Salih YAVUZ
Salih YAVUZEv Alacaklara Devlet Katkısı

18 Mart 2016 Cuma 11:21

6637 sayılı Kanunla getirilen konut hesabı açtıracaklara devlet katkısı konusu 26.02.2016 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Konut Hesabı ve Devlet Katkısına Dair Yönetmelik ile açıklandı.

Konut hesabı açtırılabilmek için şartlar

Konut hesabı bankaların yurtiçi şubelerinde mevduat veya katlım fonu hesabı olarak açılabilecek, ortak hesap olarak açılamayacak. Bir kişi sadece bir tek konut hesabı açtırabilecek ve hesabı açtırdıktan sonra başka bir bankaya taşıyamayacak, yani banka değiştiremeyecek.

Konut hesabı açtıran kişinin hesabı açtırdığı tarihte kendisi adına kayıtlı herhangi bir evi olmayacak. Hesabı açacak olan banka Tapu ve Kadastro Paylaşım Sistemi üzerinden gerekli kontrolü yapacak. 18 yaşından küçükler adına veli veya vasisi konut hesabı açtırabilecek. Konut edinim tarihine kadar en az üç yıl boyunca, Konut Hesabının Kullanım Şartları ve Hesaba Para Yatırma Şekli bölümünde belirtilen şartlara uygun olarak konut hesabına düzenli para yatırmış olmak, Konut edinim tarihinden itibaren altı ay içerisinde gerekli belgeler ile konut hesabının bulunduğu bankaya başvuruda bulunmak, şartları aranacak.

Yukarıda belirtildiği gibi bir kişi sadece bir tane konut hesabı açabilecek, birden fazla konut hesabı açanların hesabı birleştirilemeyecek. Devlet yapacağı katkıda sadece ilk açılan konut hesabını esas alacak, bu hesabın gerekli şartları taşıyıp taşımadığına bakacak. Devlet katkısı konusunda bütün kontrol ve sorumluluk ilgili bankaya ait olacak, gerekli belgeleri hesap sahibinden temin edip Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na ilgili banka ulaştıracak. Haksız olarak Devlet katkısı yapıldığının tespit edilmesi halinde, Devlet katkısı tutarı ödendiği tarihten itibaren işleyecek faizi ile birlikte Bakanlık tarafından ilgili bankadan tahsil edilecek.

Konut hesabının kullanım şartları ve hesaba para yatırma

Konut hesabının açıldığı tarihte bir defaya mahsus olmak üzere hesaba toplu para yatırılabilecek ve bu tutar 30 bin lirayı geçemeyecek. Konut hesabı açtıran kişi hesaba aylık veya üç aylık olarak düzenli şekilde para yatıracak. Ödeme planının hesabı açtıran kişi belirleyecek ve ödeme planında istediğinde değişiklik yapabilecek.

Aylık ödeme planının seçilmesi halinde hesaba her ay en az 250 lira, en fazla 2 bin 500 lira  üç aylık ödeme planının seçilmesi halinde ise üç ayda bir hesaba en az 750 lira, en fazla 7 bin 500 lira yatırılacak. Ödemeler burada belirtilen alt sınırın altına düşmemek ve üst sınırı aşmamak kaydıyla farklı tutarlarda yapılabilecek. Aylık veya üç aylık dönemlerde üst sınırı geçmemek şartıyla birden fazla ödeme yapılabilecek, yani alt sınırın altında dahi hesaba birkaç kez para yatırılabilecek, bu şekilde yatırılan paraların toplamı alt sınıra ulaştığında veya alt sınırı geçtiğinde, o ay için ve üç ay için düzenli ödeme tamamlanmış sayılacak. Bankalar hesaba para yatırılması için tarih belirleyebilecek.

Hesap sahibinin aylık ödeme planını seçmesi halinde bir dönem içerisinde en fazla üç defa, üç aylık ödeme planını seçmesi halinde ise bir dönem içerisinde sadece bir defa ödeme yapmayabilecek, yani hesaba para yatırmayabilecek. Bunun dışında ödemelerde aksama olmayacak. Hesaptan para çekilmesi halinde hesapta kalan para hesap açılış tarihinden itibaren yatırılması gereken asgari tutarlar toplamından az olamayacak. Yukarıda belirtilen şartlara uyulmaması, yani aylık ödemelerde üçten fazla, üç aylık ödemelerde birden fazla kez ödemenin aksatılması, hesaptan iki defadan fazla para çekilmesi, hesaptan çekilen para nedeniyle hesapta kalan paranın asgari tutarlar toplamının altına düşmesi halinde hesap konut hesabı statüsünden çıkacak ve Devlet katkısı yapılmayacak.

Devlet katkısının miktarı

Devlet tarafından yapılacak katkının tespitinde, konut edinim tarihinde konut hesabında biriken miktar esas alınacak ve hesapta birikmiş olan paranın yüzde 20’si oranında Devlet tarafından katkı yapılacak. Ancak Devlet katkısının miktarı 15 bin lirayı geçemeyecek. Devlet tarafından yapılacak katkı hesaba yapılan düzenli ödeme sürelerine göre belirlenecek. Buna göre;

1- Düzenli ödeme süresi 36 ay ila 47 ay olanlar için hesapta biriken paranın yüzde 15’i oranında Devlet katkısı yapılacak ve bunun miktarı 13 bin lirayı geçemeyecek.

2- Düzenli ödeme süresi 48 ay ila 59 ay olanlar için hesapta biriken paranın yüzde 18’i oranında Devlet katkısı yapılacak ve bunun miktarı 14 bin lirayı geçemeyecek.

3- Düzenli ödeme süresi 60 ay ve üzeri olanlar için hesapta biriken paranın yüzde 20’si oranında Devlet katkısı yapılacak ve bunun miktarı 15 bin lirayı geçemeyecek.

Hoşçakalın.

 

 
Bu haber 717 kez okunmuştur.

22.11.2017 10:06:45 

Yorum bulunamadı.

bursa güvenlik sistemleriantalya transferbursa web tasarımorhangazi haberkontrol vanası matbaa merdanelerimerdane
Copyright © 2010 Ajans Orhangazi. Tüm Hakları Saklıdır.Haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek dahi izinsiz kopyalanamaz kullanılamaz.