Salih YAVUZ
Salih YAVUZGündemden Kısa Kısa

17 Aralık 2015 Perşembe 10:29

Emeklilere Ocak ayında 100 TL İlave Zam Yapılacak

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu´nda, SSK ve BAĞKUR emeklilerine 2016 yılı Ocak ayından itibaren seyyanen ayda 100 lira zam yapılmasını içeren düzenleme kabul edildi.

Askerlik ve Doğum Borçlanması %30 Zamlanacak

Asgari ücret yılbaşı itibariyle yüzde 30 artınca borçlanma bedelleri de yüzde 30 oranında artacak. Sigortalılar 2015 yılı ikinci altı ayı rakamlarına göre, 1.273,5 TL ile 8.277,75 TL arasında bir tutarı belirleyip, bu belirledikleri tutar üzerinden yüzde 32 oranında borçlanma bedelini SGK´ya ödeyip, borçlanma yapabiliyor.

Bir günlük en az borçlanma bedeli brüt asgari ücret üzerinden 13.58 TL, en yüksek tutar ise brüt asgari ücretin 6.5 katı olan tavan rakamı üzerinden 88.30 TL. Aralık sonuna kadar bu tutarlar arasında kalmak kaydıyla sigortalılar borçlanma bedelini ödeyebilir. Sigortalılar, SGK´nın hesapladığı borçlanma bedelini bir ay içinde ödemek zorunda. Borcun bir seferde ödenmesi gerekiyor. Ödenmezse borçlanma işlemi yapılmıyor.

1 Ocak´tan itibaren asgari ücretin netinin en az 1.300 TL, brütünün 1.645 TL, asgari ücret tavanının 10.692 TL´ye yükselecek olması kesin gibi. Bu şartlarda borçlanma miktarları artacak. Yeni durumda, bir günlük en az borçlanma bedeli 17.56 TL´ye, en fazla borçlanma bedeli ise 114.11 TL´ye çıkacak.

Asgari ücretin artması, borçlanmayla prim gününü tamamlamak isteyenlerin masrafını yükseltecek. Borçlanma planlayanların asgari ücret artmadan dilekçelerini vermelerinde çok büyük fayda var.


Geçen yıl kadın sigortalılara üç doğum için borçlanma hakkı verildi. Üç doğumu olan bir kadın sigortalı, bu doğumları sigortalı olarak işe başladığı tarihten sonra yapmışsa, ayrıca her bir doğumdan sonra iki yıl çalışmamış yani sigortası yatmamışsa, bu şartlar altında borçlanma yapmak istediğinde toplamda altı yıl için borçlanma yapabiliyor. Bu durumda olan bir annenin her bir doğum için asgari ücret yani prime esas kazanç tabanı üzerinden ödeyeceği borçlanma bedeli 2015 yılı sonuna kadar 9.780 TL iken 1 Ocak 2016´dan sonra bu rakam 12.643 TL´ye yükselecek. Eğer bu sigortalı anne üç doğumu da asgari seviyeden borçlanmak isterse 29.332 TL yerine 37.929 TL ödemek zorunda kalacak.

Emekli Maaşına İzinsiz Haciz Yapılamaz

Kanun gereği, emekli maaşlarına, sürekli iş göremezlik gelirlerine, dul-yetim aylık ve gelirlerine sadece Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ve nafaka alacakları için boşanılan eş-çocuklar izinsiz icra koyabilirler. Bunun dışındaki alacaklar için borçlu emekli-dul yetimin izni olmadan hiç kimse icra-haciz getiremez.

Özellikle bankalar emeklilere kredi verirken en başta emekli aylığımdan kesilsin izni vermektedirler ve bu izin olmadan da emekliye kredi vermemektedirler. Ancak başta verilen bu izinden (muvafakatten) borçlu her zaman vazgeçebilir.

Çalışan Öğrencinin Bursu/Kredisi Kesilir mi?

01.01.2004 yılında yürürlüğe giren 5102 Sayılı Yüksek Öğrenim Öğrencilerine Burs/ Kredi Verilmesine İlişkin Kanun ‘da T.C. vatandaşı yüksek öğrenim gören başarılı ve ihtiyaç sahibi öğrencilere Burs/kredi verilmesi amaçlanmıştır ve bu doğrultuda Kredi Yurtlar Kurumu Yönetmeliğinde burs, öğrenim ve katkı kredilerine yönelik genel açıklamalar yer almaktadır.

KYK Yönetmeliği’nde burs, öğrenim veya katkı kredisinin kesilme sebeplerinde ‘‘Asgari ücret düzeyinde devamlı gelirle çalışması’’ yazmaktadır.

Yine KYK Yönetmeliğin burstan veya öğrenim kredisinden yararlanamayacak olan öğrenciler kısmında ‘‘Yetim maaşı ve nafaka alanlar dışında, en az asgari ücret düzeyinde aylık veya ücretle sürekli bir işte çalışan veya gelire sahip öğrenciler yararlanamaz. ’’ yazmaktadır.

Bu maddeden de anlaşılacağı gibi, burs ya da kredinin kesilme durumu, asgari ücret düzeyinde aylık gelirle çalışmaya bağlıdır. Yani siz sürekli olmayan bir işte, part-time olarak aylık asgari ücretin altında bir gelir ile çalışırsanız, bursunuz veya öğrenim krediniz kesilmez. Ancak part-time çalışmanızdan kaynaklı olarak ay içerisinde eksik kalan günler için oluşacak Genel Sağlık Sigortası Primi kapınızda bekliyor olacak.

 

 

Hoşçakalın.
Bu haber 948 kez okunmuştur.

22.11.2017 10:09:58 

Yorum bulunamadı.

bursa güvenlik sistemleriantalya transferbursa web tasarımorhangazi haberkontrol vanası matbaa merdanelerimerdane
Copyright © 2010 Ajans Orhangazi. Tüm Hakları Saklıdır.Haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek dahi izinsiz kopyalanamaz kullanılamaz.