Caner YALÇIN
Caner YALÇINBaşkanlık...

10 Mayıs 2016 Salı 18:53

İlk olarak 1982 yılında anayasa hazırlanırken yarı başkanlık sistemi teklifi yapılarak geldi gündemimize. Lakin…

Danışma Meclisi bu öneriyi sakıncaları olduğu gerekçesiyle kabul etmedi, daha sonra dönemin Başbakanı Turgut Özal tarafından sık sık dile getirilse de toplum dinamiklerinin buna hazır olmadığı kanaati ağır basmış ve rafa kaldırılmıştır.

Özal Cumhurbaşkanı olduğu dönemde başkanlık sistemi hakkındaki açıklamalarına devam etmiş ve kendinden sonra göreve gelen Demirel de Başkanlık sistemi lehine açıklamalarda bulunmuştur...

***

Nitekim 3 Kasım 2002’den sonra iktidara AK Parti hükümetinin gelmesi ile özellikle Burhan Kuzu ve dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan´ın "Hızla gelişen dinamik bir ülke olan Türkiye’nin ilerlemede karşısına çıkan sosyal siyasi ve ekonomik engelleri aşabilmesi için iş bitirici bir siyasi iktidarın görevde olabilmesi amacıyla başkanlık sisteminin getirilmesi gereklidir" görüşüyle yine gündemimize geldi...

***

Aslında 2007 yılında 5678 sayılı kanun gereğince Cumhurbaşkanı’nın halk tarafından seçilmesinin önünün açılması önümüzdeki yıllarda mevcut sistemin başkanlık yada yarı başkanlık olacağının ilk sinyallerini verdi.

Diğer taraftan, başkanlık sistemini siyasi söylemlerin dışında tutarsak… Günümüz Türkiye´sine başkanlık sisteminin getirisi ne olur ?  Toplumsal dinamiklerin ve halkın bakış açısı nedir?

Ya da farklı bir bakış açısıyla bakarsak eğer, kuvvetler ayrılığından kuvvetler birliğine geçiş kimine göre Müslüman Türk Milletinin kendi geliştirdiği öz model iken, toplumun bazı kesimlerinin aklındaki endişeler nasıl giderilecek?

Zira halkın aklındaki en büyük soru işareti yaklaşık 15 yıllık bir istikrar ve büyüme varken neden başkanlık sistemi?

***

Sanırım önümüzdeki birkaç ay içerisinde siyasi kulisler başkanlık sistemi hakkında bir hayli hareketlenmeye başlayacak ve hepimizin aklında olumlu yada olumsuz bir kanı oluşacak.

Allah’tan niyazım odur ki: gönül coğrafyamızın en ücra köşelerinde bile ümmetin umudu olmuş, uzatılan eli geri çevirmemeye özen göstermiş Müslüman Türk milleti kendine has, özünü anlatan ve yaşayan, daha adil yönetim ve idare biçimine kavuşur...

***

Önümüzde hareketli günler bizi bekliyor. Kalpleri kırmadan, gönülleri alarak birbirimizi daha da fazla anlamaya çalışarak atlatırız bu süreçleri inşallah...

***

Görelim Mevla’m neyler neylerse güzel eyler...

 

Selametle...
Bu haber 1616 kez okunmuştur.
22.2.2019 10:08:51 

Yorum bulunamadı.

Copyright © 2010 Ajans Orhangazi. Tüm Hakları Saklıdır.Haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek dahi izinsiz kopyalanamaz kullanılamaz.