Caner YALÇIN
Caner YALÇINTelevizyon dünyası

4 Mayıs 2016 Çarşamba 13:47

Televizyonu her açtığımızda gündemin nasıl hızla değiştiğini görmek artık hiç de sürpriz sayılmıyor. Bugün biraz farklı konudan bahsetmek istiyorum.

Ülkemizde her yıl Avrupa ve Amerika´daki müzik ve sinema endüstrisinden kaç milyar dolara mal olmuş eserler gösterime giriyor yada beğenimize sunuluyor acaba?

Diğer taraftan müzik ve sinema dünyası her yıl milyarlarca doları sadece bizi eğlendirmek için harcıyor olabilir mi? 

Bizden sadece kendilerini izlememizi yada dinlememizi mi istiyorlar...

Tabi ki hayır...

Eğer benim 6 yaşındaki kızım gibi Tayland’ın bir köyünde yaşayan çiftçinin kızı da barbi bebek hayal  edip uyuyorsa buradaki sıkıntı çok büyük...

Demek ki, bu endüstri ortak inancı olan, ırkı farklı, duyguları aynı bir nesil yaratma çabasına girmiştir.

Diğer taraftan Avrupa´nın bazı ülkelerinde yasa haline gelen bir yasa kabul edildi. Çocukların 3 yaşına kadar tv izlemesi yasaklandı.

Çünkü, bebeklerin zihni 5 duyu organını aynı anda kullanarak saniyede 30 milyon resim çekebilecek ve kaydedebilecek düzeyde muhteşem olarak yaratılmıştır.

Yetişkinlerin zihni ise saniyede 24 kareden fazlasını flu olarak görür ve algılayarak aradaki farkı hayal etmek bile güç. Kapıyı açmanız, pencereyi aralamanız ve bunun neden yapıldığı konusu hepsini kaydedecek düzeyde yani.

Örneğin; yanına 5 farklı dilde konuşan 5 ayrı kişi gelse ve her biri kendi diliyle konuşsa bebek 5 yada 6 yaşına girdiğinde bu dillerin hepsini konuşabilecek düzeyde olacaktır.

Vahim olan durum şu ki; televizyon izleyen çocuk sadece görme ve işitme duygusunu kullandığından diğer üç duyusunun yeteneklerini zorla göçe zorlayan da, ona iyilik yaptığımızı zanneden, onu hayatın gerçeklerinden uzak bambaşka alemlere sevk eden de biz ebeveynleriz...

Sonuç olarak; üç yaş güvenin ve karakterin yerine oturduğu, kararlılığın ve farkındalığın oluştuğu bir yaştır.

Bireyin ailesi, bireyin arkadaşları ve bireyin toplum ile olan meselelerine çözüm getirmek kenara dursun, bireyin kendi ile ilgili olan sorunlarına çözüm getiremeyen karamsar, içe kapanık bir nesil olmasını istemiyorsak eğer lütfen çocuklarımızı en az 3 yaşına kadar uzak tutalım televizyondan...

Allah’ım bizlere manevi değerlerine sahip çıkmasını bilen, geleceğe talip bir nesil bahşetsin inşallah...

Görelim Mevla’m neyler neylerse güzel eyler…

 

Selametle...
Bu haber 1975 kez okunmuştur.
23.2.2019 15:01:08 

Yorum bulunamadı.

Copyright © 2010 Ajans Orhangazi. Tüm Hakları Saklıdır.Haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek dahi izinsiz kopyalanamaz kullanılamaz.