Caner YALÇIN
Caner YALÇINParis'te son tango ve sinsi Alman politikası...

3 Haziran 2016 Cuma 14:24

Günümüz Afrikasında varolan 53 devletin yaklaşık yarısının resmi dili Fransızca bu ülkelerdeki halkın tamamı neredeyse bu dili bilir... 
İnsan hak ve özgürlüklerinden dem vuran Fransa´nın her yıl sadece sömürü devletlerinden elde ettiği gelir 500 milyar dolardan fazla.

Bunun temelinde ise yok olan diller, kaybolan kültürler, ve milyonlarca katledilen insanın kan donduran vahşeti var.

Şimdi ise rüzgar ekip fırtına biçiyor tabiri caizse ülkede olağanüstü hal mevcut. 
Yeni iş kanunu yasasını geçirmek isteyen Hollande sıkı bir muhalefet ile karşılaştı yüzbinlerce insan sokaklarda ve 1968 olaylarının tekrar yaşanması gündemde.

Valilik genelge yayınlayarak benzin satışına yasak getirdi 20 eurodan fazla benzin almak yasaklandı ve son bir haftada benzinin litre fiyatı 1 eurodan 1.68 euro ya kadar çıktı. Fransa ekonomisi 8 yıl önceki krizden daha da kötü durumda şu anda. 
Konunun dünya gündeminden uzak tutulması içinse nerdeyse bütün Avrupa herşeyi yapıyor.

Basının bu konuda haber yapması yasak internet erişimi kısıtlı, öyle ki bırakın görüntü almayı gazetecilerin çektiği resimleri bile polisler ele alıp tek tek inceledikten sonra geri fotoğraf makinasını iade ediyor. Ayrıca AB nin güçlü ülkeleri gerek mali gerekse basın yayın yoluyla Fransa´ya her türlü desteği sağlamaya çalışıyor.

Fransa bir yandan bu tehlikeler ile uğraşırken diğer yandan kendi geleceğinden de bir hayli tedirgin. 
Zira ülkenin %10´u müslüman. Bunu gözününe alarak bakıldığında  Fransa´da doğum ortalaması 2´nin altına doğru ilerlemek üzereyken müslüman nüfusun 6.3 lere çıkması 15-20 yıllık parametrelere  bakıldığında müslüman bir Fransız Başkanı görmemiz mümkün. 
Yani Fransa yavaş yavaş can çekişiyor. Paris´te son tango´ya az kaldı hep beraber izleyeceğiz.

Sarko-Merko ikilisi ve değişen Avrupa politikası...

Avrupanın yeni siyasi haritasını şekillendiren iki isimden şimdilik sadece Merkel kaldı ayakta.

2000 li yılların başından itibaren Çin, Hindistan, Brezilya gibi nüfus yönünden dünyanın en büyük devletlerinin sanayi atalımları, küresel piyasalardaki hacminin ve pazar payını büyümesi Dünyanın en büyük 10 ekonomisinden olan Avrupalı devletlere büyük tehdit oluşturmaya başladılar. Almanya artık sanayi de açık ara lider değil ve ekonomisi yavaş yavaş küçülmeye başladı. İngilizler ve fransızlar gibi koloni yada sömürü getirisi olmadığından batının her zaman yaptığı gibi savaşlardan pay almanın, ana rol üstlenmenin hesabına Merkel  Almanyası girişmeye başladı.

Güneyimizde PYD ye eğitim ve lojistik desteği veren Almanya yeni haritada söz sahibi olmanın hesabının yaparken meclislerinden de kendi tarihlerine bakmadan komik bir şekilde ermeni soykırımı yapmış olduğumuzu iddia eden yasayı geçirdiler dün akşam.

Sözün özü Batılı-Hristiyan- Zengin-Beyaz Adam artık yavaş yavaş bütün lüksünden olacağını  anlamaya başladı. Ortak inanç ve aklı doğrultusunda bilinen en kıymetli coğrafyaya da saldırmaya başladı.

Özellikle Suriye savaşında Almanya pyd ye dolayısıyla pkk ya lojistik ve askeri destek verirken biz devlet olarak tepkisiz kaldık desek yalan olur, lakin etkisiz kaldığımız da bir gerçek.

Son olarak Güney sınırımızda  
PYD ye sınırımızı boydan boya kapsayan bir devlet verilmesi planlanıyorken biz hala devlet olarak söylem ve eylem arasındaki dengeyi kuramadık bir türlü. Zira geçilemez dediğimiz kırmızı çizgimiz dediğimiz Fıratın kuzeyi geçildi askeri yada diplomatik bir tepki veremedik hala.

Savaştan kaçacağım diye karışıklıklara katlanılmamalıdır, zira karışıklıklar ancak bizim yararımıza olmayacak şekilde ertelenebilir..
Velhasılı Türk milleti sustukça kuduz köpek dalıyor... 
   
Rabbim batı bu zor halindeyken bizlere birlik beraberlik versin ümmeti bir safta birlik etsin inşallah.

Görelim Mevlam Neyler Neylerse Güzel eyler.
Selametle.... 
Bu haber 1310 kez okunmuştur.
23.2.2019 08:43:44 

Yorum bulunamadı.

Copyright © 2010 Ajans Orhangazi. Tüm Hakları Saklıdır.Haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek dahi izinsiz kopyalanamaz kullanılamaz.