Salih YAVUZ
Salih YAVUZBağkur ve SSK Emeklileri Memur Emeklilerine Göre Kayba Uğradı

14 Temmuz 2016 Perşembe 11:33

2008 yılında sosyal güvenlik reformu kapsamında getirilen uygulamaya göre memur emeklileri memurlara yapılan zamdan aynı şekilde yararlanmaktadır.

SSK ve Bağkur emeklileri ise her yıl Ocak ve Temmuzda altışar aylık enflasyon oranında zam almaktadırlar.

Aslında daha önceki yıllarda memurlara da genelde Ocak ve Temmuz aylarında yüzde 2 veya yüzde 3 oranında zam yapılır, ayrıca enflasyon farkı oluşmuşsa bu fark maaşlara yansıtılırdı. Dolayısıyla SSK ve Bağkur emeklilerine altı ayda bir yapılan zam ile memur emeklilerine altı ayda bir yapılan zam hemen hemen birbirine yakın olurdu.

 

Bu sene durum biraz farklı oldu. Biraz da seçim dönemine denk gelmesi nedeniyle memurlar için 2016 Ocak ayı zammı yüzde 6, 2016 Temmuz zammı ise yüzde 5 olarak belirlendi. Dolayısıyla memur emeklileri de Ocak ayında yüzde 6 zam ve ilaveten yüzde 0.85 enflasyon farkı, Temmuz ayında da yüzde 5 zam aldılar. Bu zam oranı kümülatif olarak yüzde 12.2’yi buldu.

 

SSK ve Bağkur emeklileri ise 6’şar aylık enflasyon oranı çerçevesinde Ocak ayında yüzde 3.81 oranında, Temmuz ayında ise yüzde 3.63 zam aldılar. Dolayısıyla aradaki bu zam farkı nedeniyle SSK ve Bağkur emeklileri 2016 yılı için memur emeklilerine göre büyük kayba uğramış oldu. Bunların tek tesellileri ise 2016 Ocak ayında yapılan 100 liralık seyyanen zam oldu.

 

İşverenler Uzman ve Hekim Görevlendirmesini Nasıl Yapacak?

Bilindiği üzere 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile 2012 yılında başlayan geçiş süreci sona erdi ve 1 Temmuz 2016 itibariyle işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı çalıştırma/görevlendirme yükümlülüğü tüm işyerleri için başladı. Dolayısıyla artık tek işçi çalışan az tehlikeli sınıftaki işyeri bile bu zorunluluk kapsamında. Bu zorunluluğa uymayanlar için uygulanacak idari para cezaları da yüksek.

 

ÇSGB Bakanlığı, bundan sonraki süreçte herhangi bir ertelemenin söz konusu olmayacağını, iş sağlığı ve güvenliği hizmetinin 2017’ye kadar olan sürecinde programlı denetim kapsamında bir denetim yapılmayacağını ancak buna karşılık şikâyet üzerine yapılan denetimlerde de cezadan çok yönlendirici ve uyum sağlayıcı bir yaklaşım içinde olacağını belirtti.

 

Bu kapsamda işverenlerin işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı görevlendirme / çalıştırma yükümlülüklerini yerin getirmeleri konusunda üç seçenekleri var.

Çalışanları Arasından Görevlendirme Yapmak

Eğer işyerinde çalışanlar arasında işyeri hekimliği veya iş güvenliği uzmanlığı belgesi olanlar varsa işveren söz konusu görevi bunlara yaptırabilir.

Yükümlülüğü İşverenin Kendisin Yerine Getirmesi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü’nün Anadolu Üniversitesi ile ortak düzenlediği eğitime katılıp sertifika alan işveren veya işveren vekilleri bu yükümlülükleri kendirleri yerine getirebilir. Ancak bu imkân sadece 10’dan az çalışanı bulunan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için geçerli. Bu durumdaki işverenler de işe giriş ve periyodik muayeneler ile tetkikler hariç diğer iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerini yerine getirebilecekler.

3-OGSB’lerden Hizmet Almak

Yukarıdaki imkânlara sahip olamayan işverenler ise işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğünü ortak sağlık ve güvenlik birimlerinden (OGSB) hizmet alarak yerine getirebilir. Yani işverenin kendi çalışanları dışında doğrudan herhangi bir işyeri hekimi veya iş güvenliği uzmanı ile anlaşıp, sözleşme yapıp bu yükümlülüğü yerine getirme imkânı bulunmamaktadır. OGSB’ler bünyesinde işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı bulunan kurum ve kuruluşlar olup, işverenler bunlar aracılığıyla görevlendireceği uzman ve hekimi seçebilecek. Bu konuda yetkili OGSB’lerin listesi İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü’nün internet sitesinde ve İSG-Kâtip sisteminde yer almaktadır.

 

Kıdem Tazminatı Tavanı Değişti

Kıdem tazminatı tavan tutarı, yılbaşında ve Temmuz ayı başında olmak üzere, yılda iki defa değişmektedir. 01.07.2016 tarihinden itibaren işçilere ödenecek kıdem tazminatının yıllık tavan tutarı 4.092,53 TL’den 4.297,21 TL’ ye yükseltildi.

 

 

Hoşçakalın.

 

 
Bu haber 771 kez okunmuştur.

22.11.2017 10:14:59 

Yorum bulunamadı.

bursa güvenlik sistemleriantalya transferbursa web tasarımorhangazi haberkontrol vanası matbaa merdanelerimerdane
Copyright © 2010 Ajans Orhangazi. Tüm Hakları Saklıdır.Haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek dahi izinsiz kopyalanamaz kullanılamaz.