Caner YALÇIN
Caner YALÇINYeni nesil Türk aydınları ve Entelektüel bakış

1 Haziran 2016 Çarşamba 10:33

Hiçbir toplum yoktur ki içindeki dinamikleri harekete geçiren,  bir liderin arkasından varoluş mücadelesi verirken toplumun tabiri caizse şaha kalkmasında başrol oynayan bir aydın kişiliği olmasın. Keza kendi sinerjisinden aydın kişilikler çıkaramayan olmayan toplumların hali ortada.

Aydın insanoğlunun varoluşundan bu yana toplum nazarında her zaman farklı ve ayrı bir kefede tutulmuştur.

Peki nedir aydın ve neye hizmet eder?  
Aydın bir yazar mı, gazeteci mi, dini lider mi yoksa bürokrat mıdır ? 

En kestirme terim ile ifade edersek aydın yaşadığı topluma ve coğrafyaya borcu olduğunu hisseden adamdır ?  Ne iş yaptığının da pek bir önemi yoktur. 
Toplumun mevcut durumuna karşı itirazı olan ve vermek istediği mesajı gümbür gümbür taşıyıp halkı harekete geçiren adamdır. 
Kısacası aydın halkın anlamakta zorluk çektiği şeyleri ona anlayabileceği dilden en kestirme yoldan anlatırken, sadece problem tespiti yapmakta kalmayıp çözüm yolunu da gösteren adamdır. Aydının tespitleri kendi zamanında yada ondan sonraki neslin damarlarında hala dolaşır.

Tabiri caizse aidiyetini hiçbir dünyevi  erkin eline vermeyen tam bir okul kaçkınıdır aslında.

Cemil Meriç aydının tanımını yaparken şöyle der;

Onlar, statükoyu korumaya çalışan egemenler tarafından hayalcilik, yıkıcılık ya da bozgunculukla suçlanırlar.  Toplum içinde çoğu zaman bir ´baş belası´ olarak görülürler.

Ayrıca Aydın, kendi tabiriyle ‘kelimelerin pasaportu’na bakar: Nereden gelip, kimler tarafından ne biçimlerde kullanılmışlardır, onu inceler; zaman-mekan ötesi kavramlar olarak yeniden tanımlamaya ise hiç girişmez

Peki  bu bağlamda günümüz aydınlarının toplumu aydınlatma çabası ve aydına has entellektüel bakışı ne derece bizden yana ? 

Çağdaşlaşma batılılaşma, modernleşme derken yeni nesil Türk aydınları sergiledikleri entellektüel bakış ile bizi aydınlatıyor mu yoksa bizi bir başkası "gibi"leştirmeye mi çalışıyor can alıcı nokta burası.

Aydın toplumu" gibi"leşme gibi olma yolunda götürecekse eğer bu aydının entellektüel bakışı değil hali hazırda bulunan bir modeli topluma enjekte edip toplumu yozlaştırmasından, asimile etmesinden başka bir anlam taşımıyor. 
Batının yüzlerce yıllık köhnemiş fikir sistemlerini yeniymiş gibi önümüze sunarken kavramların içini toplumsal geçerlilik ile değil de  kendi mantığıyla dolduran insana aydın denir mi orası da ayrı bir mesele.

En basit düzeyde örnek vermek gerekirse eğer. Yanıbaşımızda yaklaşık 14 yıldır savaşlar cereyan ediyor ve kendini Türk aydını ilan eden (kendini aydın ilan etmek de ayrı bir dert) hala toplumun tamamının hem fikir olduğu realist bir tutum sergileyemedi. Ya sözleri ona ait değil "gibi"leşmeden bahsediyor, yada kalemlerini pahası biçilmiş hale gelmiş.

Öyle ki  kendi öz yurdunda kendi canını ve ırzını korumak için eline silah alana sözüm ona aydınlar tarafından terörist dedirttirilirken,  tepesinden bombalar yağan insanların feryatlarına kulaklar tıkanıp Demokrasinin gereği savaş halinde herşey olur denildi.

Gözümüzün önünde,  ata yurdumuz, eski başkentimiz Müslüman Türkün kadim memleketin Halep´te hergün Rusya, Çin, İran uçakları fırınları, pazar yerlerini, okulları bombalarken bizler yeni bir soluk ihtiyacı duyduğumuz anlarda geriye dönüp Bilge Kral Aliya´ya, Ali Şeriati´ye Cemil Meriç’e yada direnişin en büyük timsallerinden birisi olan Basayev´e bakmak zorunda kalıyorsak eğer Yeni Türkiye´nin aydın çıkaramadığını, aydın olarak bilinenin de bizden tarafta olmaktan uzak olduğunu daha net görmüş oluruz.

Ve hala gönül Coğrafyamızda zulüm ve vahşet devam ederken bizler bizi harekete geçirecek siyasi ukbadan uzak kendini topluma borçlu hisseden yeni bir ses yeni bir nefes bekliyoruz.

Rabbim Mübarek ramazan ayının kapımıza dayandığı şu günlerde bize gönül coğrafyamızın tamamına yardımlar etmeyi nasip etsin inşallah.

Zira bazı şeyler o kadar basit ki herkes kendisinin aydını aslında.

"Aslanlar kendi tarihlerini yazana kadar, avcılık öyküleri daima avcıları yüceltecektir"
                              Afrika atasözü. 
Arslana yeniden tarih yazmayı nasip et Allahım.

Selametle... 
Bu haber 1105 kez okunmuştur.
22.2.2019 10:11:40 

Yorum bulunamadı.

Copyright © 2010 Ajans Orhangazi. Tüm Hakları Saklıdır.Haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek dahi izinsiz kopyalanamaz kullanılamaz.