Salih YAVUZ
Salih YAVUZÖğrencilerin Genel Sağlık Sigortası Durumu

30 Temmuz 2015 Perşembe 13:42

Bilindiği üzere1 Ocak 2012 tarihi itibariyle bütün vatandaşlarımız zorunlu Genel Sağlık Sigortası kapsamına alındı. Genel Sağlık Sigortası kapsamında devletin sağladığı sağlık yardımlarından yararlanamayan kişiler, GSS primlerini kendileri ödeyerek devletin sağladığı sağlık yardımlarından yararlanabileceklerdir.

Bu kapsamda 18 yaşını dolduran bireyler Genel Sağlık Sigortası prim borcu kapsamındadır. Bu kişilerin öğrenim hayatı devam ediyorsa veya 3308 sayılı Meslekî Eğitim Kanununda belirtilen aday çıraklık ve çıraklık eğitimi ile işletmelerde meslekî eğitim görmesi halinde 20 yaşına kadar yükseköğretimde okuyorlarsa 25 yaşına kadar anne babasının sağlık güvencesinden yararlanır. Kendisinden GSS kapsamı altında herhangi bir ücret talep edilmez. Ancak bu kapsamda olan kişiler öğrenci belgeleriyle beraber kuruma mutlaka başvuru yapmalıdır. Kuruma başvuru yapılmadığı takdirde kurumun durumdan haberi olmayacağı için kişiye Genel Sağlık Sigortası borcu çıkacaktır. Borcunu öğrenen kişinin öğrenci belgesiyle beraber kuruma başvurmasıyla borcu silinecektir.

Üniversitelere devam eden öğrenciler ise 25 yaşına kadar bu uygulamadan muaf tutulmuştur. Öğrenim hayatı sona erdiğinde ise tekrar zorunlu GSS kapsamına alınırlar.

Anne ve/veya Babası olmayan – Anne ve/veya Babasının Sosyal Güvencesi Olmayan Çocuklar

Eğer okuyan çocuğun anne ve/veya babası yoksa veya anne ve/veya babasının sosyal güvencesi yoksa, dolayısıyla anne veya babası üzerinden sağlık yardımı alma hakkı yoksa, bu durumda 18 yaşını doldurduktan sonra gelir testine başvurması ve sonucunda kişi başına düşen aylık geliri brüt asgari ücretin üçte biri veya üzerinde çıkarsa genel sağlık sigortası primini kendi ödemesi gerekir.

Anne ve/veya Babası Bağkur Sigortalısı Olanların Durumu

Üzerinden sağlık yardımı alma hakkı bulunan anne veya baba Bağkur sigortalısı ise bu durumda üzerinden sağlık yardımı aldığı anne veya babasının primlerini düzenli olarak ödüyor olması gerekir. Çünkü 60 günden fazla prim veya prime ilişkin borcu olan sigortalıları genel sağlık sigortası yardımlarından yararlanamadığından, bunların çocukları da sağlık yardımı alamazlar. Bu durumda olan 18 yaşını doldurmuş çocuklar gelir testine başvurarak, kişi başına düşen aylık gelirinin brüt asgari ücretin üçte biri veya üzerinde çıkması halinde prim ödeyerek, brüt asgari ücretin üçte birinden az çıkması halinde prim ödemeden genel sağlık sigortasından yararlanabilirler.

İŞKUR’dan İşsizlere ve Öğrencilere Para Kazandıran İş Deneyimi İmkânı

Türkiye İş Kurumu, yeni projesiyle üniversite öğrencilerine ve işsizlere; bulundukları illerde İEP iş başı eğitim programına katılarak iş deneyimi kazanma ve bu iş deneyimi karşılığında aylık asgari ücret tutarında gelir elde etme imkânı sunuyor.

Uygulama en az 2 sigortalı çalışanı bulunan işyerlerinde uygulanabiliyor. Uygulamadan 15 yaşını tamamlamış işsizler ve üniversite öğrencileri faydalanabiliyor. Uygulamanın işverene hiçbir maliyeti olmayıp, maliyeti tamamen Türkiye İş Kurumu (İŞKUR)  tarafından karşılanıyor. Uygulamaya katılanlara tüm ay çalışmaları durumunda aylık net 1000 TL (asgari ücret) düzeyinde ödeme yapılıyor. Uygulama kapsamında çalışanlar hem para hem de çalıştıkları meslekte deneyim kazanırken, program sonunda katılımcılara verilen işbaşı eğitim programına katılım sertifikası ile kişiler mezuniyet sonrası bu deneyimi kullanarak daha rahat iş bulabilme imkânına kavuşmuş oluyorlar. Uygulamadan yararlanmak isteyenler çalışacakları işyerlerini kendileri bulabilecekleri gibi, en yakın İŞKUR birimine başvurarak bu konuda yardım da alabilirler. Ayrıca bu programdan yararlanmak isteyenler için herhangi bir süre söz konusu olmayıp, süreyi işveren ile katılımcı belirliyor. Örneğin süre 15 gün olabileceği gibi üç ay da olabiliyor.

Bu programla, genç işsizliğin azaltılması amaçlanıyor. Eğer işveren program sonrası aynı kişiyi istihdam eder ve çalıştırmaya devam ederse imalat sektöründe 42 ay, diğer sektörlerde 30 ay boyunca sigorta primi işveren hissesini İŞKUR karşılıyor.

 

Hoşçakalın.
Bu haber 1141 kez okunmuştur.

22.11.2017 10:05:33 

Yorum bulunamadı.

bursa güvenlik sistemleriantalya transferbursa web tasarımorhangazi haberkontrol vanası matbaa merdanelerimerdane
Copyright © 2010 Ajans Orhangazi. Tüm Hakları Saklıdır.Haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek dahi izinsiz kopyalanamaz kullanılamaz.