Caner YALÇIN
Caner YALÇINBismarck yada Biz

13 Temmuz 2016 Çarşamba 10:14

19. Yüzyılda gevşek bir konfederasyon olan Almanya´nın dönemin sağlam bir devleti olmasının en temel etkeni Bismarck ´tır.

Tarih onu "sorunlar konuşularak değil ancak kan ve demir ile çözülür" diyerek gerek "ulusal alman milliyetçiliği modeline ayak uydurmakta direnenlere, gerekse dış meselelerde oluşan anlaşmazlıklarda sürekli savaş yolunu tercih etmesiyle tanımıştır.

Lakin yıllar sonra bu hamlesi Almanya´da sosyalizmin iktidara gelmesine akabinde romantik Alman milliyetçiliğine dönüşüp vaziyeti ortada olan 2 . dünya savaşına sebep vermiştir.

Kısaca Bismarck´ın Alman bilincini güçlendirmek adına sonuna dek kullandığı milliyetçi güçler, birinci dünya savaşı´nın ardından oluşan kaos ortamında iyice palazlarak dünyanın başına Nazizm olarak bilinen belaya açmışlardır.

Hadi itiraf edelim bu kan ve demir modeliyle genç devletimizde de kısmen model olarak kullanılmıştır.

Avrupa´da milliyetçilik akımının etkilerinin en son yansıdığı ülkelerden biri Almanya olmasına rağmen nasıl milyonların öldürülmesine varan savaşlara sebep oldu milliyetçilik ?

Biraz detaya inersek eğer milliyetçilik yada ulusçuluk dünyanın bir çok dilinde veya ülkesinde aynı anlama tekabül etse de Türk dilinde aynı anlama geldiği söylenemez.

Zira millet kelimesi köken itibari ile bize Arapça´dan gelme bir terim. Türkçe karşılığı ise Ulus.

Asıl sorun burada.

Bizler Milliyetçilik terimi yerine Ulusalcılık desek kelime olarak aynı şeyi ifade etse de mana bakımından ikisinin arasında dağlar kadar fark var desek yalan olmaz.

Çünkü Millet kelimesine tarihsel süreçte öyle derin anlamlar yüklemişiz ki bir kelime ile izahı mümkün olmayan bir terim haline gelmiş.

Millet aynı dili konuşan insanlara mı denir ?

Millet aynı coğrafya´da konuşan insanlara mı denir ?

Millet aynı dine mensup insanlara mı denir ? 

Gibi soruları alt alta sıralasak hepsinin cevabı sanırım hayır.

Millet aynı inanç ve doğrultuda aynı yöne doğru hareket eden insanlara denir.

Sözün özü Türk Milliyetçiliğinde Esas olan bir kan ve genetik aidiyet değil fikrin, duygunun ve hareketin aynı yöne doğru olmasıdır.

 

İzzet ve Şeref sahibi Hz Allah(cc) bizleri İslam ile şereflendirdiği günden beri Müslüman Türk´ün milliyetçilik anlayışı, aynı yöne doğru hareket ettiği ve aynı yöne doğru saf durduğu insanların dışına çıkmadı ki Allah´(cc) Bu millete hadise mazhar olmayı, Hindistan kıyılarından Somaliye kadar, Avrupa´nın içlerinden Arap Yarımadasına kadar gönüllerde olmayı nasip etti.

 

Ufak yaşlardan itibaren Ülkü Ocaklarında yetiştik, büyüdük aynı doğruda gitmekteyiz çok şükür biz "milliyetçilik" diye söze başladığımızda bizim kulağımıza 

Hucurat 13.Ayet: Ey insanlar! Biz sizi bir erkekle bir dişiden yarattık ve birbirinizle tanışasınız diye sizi milletlere, kabilelere ayırdık. Haberiniz olsun ki, Allah katında en şerefliniz, en takvalınızdır. Muhakkak ki, Allah, bilendir, herşeyden haberdardır."

 

Ayetini fısıldayan birileri bize millet kelimesinin anlamını ve bu millete nasıl milliyetçilik yapılır sorusunun cevabını vermiş oluyordu.

 

Son olarak Bismarck modeli ile Türk Milliyetçiliğini birbirinden iyi ayırt etmek biri felaha Allah muhafaza birisi felakete götürür.

 

Bu bağlamda Suriyeli göçmenlere verilen imtiyazlara gösterilen tepkiye birşey diyemem herkes aynı düşünmek zorunda değil lakin milliyetçilik adı altında bismarck modeli ulusçuluk yapmak Avrupa´ya kandan ve ölü insanlardan başka hiçbirşey getirmedi bize de başka birşey getirmez. Tepki koymak ve hak aramak en doğal hak lakin kantarın topuzunu kaçırmamak lazım.

 

Görelim Mevlam neyler neylerse güzel eyler.

 

Selametle....
Bu haber 1095 kez okunmuştur.
22.2.2019 10:08:56 

Yorum bulunamadı.

Copyright © 2010 Ajans Orhangazi. Tüm Hakları Saklıdır.Haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek dahi izinsiz kopyalanamaz kullanılamaz.