Salih YAVUZ
Salih YAVUZİşsizlik Maaşına Haciz Konulabilir mi?

4 Ağustos 2016 Perşembe 13:30

İşsizlik maaşı adı üzerinde çalışanların işsiz kaldıkları dönemde İŞKUR’dan belirli bir süreyle aldıkları bir ödenektir. Dolayısıyla bu dönem içerisinde başta banka borçları olmak üzere birçok çalışan borçlarını ödeyemeyecek duruma düşebilmektedir. Eğer başka bir geliri de yoksa geriye sadece almakta olduğu işsizlik maaşı kalmaktadır. Bu durumda da işsizlik maaşına haciz konulup konulamayacağı sorusu akla gelmektedir.

 

Bu konuya İşsizlik Sigortası Kanununun 50. maddesinde açıklığa kavuşmuştur. Maddede “İşsizlik ödeneği damga vergisi hariç herhangi bir vergi ve kesintiye tabi tutulmaz. İşsizlik ödeneği, nafaka borçları dışında haciz veya başkasına devir ve temlik edilemez.” hükmü yer almaktadır. Maddedeki hüküm uyarınca işsizlik maaşı nafaka borçları dışında haczedilemez

 

Yurtdışı Borçlanma İle Emeklilikte Yurda Kesin Dönmüş Olma Şart mıdır?

3201 sayılı Kanun çerçevesinde Türk Vatandaşlarının ve mavi kart kapsamındakilerin yurtdışı borçlanması yaparak emekli olma imkânları vardır. Ancak Yurt Dışı Hizmet Borçlanması Kanununun 6. maddesi uyarınca; yurtdışı borçlanması ile kazanılan sigortalı hizmetlere istinaden emekli olabilmek için aranan şartlardan biri de yurda kesin dönülmüş olmasıdır.

 

Bu yurda kesin dönüş şartı ise ikametini Türkiye’ye taşıma ve artık Türkiye’de yaşama şeklinde anlaşılabilmektedir. Oysa durum böyle değildir.

Yurtdışında Geçen Sürelerin Borçlandırılması ve Değerlendirilmesine İlişkin Yönetmelikte yurda kesin dönüş şartından neyin kastedildiği tanımlar bölümünde açıkça belirtilmiştir.

Buna göre emeklilik başvurusunda bulunanların;

– Yurtdışındaki çalışmalarının sona ermesi,

– Yurtdışında ikamete dayalı bir sosyal sigorta ödeneği almama,

– Yurtdışında sosyal yardım ödeneği almama, yurda kesin dönüş yerine geçmektedir.

 

Bu konu önemli olup, emekli olduktan sonra yukarıdaki şartları taşımadığı anlaşılan kişinin emekli aylığı kesileceği gibi, ödenmiş olan aylıklar da faiziyle birlikte geri alınacaktır. Ayrıca Sosyal Güvenlik Kurumu yurtdışı borçlanma ile emekli olan kişiyi takibe almaktadır.

 

30 Günden Az Çalışanların Asgari Geçim İndirimi Nasıl Hesaplanır?

Çalışanlar için her ay 30 gün olarak sayılmakla birlikte, birçok işyerinde ay içerisinde 30 günden az çalışanlar bulunmakta ve Sosyal Güvenlik Kurumu’na da çalıştığı gün üzerinden bildirilmektedir. Dolayısıyla 30 günden az çalışanlara ödenecek asgari geçim indiriminin (AGİ) hesaplaması da farklılık arz etmektedir.

 

Bunlar için de normal 30 gün çalışıyormuş gibi aylık ödenmesi gereken asgari geçim indirimi hesabı yapılacaktır. Ancak çalışanın aylık ücreti ne olursa olsun asgari geçim indirimi, o yılın Ocak ayında geçerli brüt asgari ücret esas alınarak hesaplanacağından ve çalışana ödenen asgari geçim indirimi de asgari ücretliden aylık kesilmesi gereken gelir vergisinden yüksek olamayacağından,  kendisine o ayki çalışma gün sayısına göre asgari ücretten kesilmesi gereken gelir vergisi tutarını aşmayacak miktarda asgari geçim indirimi ödenecektir.

 

Bekâr işçi için, ödenen verginin  %50’si, eş için %10, ilk iki çocuk için %7,5 ve üçüncü çocuktan sonra her çocuk için %5 indirim olarak alınır. Bu tutar hiçbir suretle ücretten kesilen maksimum aylık gelir vergisi tutarı olan 209.99 TL’den fazla olamaz. (1647 TL ücretin vergiye esas tutarı %15 sgk kesintileri sonrası 1399.95 TL’dir. Bunun da %15 lik gelir vergisi 209.99 TL’dir.)

 

Örnek olarak 2016 Temmuz ayında 15 gün çalışan bekar bir işçi için ödenecek asgari geçim indirimi tutarı hesaplanacak olursa; normalde ödenmesi gereken aylık asgari geçim indirimi 123,53 liradır. Ancak bu işçinin geliri 1647/2=823,5 TL olacak, vergi matrahı %15 sgk kesintileri sonrası 699.97 TL olacak ve bu tutarında %15’i olan 105 TL gelir vergisi olarak kesilecektir.

 

Dolayısıyla bu çalışana 15 gün karşılığı ödenmesi gereken asgari geçim indirimi 105 liradan fazla olamayacağına göre kendisine 123,53 lira değil 105 lira asgari geçim indirimi ödenecektir.

 

 

Hoşçakalın.

 

 
Bu haber 5474 kez okunmuştur.

12.12.2017 09:09:24 

Yorum bulunamadı.

bursa güvenlik sistemleriantalya transferbursa web tasarımorhangazi haberkontrol vanası matbaa merdanelerimerdane
Copyright © 2010 Ajans Orhangazi. Tüm Hakları Saklıdır.Haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek dahi izinsiz kopyalanamaz kullanılamaz.