Caner YALÇIN
Caner YALÇINAkletmek (akıl etmek)

27 Mayıs 2016 Cuma 14:45

Doğruyu ve yanlışı, iyiyi ve kötüyü,  haramı ve helali, ayırt etmenin en güzel yolu ve yüce kitabımızın üzerinde en çok durduğu konulardan biri olan "akletmek"...

 

Hala ne tür bir yapı olduğu ve kapasitesinin ne olduğunu bilmediğimiz beynimizin aldığı kararların geçiş yolu" akletmek" ...

 

Akletmek ; Kararları alırken İnce eleklerden geçirilen bir süreçtir aslında. Önce" muhakeme" sonra "mukayese" en nihayetinde "muhasebe" eleğinden geçerek dökülür realiteye.

 

Biraz daha konuyu açacak olursak eğer.

Evvela seçenekler arası bir karşılaştırma yapar zihnimiz yani "muhakeme" eder. Sonra tercih edilen doğru ile kendi düşündüklerimizi "mukayese" eder kendimizi o doğrunun yoluna sokmaya çalışırız. Son olarak ise kararı alınan doğrunun muhasebesi yapılır artıları ve eksileri hesap edilip cümlelere yada eylemlere dökülür kararlar.

 

Peki akletmek bütün bu süreçlerden geçerken kararları almanın ana kriteri nedir. Yaşadığımız sosyal ortam mı,  aileden gördüğümüz örf anane mi yoksa inandığımız okuduğumuz kani olduğumuz doğrular mi ?

Bu konu daha da girift, onlarca seçenek sunulabilir. Netice itibari Beşeri hayatın her anında ve aldığımız her kararda kararın bizim olduğunu düşünür ve ötesine berisine bakmadan doğru bildiğimiz yolda ilerlemeye devam ederiz.

 

Fakat merak ettiğim asıl konu şu; Siyasi hayatında önemle üzerinde durduğu hayati önem taşır dediği bütün tespitleri doğru çıkan Devlet Bahçeli´ye yapılan hemde ülkücüyüm diyenler tarafından yapılan hakaretler akletmenin ürünü mü ?

Kendisini severiz yada sevmeyiz lakin sadece boyu kısa ve başı örtülü olduğu için yerden yere vurulan yeni başbakanın eşine (hemde bir eğitimciye) ağzına ne gelirse hakaretler etmek akletmenin ürünü mü ?. Yüzlerce şehit verdiğimiz güneydoğuda uluslararası pozitif algı yaratmak maksadıyla Mehmetçiğin elleriyle onlara yemek dağıtılması ve eli kanlı teröristlerin ailesi ile görüşürken söylediği iğrenç sözleri başarı merhalesi olarak görüp yayınlamak akletmenin ürünü mü ?

Allahtan dileğimiz şudur ki bize indirdiği ile akletmenin yolunu tez zamanda bulalım inşallah.

(bu arada konunun ilk muhatabı kendimi kabul ediyorum)

Diğer taraftan bugün 27 Mayıs 1980 de Gümrük ve Tekel Bakanı olarak görev yapan Rahmetli Gün Sazak beyin şehadete erişinin yıldönümü.

Mübarek Cuma günü Güneydoğu şehitlerimize ve merhum Gün Sazak beye Allahtan rahmet diliyorum. Mekanları cennet olsun inşallah.

Cumanız hayrolsun.

 

Selametle...

 

 
Bu haber 1153 kez okunmuştur.
23.2.2019 14:52:48 

Yorum bulunamadı.

Copyright © 2010 Ajans Orhangazi. Tüm Hakları Saklıdır.Haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek dahi izinsiz kopyalanamaz kullanılamaz.