Caner YALÇIN
Caner YALÇINÖteki sendromu!

24 Mayıs 2016 Salı 21:43

Merak ediyorum; acaba sağcısı, solcusu, milliyetçisi ve muhafazakarı ne zaman toplum için ve toplum yararına müşterek bir zeminde bir araya gelecek?

"Öteki sendromu" yaşıyoruz ülke olarak "o neyse ben o olmamalıyım" gibi bir bakış açısının siyasilerden yada toplumu dizaynında etkili kanaat önderlerinden yayılarak hepimize nüfuz ettiğini kabul ettik artık.

Bence meseleye daha farklı bir perspektiften bakalım.

Dümeni bizde olmayan basın yayın organları bize öteki sendromunu yaşatan en önemli etken aslında. Finansal desteği batılı olan bu medya organlarının mali gücü elinde tutma ve toplumsal refleksi şekillendirme çabası o kadar ince işleniyor ki bizlere, söylemlerimizi şekillendirdiğinin, ahlaki kişiliğimize yön verdiğinin farkında bile olamıyoruz çoğu zaman.

***

En basitinden bir örnekle ele alırsak eğer; devlet kanalı pkk terör örgütünün bebek katili hakkında haber yaparken anonsu "terör örgütü elebaşısı" diye yapar.

Lakin bahsettiğimiz yayın organları "terör örgütü lideri" diye yayına başlar. Aslında verilmek istenen mesaj şu; bunları sıradan ve siyasi hak talebinde bulunan birileri olarak kabullenin. Buradaki ince fark bilincimizi yavaş yavaş kontrol almaya başlar.

Sonra biz okumak yerine izlemediğimiz, anlamak yerine dinlediğimizden başkasını söylememeyi tercih eder oluruz. Hissimiz, kaygımız, tasamız ve yasımız hep aynı haber kaynağından ibaret olur yavaş yavaş.

O ekranda eğlenir, onunla güleriz, onunla ağlar, onunla kaygılanır, onunla dertleniriz, hatta akşama ne yemek yiyeceğimize bazen o karar verir.

Çok özür dilerim ama elektrikler kesilse düşünemeyecek, konuşamayacak, kaygısını ve sevincini anlatamayacak duruma geldik sayılır.

***

Bu durum siyasi arenaya yansıyınca da bizden olmayana amerikancı deriz, hain deriz, falanca yanlısı deriz, hatta ağza alınmayacak hakaretleri de ederiz. Halbuki birçoğumuz sıradan insanlarız, kim devletinin yıkılmasını ister ki? Ama hisler, cümleler bize ait olmayınca istemediğimizi söyler duruma getirildik.

Bu durumun ispatının izahı zor da değil aslında. Her gün şehitler verilirken, genç fidanlar Hakka uğurlanırken tv programlarında hangi yayınlar yapılıyor ve en fazla izlenme oranları olan yayınlar hangileri diye bakarsak düştüğümüz acı tablo ortada.

Sağcı solcu, Alevi sunni, Türk Kürt, Nurcu Ergenekoncu ayrımlarında bile ana rolü üstlenen bu ekranlar, bizden yana olmayan görsellerle, bizi bizden etmeye ve ayrıştırmaya devam edecek.

Sonuç olarak birbirimizi anlamanın yolunu tv ekranlarında yada gazete sayfalarında aramayı bırakmak lazım, sesimizi kısıp yüz yüze doğruyu-yanlışı tartışıp anlaşmanın yolunu bulmadan bu tablo düzelmeyecek.

Nitekim biz, nasıl insanlar isek, bizi yönetenler de öyle insanlar olacak.

Birbirimizi anlamaya çalışmak zorundayız artık.

Zira, bu cennet bu cehennem bizim...

***

Görelim Mevla’m neyler neylerse güzel eyler…

Selametle...

 

 
Bu haber 826 kez okunmuştur.
22.2.2019 10:15:53 

Yorum bulunamadı.

Copyright © 2010 Ajans Orhangazi. Tüm Hakları Saklıdır.Haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek dahi izinsiz kopyalanamaz kullanılamaz.