Salih YAVUZ
Salih YAVUZMemurların Maaşı Azaldı Emeklilerin Maaşı Arttı

17 Eylül 2015 Perşembe 12:13

27 Ağustos 2015 tarihli Resmi Gazete ’de yayımlanan 2015/8057 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile memurların emekli keseneği oranları ve emeklilik tazminatı oranları 1 Eylül 2015’den geçerli olmak üzere 15 puan arttırıldı. Karar çerçevesinde 5434 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanunu hükümleri uyarınca emekli, adi malullük, vazife malullüğü, dul ve yetim aylıkları ile emekli ikramiyelerinin hesaplanmasında, zam, tazminat ve ödenekler ile benzeri ödemeler toplamına karşılık olmak üzere dikkate alınacak oranlar yeniden düzenlendi.

Bu düzenleme uyarınca memur maaşlarından yapılan emeklilik kesintisi 18,94 TL artmış oldu. Dolayısıyla bütün memurların maaşlarında 18,94 TL düşüş meydana gelecek. Ancak bu düzenleme ile memur emeklileri ile bunların dul ve yetimlerinin aldığı aylıklar da hizmet yılına göre 88 ila 100 arasında artış meydana geldi.

 

Doğum Yardımı Alanlar Emzirme Ödeneği de Alabilecek

 

Bilindiği üzere, kadın sigortalıların doğum yapması veya erkek sigortalıların sigortalı olmayan eşinin doğum yapması halinde emzirme yardımı (süt parası) adı altında Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından bir ödeme yapılmaktadır. Bu yardımdan başka 6637 sayılı Kanun ile 15 Mayıs 2015 tarihinden itibaren Türk vatandaşlarına, canlı doğan birinci çocuğu için 300 TL, ikinci çocuğu için 400 TL, üçüncü ve sonraki çocukları için 600 TL doğum yardımı yapılacağı hüküm altına alınmıştı. Daha önce 27 Mayıs 2015’ te yayınlanan Doğum Yardımı başlıklı yazımızda bu konunun detaylarını açıklamıştık Doğum yardımı 15 Mayıs 2015 tarihinde ve sonrasında gerçekleşen canlı doğumlar için verilecek.

Öte yandan bu doğum yardımını alan kişinin emzirme ödeneğini de alıp alamayacağı konusunda tereddüt oluşmuştu. Sosyal Güvenlik Kurumu 2015/22 sayılı Genelge ile konuya açıklık getirdi. Genelge de 6637 sayılı Kanuna göre doğum yardımı yapılmasının, 5510 sayılı Kanuna göre emzirme ödeneği verilmesine engel teşkil etmeyeceği belirtildi. Dolayısıyla söz konusu doğum yardımı yapılan çocuk için, eğer şartları taşıyorsa Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan ayrıca emzirme yardımı alınabilecek

 

GSS Borcunuzu Yapılandırmak için Son Şans

 

Daha önce belirttiğimiz üzere 6552 sayılı Torba Kanun ile Sosyal Güvenlik Kurumu’na olan borçların yapılandırılması imkanı getirilmiş, genel sağlık sigortası (GSS) prim borçları da bu çerçevede yapılandırma kapsamına alınmıştı. Hiç gelir testi yaptırmamış olanların borçlarını yapılandırmaları için önce gelir testi yaptırmaları gerektiğinden, Kanunla gelir testi yaptırmamış olanlara başvuru için 6 aylık süre, daha önce gelir testi yaptırmış olanlar ise doğrudan yapılandırma için başvuracağından bunlara da başvuru için 7 aylık bir süre tanınmıştı. Daha sonra Bakanlar Kurulu bu süreleri 6 ay daha uzattı. Dolayısıyla GSS borcu olanlardan hiç gelir testi yaptırmamış olanların 30 Eylül 2015 günü mesai bitimine kadar yerleşim yerinin bulunduğu yani adrese dayalı nüfus kayıt sisteminde kayıtlı olduğu yerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına gelir testi için başvurmaları gerekiyor.

Daha önce gelir testi yaptırmış olanların ise 2 Kasım 2015 tarihi mesai bitimine kadar doğrudan bulundukları yerdeki sosyal güvenlik il müdürlüğü veya sosyal güvenlik merkezine yapılandırma için başvurmaları gerekiyor.

 

Gelir testi niçin gerekli?

 

Hiçbir sosyal güvencesi olmadığı için sadece genel sağlık sigortasına tabi olanların ödeyeceği prim, gelir testi sonucu tespit edilen aile içindeki kişi başına düşen aylık gelir esas alınarak hesaplandığından, borçlarını yapılandıracak olanların da gelir testi ile kazançlarının tespit edilecek ki buna göre ödeyeceği prim belirlensin. Gelir testi sonucundan kişinin aylık geliri brüt asgari ücretin üçte birinden az çıkarsa geriye dönük tüm borcu silinecek ve kendisi prim ödemeden genel sağlık sigortasından yararlanacak yani yeşil kart kapsamına alınacak. Geliri asgari ücretin üçte birinden fazla çıkanın ödeyeceği prim ise tespit edilen aylık kazancına göre hesaplanacak.

 

 

 

Hoşçakalın.
Bu haber 1309 kez okunmuştur.

22.11.2017 10:09:37 

Yorum bulunamadı.

bursa güvenlik sistemleriantalya transferbursa web tasarımorhangazi haberkontrol vanası matbaa merdanelerimerdane
Copyright © 2010 Ajans Orhangazi. Tüm Hakları Saklıdır.Haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek dahi izinsiz kopyalanamaz kullanılamaz.