Salih YAVUZ
Salih YAVUZSuriye Vatandaşlarına Çalışma İzni

28 Ocak 2016 Perşembe 10:59

Suriye´de süren iç savaştan kaçanlar ülkemize sığınıyor, bu sığınmacılar arasında Mühendis, Doktor, Öğretmen, Üniversitelerde Öğretim görevlisi, Sanatkâr ve Çiftçiler de bulunmaktadır. Mülteci konumunda bulunan Suriyeli sığınmacılar yaklaşık 3 Milyon civarındadır. Bu mülteciler için geçici koruma sağlanan yabancılar statüsünden yararlanacaklar. Çalışma izni alarak ülkemizde çalışacak, ekonominin çarklarına dahil olacaklardır. Kısaca Suriyeli mülteciler yardımla geçinen değil, çalışarak, kazanarak hayatlarını sürdüreceklerdir. Suriyeli mülteciler için geçici koruma statüsünden yabancılara verilen 9´la başlayan TC Kimlik numarası verilecektir.

6 Ay Bekleme Süresi Var

Geçici koruma kayıt tarihinden 6 ay sonra çalışma izni için ÇSGB başvuracaktır. İşverenler çalışma izni için e-devlet başvurusunu yapacaktır. Kendi adına iş yapmak isteyen Suriyeli mülteci de kendi adına başvuru yapacaktır. Mevsimlik olarak tarım alanlarında, hayvancılık alanında çalışmak isteyen geçici koruma sağlanan yabancılar, çalışma izni muafiyeti vardır. Bu kişiler bulundukları ilin Valiliğine müracaat eder, Valilikte durumu ÇSGB bildirir. Bunun içinde il ve kota sınırlaması uygulanabilir.

Kalifiye İşler de İzin Şartı Var

Sağlık Personel=Sağlık Bakanlığından,

Eğitim Personel=Milli Eğitim Bakanlığından ve üniversiteler için Yök izin belgesi yoksa başvurular dikkate alınmayacaktır.

%10 Türk İşçi Kotası Var

ÇSGB koruma izni alan yabancılar için o işyerlerinde çalışan Türk işçilerinin %10 aşmayacaktır. Ucuz işgücü denilerek işverenler Türk işçisinin işine son vermeyecektir. 10 işçi çalışıyorsa,1 geçici koruma sağlanan yabancı çalışan alınacaktır.(10 dan az işçi çalıştıran işyerleri için)

Burada istisna; çalışma izni başvuru tarihinden önce Çalışma ve İşkur İl Müdürlüğünce 4 hafta öncesine kadar aynı işi yapacak Türk işçisi yok ise, istihdam kotası esneyebilir. Olumlu izin alınırsa bildirim geçici koruma sağlanan yabancı için çalışma izni verilmesi ile birlikte İçişleri Bakanlığına, işveren bilgi verilir. İstisna kapsamında olanlar için ilgili Valiliğe bilgi verilecektir.

Ücret asgari ücretten az olamayacaktır. İşkur tarafından aktif işgücü eğitim hizmetleri kapsamında düzenlenen kurs ve programlar kapsamında bir işyerinde meslek eğitim ve işbaşı eğitimi görecekler ile bu kişilerin eğitim süresinin sonunda aynı işyerinde çalıştırılması için ÇSGB başvuruda bulunabilir.

Kurallara Uymayanlara İdari Para Cezaları Var

4817 SAYILI KANUNUN 21. MADDESİ HÜKÜMLERİ GEREĞİNCE UYGULANACAK İDARİ PARA CEZALARI

CEZA MİKTARI

2016

4817/ 18. Maddede öngörülen bildirim yükümlülüğünü süresi içinde yerine getirmeyen bağımsız çalışan yabancı ile yabancı çalıştıran işverene her bir yabancı için

440 TL

Çalışma izni olmaksızın bağımlı çalışan yabancıya

881 TL

Çalışma izni bulunmayan yabancıyı çalıştıran işveren veya işveren vekillerine her bir yabancı için

8.848 TL

Çalışma izni olmaksızın bağımsız çalışan yabancıya

3.536 TL

 

 

Hoşçakalın.

 

 

 
Bu haber 904 kez okunmuştur.

22.11.2017 10:08:58 

Yorum bulunamadı.

bursa güvenlik sistemleriantalya transferbursa web tasarımorhangazi haberkontrol vanası matbaa merdanelerimerdane
Copyright © 2010 Ajans Orhangazi. Tüm Hakları Saklıdır.Haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek dahi izinsiz kopyalanamaz kullanılamaz.