanlar, meslek kuruluşuna kayıtlarının yapıldığı tarihten itibaren bir ay içinde ziraat odalarınca, ziraat odalarının bulunmadığı yerlerde ise tarım il/ilçe müdürlüklerince Kuruma bildirilecektir.

 

 

 

 

11-Ticaret/Meslek lisesinde öğrenci iken staj yaptığım dönemde sigorta kaydım yapıldı. Bu süreler emekliliğime sayılır mı?

Meslek liselerinde veya yükseköğrenimleri sırasında zorunlu staja tabi tutulan öğrenciler hakkında sadece iş kazası ve meslek hastalığı sigortası hükümleri uygulandığından, stajda geçen süreler hizmet olarak değerlendirilmemektedir.

 

12-Bir iş yerinde 20 günden beri 4/a (SSK) sigortalısı olarak çalışıyorum. Eşim ve çocuklarım sağlık hak sahipliğimden ne zaman faydalanabilirler?

5510 sayılı Kanuna göre; sigortalılığınızın başladığı tarihten itibaren, adınıza 30 gün prim yatırılmış olması şartıyla, eş ve çocuklarınız sağlık hizmetlerinden yararlanabilirler.

 

 

Hoşçakalın.
Bu haber 1377 kez okunmuştur.

22.11.2017 10:05:17 

Yorum bulunamadı.

bursa güvenlik sistemleriantalya transferbursa web tasarımorhangazi haberkontrol vanası matbaa merdanelerimerdane
Copyright © 2010 Ajans Orhangazi. Tüm Hakları Saklıdır.Haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek dahi izinsiz kopyalanamaz kullanılamaz.