Salih YAVUZ
Salih YAVUZİşbaşı Eğitim Programı (İEP)

25 Şubat 2016 Perşembe 09:51

İŞKUR tarafından aktif işgücü çalışmaları kapsamında yürütülen programların başında İşbaşı Eğitim Programları (İEP) gelmektedir. Program kapsamında, işyerine tanınan kontenjan dâhilinde çalıştırılan personelin ücreti ve kısa vadeli sigorta primleri (iş kazası ve meslek hastalığı, hastalık, analık) İŞKUR tarafından karşılanmaktadır. Ayrıca İşbaşı Eğitim Programına katılan kursiyerleri istihdam eden işverenlerin sigorta primi işveren payı, imalat sektöründe 42 ay, diğer sektörlerde ise 30 ay süresince İşsizlik Fonundan karşılanmaktadır.

Programın İşverenlere sağladığı faydalar nelerdir?

İşsizlerin ve üniversite öğrencilerinin işbaşı eğitim programına katılabilmesi sayesinde işverenler bu kişilere bir nevi staj yaptırarak istihdam etmek istedikleri kişiyi işbaşında görme ve öğrencilerin mesleki deneyim ve becerilerinin gelişip gelişmediğini gözlemleme şansına sahip oluyor. Program kapsamında işverenlerin herhangi bir maddi yükümlülüğünün olmaması maliyet avantajını da beraberinde getiriyor.

Programdan kimler yararlanabilir?

En az 2 çalışanı bulunan İŞKUR’a kayıtlı işverenler, dernekler, vakıflar, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları, meslek birlikleri, sendikalar, ticaret ve sanayi odaları, noterler vb. programdan yararlanabiliyor.

İşverenler kimleri programa alabiliyor?

Programın uygulandığı işyerinin sahibinin birinci ve ikinci derece akrabalar ile eşinin o işyerinde programa katılması mümkün değildir. Öğrenciler dâhil tüm işsizler programdan faydalanabiliyor.

Program süresi ne kadardır?

İşbaşı eğitim programı en fazla 320 iş günü, günde en az 5 saat olarak işveren ve öğrencinin kabul etmesi ve günde 8 saati aşmamak üzere haftada 45 saat olarak uygulanıyor. Günün herhangi bir zaman diliminde uygulanabilme imkânı var.

Katılımcılara İŞKUR tarafından hangi ödemeler yapılıyor? İşverenin maddi yükümlülüğü var mı?

İŞKUR´un ödeneği net asgari ücretten az olmamak kaydıyla bölge veya sektörlere göre artabiliyor. Fiili olarak her kurs günü için 50 TL ücret alınmakta ve aylık 26 gün üzerinden 1300 TL alınabilmektedir. İşverenlerin program kapsamında herhangi bir maddi yükümlülüğü bulunmuyor.

İşverenler programa alacakları kişileri nasıl belirleyebiliyor?

İşverenler programa alacakları kişileri kendileri bulabilecekleri gibi İŞKUR’a da başvurup programdan yararlanmak isteyenler arasından seçme yapabiliyor. İŞKUR tarafından hazırlanan sözleşmenin imzalanması ve tarafların programdan yararlanma şartlarının uygun olup olmadığı hususunda yapılacak genel değerlendirme sonucu İŞKUR tarafından verilen onay ile program başlayabiliyor.

İşverenlerin alabileceği katılımcı sayısı nasıl belirleniyor?

En az 2 sigortalı çalışana sahip olan işverenlerle düzenlenebilen program kapsamında işverenlerin 2 ile 10 arasında çalışanı varsa 1, 11 ve üzerinde çalışanı varsa çalışan sayısının 1/10’u kadar katılımcı alabilme hakkı bulunuyor. İşveren eğer program sonunda katılımcıların en az %50´sini istihdam etme taahhüdü verirse, toplam çalışan sayısının yüzde 30´una kadar katılımcı alabiliyor. İşverenlerin aynı il sınırları içerisindeki toplam çalışan sayısı üzerinden kontenjan hesaplanıyor.

Programda istihdam yükümlülüğü var mı?

İşbaşı eğitim programında istihdam yükümlülüğü programdan yararlanan bir işverenin 1 yıl içerisinde yeniden programa başvuruda bulunması durumunda söz konusu oluyor. Programdan yeniden yararlanmak isteyen işverenin, başvuru tarihinden geriye dönük olarak son 1 yılda programı tamamlayan katılımcıların en az % 20’sini kendi işyerinde veya başka işyerinde aynı meslekte en az 60 gün istihdam etmiş olması gerekiyor. Ayrıca eğer işveren başlangıçta %50 istihdam taahhüdü vererek katılımcı kontenjanını %30 olarak almışsa, bu taahhüdünü de yerine getirmek zorundadır.

İşverenlerin programla ilgili bilmesi/dikkat etmesi gereken diğer hususlar nelerdir?

Programa alınacak kursiyerlerin programın başlama tarihinden önceki 3 aylık dönemde işverenin çalışanı olmaması gerekiyor. İşverenin programın başladığı tarihteki çalışan sayısını program bitiminde de koruması gerekiyor. Bitiş tarihindeki çalışan sayısı başlangıçtakinden düşükse aradaki farkı tamamlaması için işverene 1 ay süre veriliyor.

Program bitiminde gerekli sayıda katılımcıyı istihdam etmeye başlayan ve istihdamı tamamlayacağına dair taahhütname veren işveren yeni program başvurusunda bulunabiliyor.

İşverenlerin programa katılan öğrencilere programın düzenlendiği meslek dışında başka bir iş yaptırmaması gerekiyor.

Hoşçakalın.

 

 

 
Bu haber 1099 kez okunmuştur.

22.11.2017 10:08:45 

Yorum bulunamadı.

bursa güvenlik sistemleriantalya transferbursa web tasarımorhangazi haberkontrol vanası matbaa merdanelerimerdane
Copyright © 2010 Ajans Orhangazi. Tüm Hakları Saklıdır.Haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek dahi izinsiz kopyalanamaz kullanılamaz.