Caner YALÇIN
Caner YALÇINSuriye meselesi ve ülke gündemi

5 Mayıs 2016 Perşembe 15:41

Suriye´deki iç savaş hakkında yazılanlar çizilenler ve halkın üzerinde oluşturulmak istenen ana etkilerden bahsetmek istiyorum sizlere bugün...

Hepimiz farklı farklı görüşlere sahip olsak da, karşımıza hiç tanımadığımız insanlar koyulsa bu ölsün bu ölmesin diye tercih yapacaksınız dese nasıl seçim yapabiliriz?

Bunu teklif edecek kadar yada tercih yapacak kadar insanlıktan nasıl çıkabiliriz...?

***

"Vuran da müslüman vurulan da.."

Suriye meselesi hakkında en ufak malumat sahibi olmayanların yada bizi kendi doğrultusunda yönetmek isteyenlerin (ki belli bunlar da)  jargonumuza soktuğu deyim ne yazık ki bir hayli kullanılır oldu...

Birincisi Esad müslüman değil Nusayri´dir, ikincisi Esad Kuran´ı Kerim´e değil Kitabı Mecmu´u isminde kitaba iman eder... Yani Müslüman değildir.

***

İlçemizde de bu konu hakkında bizi bizim öz benliğimizin dışına itmek isteyen kursak ve mide hevesinden başka bir şey düşünmeyen birkaç kişinin bu mesele hakkında yazı yazması ne kadar garip!

***

Hükümetin bu mesele hakkında yanlış görülen politikalarını eleştirmek tabi ki en doğal hak (ki bende eleştiriyorum).

Lakin: Buraya gelen Suriyeli kardeşlerin birkaçının işlediği suç yüzünden hepsini terörist olarak lanse etmek ne kadar insani? Bu yapılan haberler ilçemizde kaos ortamı yaratırsa bunun sorumlusu kim olacak?

Tamam gelmelerinden hoşnut değilsin, peki o zaman orda kalan çocuklara bebek bezi gibi en temel ihtiyaçların bulunduğu yardım tırları yollanırken ´teröristlere yardım ediyorlar’, diye haber yapmak ne derece mantıklı?

Asıl amacın İran´ın Rusya´nın Çin´in ve Suriye ordusunun bombaladığı insanların tamamının katli ise sen nasıl bir insansın...?

Rus meclisinden methiyeler teşekkürler almış fikirlerin başa gelinceye kadar daha kaç yavrunun kaç masumun ölümüne göz yumabilirsin.

Rus uçakları ana okulunu bombalarken, pazar yerini bombalarken, hastaneleri bombalarken neden haber yap(a)madın...

Özellikle devletin meşru izin verdiği yollardan ve izin verdiği yardım kuruluşları ile Halep bölgesinde yaşayan ve açlıktan harap olmuş insanlara yardım gönderilmesi neden bu kadar zoruna gidiyor?  Allah’a şükürler olsun ki mazlumlara yardım konusunda Bursa´da ve ilçemizde yardımlar devam ediyor. Buradan o eli öpülecek merhamet dolu yüreklere de selamlarımı yolluyorum.

***

Şahsen hükümete pek destek verdiğim söylenemez ama uluslararası bir meselede yanlışlar yapıyor diye devletin yanındaki safı bırakıp da  Rusya´nın safına geçenlere de veyl olsun, yazıklar olsun...

Hucurat 10: Müminler ancak kardeştirler...

Bizi kardeşlik hukukumuzdan ayırıp beşeri fikirlerin etkisi ile birbirimize düşürmeye çalışanlara izin vermeyelim inşallah.

Diğer taraftan kamuoyu uzun zamandır MHP’deki kongre sürecinin hareketliliğini takip ederken kongre kararını AK PARTİ´nin alması gündeme deyim yerindeyse bomba gibi düştü.

Eğer Milliyetçi Hareket Partisi’de olağanüstü kongre kararı alırsa olası bir erken seçim pek de uzak görünmüyor gibi.

Lakin bu seçim, parlamenter bir seçim mi olur yoksa Başkanlık sistemine geçiş seçimimi bekleyip göreceğiz.

***

Görelim Mevla’m neyler neylerse güzel eyler

 

Selametle...
Bu haber 1557 kez okunmuştur.
17.2.2019 03:38:56 

Yorum bulunamadı.

Copyright © 2010 Ajans Orhangazi. Tüm Hakları Saklıdır.Haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek dahi izinsiz kopyalanamaz kullanılamaz.