Orhan Güneş
Orhan GüneşRamazan ve Nihat Hatipoğlu

23 Haziran 2015 Salı 03:13

Ramazan ayının gelmesiyle birlikte hemen hemen her yerde oruçla ilgili yorumlarla karşılaşıyoruz.

Gazetelerde, dergilerde, sosyal medyada ve yahut televizyonlarda bir anda hem doktor hem din adamı hem diyetisyen hem yaşam koçu yorum yapıyor.

En çok tartışılan konulardan birisi ise oruç tutmanın verdiği strese bağlı olarak oluşan sinir ve asabiyet hali…

Ben bu duruma kesinlikle katılmıyorum.

Nasıl olur da bir insan dini inancı ifa ederken sinirleri gerilir, asabi olur ve bu inancını bahane göstererek bir diğer Müslüman kardeşinin kalbini kırar?

Bir ibadeti yerine getirmenin mutluluğu insana huzur verir, huzursuzluk değil…

Oruç tutmak sadece yemek içmekten ve kötü alışkanlıklardan uzak durmamak değildir.

Oruçlu olduğumuz zamanda bunların dışında şeytan insana farklı yollardan saldırmaya devam ediyor.

Örneğin kişiyi, öfkelendirmeye ve sinirlendirmeye yeltendirecektir.

Bu davranışlar içinde kesinlikle bulunmamalıyız, çünkü oruç sabretmek ve zorluklara direnç göstermek demektir.

Fakat bazı insanlar, oruçlu iken sık sık öfkelenip karşısına çıkan herkesle kavga edip tartışıyor.

Ve bu yaptığına da orucu sebep gösterip, karşısındakine ‘’zaten oruçluyum üzerime gelme’’ ‘’oruçlu oruçlu kalbini kırdırma’’ gibi cümlelerle de kendini haklı çıkarıyor.

Halbuki oruçlu insan anlayışlı, sabırlı ve mütevazı olur, bu davranışlar şov yapmaktan başka bir şey değil…

 Yaz sıcağında çok uzun bir süre aç ve susuz kalmak tabi ki de kolay değil, insan yorulur, susar, acıkır ama; aç diye sinirlenecek yer arayan kişiye de saygı duymuyorum ne yazık ki...

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cemal Çevik, ramazan boyunca gündüz yerine gece yiyen ve az uyuyan oruçluların biyolojik saatlerinin değiştiğini, oruçluların kıtalararası yolculuk yapmış gibi olduğunu, yeni yaşam tarzına adaptasyonda zorlandığını, hayat tarzının değişmesinin, hormonların salınım saatleri, hücrelerin kullandığı yakıtlar, hücredeki sentez ve parçalanma işlevlerinin zamanlarını değiştirdiğini belirtti.

 

Bu tip yaşam tarzı değişikliklerinin vücut tarafından "stres" olarak algılandığını ifade eden Çevik, "Oruç bir stres oluşturarak bir mücadeleye zorluyor. Ramazanla stres egzersizine başlıyoruz" dedi.

 

Modern insanın en büyük problemi olan stresten kurtulmanın en iyi ilacının oruç olduğunu dile getiren Çevik, "Stresten kurtulma, yeni şartlara uyum sağlamayla söz konusu olabiliyor. Bunun en iyi yolu da uyku ve yeme içme düzeninin değiştirilmesinden geçiyor" şeklinde konuştu.

 

Orucun da her ibadet gibi insana dini manevi getirisinin yanında sağlığına da olumlu katkı sağladığı yıllardır konuşulan ve bilinen bir gerçek…

 

Yazılarımıza Ramazan ayı üzerinden devam ederken bir konuda birkaç cümle yazmak istiyorum.

 

Ramazan ayının habercisi olan Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu bu yıl da tartışmaların zirvesinde…

 

Ne kadar doğru ne kadar yalan bilinmez Nihat Hatipoğlu’nun 30 gün için özel bir kanaldan 600 bin TL aldığı konuşuluyor.

 

Fakat ilginçtir ki özellikle sosyal medyada Hatipoğlu’na karşı bir linç girişimi başlatılmış.

 

Neymiş efendim nasıl olur da 600 bin TL alır? Yahu sana ne kardeşim!!!

 

Bu bir arz talep meselesi, alan memnun veren memnun yani sen neden olaya müdahil olup da adamı karalama kampanyası yapıyorsun, izleme!

 

Şöyle bir düşündüğümde çıktığı kanala reyting kazandıran ve bu kanal bu sayede reklamlardan trilyonlar kazanıyorsa, iftar ve sahur vakitlerinde sürekli canlı program yapılıyorsa, bir günlük program başına 20 bin TL az bile…

 

Adam yıllarca eğitim görmüş, kafa patlatmış, zamanını gençliğini vermiş, hayatını adamış mesleğine Profesör olmuş, fakat eliyle göbeğini kaşıyan cahil insanlar aldığı para yüzünden Hatipoğlu’nu neredeyse dinsiz ilan edecekler.

 

Kendisi özel bir kurumda çalışıyor, özel kurumlar da istediği sözleşmeyi teklif eder, çok para kazanmak suç veya günah olmadığına göre, parası senin cebinden çıkmadığı sürece seni ilgilendirmez.

 

 
Bu haber 2115 kez okunmuştur.

23.2.2019 14:47:48 

Yorum bulunamadı.

Copyright © 2010 Ajans Orhangazi. Tüm Hakları Saklıdır.Haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek dahi izinsiz kopyalanamaz kullanılamaz.