Salih YAVUZ
Salih YAVUZBursa'mız ve Grev

21 Mayıs 2015 Perşembe 01:00

Geçen haftadan beri son dönemlerdeki en büyük işçi hareketi olan ve ülke gündemimizde önemli bir yer edinen Bursa´da faaliyet gösteren otomotiv sanayi ve yan sanayi sektöründe örgütlü bulunan işçilerin eylemlerine şahit oluyoruz.

Aynı işçi sendikası ve aynı işveren sendikasına üye başka bir işyeriyle yapılan toplu sözleşme şartlarının kendileriyle yapılan sözleşme şartlarından daha iyi olduğunu ve bu nedenle işçi ve işveren sendikalarınca aldatıldıklarını düşünen işçiler yaptıkları eylemlerle ses getiriyorlar.

 

İşçilerimizin talepleri temelde dört başlıkta yer alıyor;

 

1-    Ücretlerde örnek gösterilen işyeriyle (BOSCH) benzer bir iyileştirme yapılsın,

2-    Eylemler nedeniyle hiçbir işçi işten atılmasın,

3-    İşçiler kendi temsilcilerini seçsin ve bu temsilciler yönetim tarafından sendika olmaksızın tanınsın,

4-    Mevcut sendika ve temsilcilerinin işyeriyle ilgisi kalmasın,

 

Bu durum ülkemizde nadiren yaşanmış bir süreç, işçiler kendilerini savunmasını beklediği sendikadan memnun değiller ve işverenle doğrudan temas kurmak istiyorlar.

 

Yaşanan durum neticesinde işverenler kanun hükümlerine göre Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına müracaat ederek, İş Müfettişlerince tespit yapılmasını talep ettiler. Kanaatimce ortada Kanun dışı grev değil, bir uyuşmazlık var. Bugün müfettişlerin yapacağı tespitin önemine ve işçilerimiz açısından olumsuzluk oluşturabilecek durumlara dikkat çekmeye çalışacağız.

 

Yapılan eylemlerle ilgili İş Müfettişleri raporlarında ya ücret ve diğer haklarda sendikanın farklı uygulamaları karşısında işçilerin iş yavaşlatması başlığında tutanak tutacaklar ya da kanun dışı grev yapılıyor ibaresine de yer verecekler.

 

Kanun dışı grev tespiti yapılması hâlinde greve katılanlar bakımından bu durum işe devamsızlık; kanun dışı bir grevin yapılması kararına katılan veya bu kararın alınmasını teşvik edenler bakımından ise bu durum sadakat borcuna aykırılık oluşturur. Bu durum işverenin derhal fesih hakkına giren İş Kanunu’nun 25/II maddesi ile sayılmış olan ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırı davranışlardandır. Kanun dışı bir grev yapılması hâlinde bu grev nedeniyle işverenin uğradığı zararlar, greve karar veren işçi kuruluşu veya kanun dışı grev herhangi bir işçi kuruluşunca kararlaştırılmaksızın yapılmışsa, bu greve katılan işçiler tarafından karşılanır. Taraflardan her biri, karar verilen veya uygulanmakta olan bir grev kanun dışı olup olmadığının tespitini mahkemeden her zaman talep edebilir. Mahkeme bir ay içinde karar verir. Kararın temyizi hâlinde, Yargıtay bir ay içinde kesin olarak karara bağlar. Verilecek karar, tarafları, işçi ve işveren sendikasının üyelerini bağlar ve ceza davaları için kesin delil teşkil eder.

 

Eğer Müfettişler yapılan eylemin kanun dışı grev alanına girdiğine hükmederlerse; işveren kanun dışı grev sebebiyle işçilerin iş sözleşmesini, fiilin öğrenilmesinden itibaren 6 işgünü ve her halde fiilin meydana gelmesinden itibaren bir yıl içerisinde feshedebilir. Kanun dışı grev devam ettiği müddetçe, işverence iş sözleşmesini derhal feshetme hakkı veren durum süreklilik arz ettiğinden, altı iş günlük hak düşürücü süre, her gün yeniden işlemeye başlayacaktır.

 

Tabi ki işveren tüm bunlara rağmen işçisinin iş akdini de feshetmeyebilir. Kanun dışı ya da direniş yapılarak çalışmayan sürelere karşı işveren ücret ödemesi de yapmayabilir. Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü greve katılan kişilere idari para cezası uygulama yetkisine sahiptir. Kanun dışı grev olduğuna karar verildiğinde katılanlara, teşvik edenlere 862 TL idari para cezası uygulanabilir.

 

Yüzlerce işçi kardeşimizin ve ailelerinin mağdur olmamaları adına İşçi ve İşveren Sendikalarının bir araya gelerek bu işi en kısa zamanda çözüme kavuşturmaları gerekiyor. Maalesef çözüm Müfettiş raporlarına kalırsa hep birlikte üzülebiliriz. İşçi Sendikası hatalı olduğu düşünülen toplu iş sözleşmesini ortadan kaldıracak, revize edecek ara formülü bulmalı, bizlerde tek amaçları evlerine ekmek parası götürmek olan işçi kardeşlerimize gelecekte olumsuz bir durum yaşanmaması adına sahip çıkılmalıyız.

 

 

Hoşçakalın.
Bu haber 1470 kez okunmuştur.

22.11.2017 10:09:47 

Yorum bulunamadı.

bursa güvenlik sistemleriantalya transferbursa web tasarımorhangazi haberkontrol vanası matbaa merdanelerimerdane
Copyright © 2010 Ajans Orhangazi. Tüm Hakları Saklıdır.Haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek dahi izinsiz kopyalanamaz kullanılamaz.