Salih YAVUZ
Salih YAVUZEvlenme Ödeneği (Çeyiz Parası)

23 Temmuz 2015 Perşembe 12:10

Ramazan ayının bitimiyle düğün dönemi yeniden açıldı. Bilindiği üzere sosyal güvenlik mevzuatımızda ölüm sigortası kapsamında yapılan yardımlardan birisi de evlenme ödeneğidir. Evlenme ödeneği halkımız tarafından daha çok çeyiz parası olarak da bilinmektedir. Bugün, genç çiftler yuva kurarken onlara yardımcı olabilecek bu konudan bahsedeceğiz.

 

1-Evlenme ödeneği nedir?  Kimler yararlanabilir?

 

Evlenme ödeneği, SGK kapsamında anne veya babasında ölümleri nedeniyle gelir, aylık alan kız çocuklarının evlenmeleri halinde yapılan parasal yardımdır.

Evlenme ödeneğinden sadece anne veya babasından ölüm aylığı alan kız çocukları yararlanabilmektedir. Erkek çocukların böyle bir hakkı bulunmamaktadır.

Bu ödeneği almak için iki şart aranmaktadır. Bunlardan birincisi, ölüm gelir veya aylığı almak, ikincisi de bu gelir veya aylığı alırken evlenmiş olmaktır.

 

2-Evlenme ödeneğinden yararlana bilmek için ne yapılması gerekir?

 

Kız çocuklarının evlenme ödeneğinden yararlanabilmeleri için mutlaka talepte bulunmaları gerekmektedir. SGK talep olmadan evlenme ödeneğini kesinlikle ödememektedir. Ayrıca, bu ödenek için talep zaman aşımı 5 yıldır, bu süre içerisinde talep edilmemesi durumunda bu ödeneğin alınması hakkı ortadan kalkmaktadır.

Bu ödenek için bulunulan yerdeki SGK İl Müdürlüğü veya Sosyal Güvenlik Merkez Müdürlüklerine başvurulması gerekmektedir.

 

3-İlk evlilikte alma şartı var mı? Dul eşler evlenme ödeneğinden yararlanabilirler mi?

 

Evlenme ödeneğinin ilk evlilikte alınması şartı yoktur. İlk evliliğinde almayanlar, eşinden ayrıldıktan sonra yetim aylığı alırken yeniden evlenmeleri halinde evlenme ödeneğinin (çeyiz parası) alabilirler.

Dul eşlerin tekrar birbirleriyle evlenmeleri halinde evlenme ödeneği ödenmez.

 

4-Evlenme ödeneğinin miktarı nedir?

 

Evlenme ödeneğinin miktarı SGK’dan alınmakta olan en son gelir veya aylığının 24 aylık tutarıdır. Bu miktar 2 yıllık aylığın peşin ödemesi şeklinde düşünülebilir, peşin ve bir defada verilmektedir.

Örneğin, 650 TL ölüm aylığı alan bir kız çocuğuna evlendiğinde 15.600 TL evlenme ödeneği verilecektir.

 

5-Evlenme ödeneği alan kız çocuğunun ölüm aylığı veya geliri kesilecek mi?

 

Kız çocuğunun evlenmesi halinde SGK’dan almakta olduğu gelir ve aylığı kesilmektedir. Aslında kişiye 2 yıllık bir ödeme peşinen yapıldığı için bir manada aylığın 2 yıl geç kesilmesi anlamında değerlendirme yapılabilir.

 

6-Kız çocuklarına evlenme ödeneği verilmesiyle aylık alan diğer hak sahiplerinin aylık miktarlarında bir değişiklik olacak mıdır?

 

Kız çocuğuna 2 yıllık aylığı peşin olarak ödendiğinden, aynı dosyadan gelir veya aylık alan anne ve kardeş aylıklarının artma durumu evlenme tarihinden itibaren ikinci yılın sonunda gerçekleşebilecektir.

 

7-Evlenme ödeneği alan kız çocuğu iki yıl dolmadan boşanırsa ölüm gelir veya aylığı tekrar bağlanır mı?

 

Kız çocuğunun boşanması halinde tekrar gelir ve aylığı 2 yıl tamamlandıktan sonra bağlanmaktadır. Peşin alınan 2 yıllık gelir veya aylığın süresinin tamamlanması beklenmektedir.

 

8- Evlenme ödeneği alan kız çocuğu iki yıl sonra boşanır ve çalışmaya da başlarsa gelir veya aylığı tekrar bağlanır mı?

 

Kız çocuklarına ölüm gelir veya aylık bağlanması şartları arasında “çalışmama” hali de sayıldığından, bu durumda olan kız çocuğuna tekrar gelir ve aylık bağlanmaz, ancak işten ayrılması durumunda gelir ve aylık tekrar bağlanır.

 

9-Evlenme ödeneği alan kız çocuğu sağlık yardımlarından yararlanabilir mi?

 

Evlenme yardımı alan kız çocuğu, eşi dolayısıyla sağlık yardımlarından yararlanamıyorsa, 2 yıl boyunca sağlık yardımlarından da ölüm aylığı alıyormuş gibi yararlanabilir.

 

 

Hoşçakalın.
Bu haber 1299 kez okunmuştur.

22.11.2017 10:12:53 

Yorum bulunamadı.

bursa güvenlik sistemleriantalya transferbursa web tasarımorhangazi haberkontrol vanası matbaa merdanelerimerdane
Copyright © 2010 Ajans Orhangazi. Tüm Hakları Saklıdır.Haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek dahi izinsiz kopyalanamaz kullanılamaz.