Tunahan KAYMAK
Tunahan KAYMAKAnayasada öyle, uygulamada da liyakat sistemine geçiş mi ?

1 Eylül 2016 Perşembe 12:41

Artık herkesin malumudur. Fethullahçı Terör Örgütü, Türk Silahlı Kuvvetleri içersindeki ‘kamikaze’leri ile ülkenin idaresini ele geçirmeye çalıştı. Fakat Cumhurbaşkanının, meclisteki ve meclis dışındaki siyasi partilerin, Silahlı kuvvetler içersindeki vatansever askerlerin, emniyet mensuplarının, medyanın, sivil toplum kurumlarının ve nihayet Türk halkının iradesiyle bu girişim engellendi.

Ünlü sosyolog Max Weber: ‘’ Devlet, şiddet tekelini elinde bulunduran kuruma denir.‘’ der. Bu minvalde 15 Temmuz Cuma gecesi, 93 yıllık Türkiye Cumhuriyeti devleti en büyük krizini yaşadı. Fakat halkımızın gayreti ve devletimizin sahip olduğu binlerce yıllık tecrübeyle bu kriz şimdilik atlatılmış gibi gözüküyor. Bu başarısız girişimden sonra devlet içersine yerleşmiş bu terör örgütü ile bağlantılı birçok kişi görevden el çektirildi. Birçoğu cezaevlerinde. Sayıları yüzbinleri bulan bu mezkur kişiler, birçok insanın emeğini hiçe sayarak, hırsızlıklar yaparak, kumpaslar kurarak bu makamlara geldiler.

Kamu personelinin varlık nedeni toplumsal ihtiyacı karşılamaktır. Anlaşılan o ki bu kişiler toplumsal ihtiyacı karşılamak yerine başka işlerle uğraşmaktaydı. Konjonktürel olarak bürokraside, soruları çalan, kumpaslar kuran bu kişilerin etkin olduğu dönemler yaşadık. Fakat yine Max Weber’e göre bürokrasi ussaldır. Yani uzman ve eğitimli personel tarafından yönetilme anlamına gelir. Bereket, istediklerine ulaşamadılar. Ve yukarıda bahsettiğimiz gibi birçoğu devlet kurumlarından uzaklaştırıldı. Bu olay bize yine gösterdi ki kamu hizmetine girişte,kamu hizmetinde kalışta ve hizmette yükselişte belli bir ideolojiye mensup olma, belli bir siyasal partiye üye olma ya da belli bir mezhebe bağlı olma bir ölçüt olmamalı. Kamu hizmetine giriş tüm yurttaşlara açık olmalı, bu görev dağılımları başarı ve yeteneğe göre yapılmalı yani liyakata göre. Aslında anayasamızda olan sistem bu fakat ne yazık ki her şey anayasamızda yazıldığı gibi olmuyor.

Bizim aklımızdan çıkarmamamız gereken husus ülkemizde kayırmacılığın, halk dilinde torpil’in, Fethullahçı Terör Örgütü ile başlamadığı ve bu ülkede bu şeylerin sadece onlar tarafından yapılmadığı. Kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim’de Allah, ‘’ işi ehline verin. ‘’ buyurur. ( Nisa,58)  Peygamber efendimiz’in de bu husus ile ilgili hadisi şerifi bulunmaktadır: ‘’ İşi ehli olmayana verildiği zaman kıyameti bekle. ‘’ (Buhari)

 

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan : ‘’ Bu darbe girişimi bizlere Allah’ın bir lütfudur. ‘’ demişti. Darbeler ülkeleri geriye götürür ama bu darbe girişimi inşallah ülkemizi daha iyi yerlere gelmesine vesile olacaktır. İnşallah bu menfur olaydan herkes dersler çıkartır ve devletimizi, ülkemizi daha iyi bir duruma getirebilmek için hep beraber çalışırız.
Bu haber 1593 kez okunmuştur.
12.12.2017 09:08:25 

Yorum bulunamadı.

bursa güvenlik sistemleriantalya transferbursa web tasarımorhangazi haberkontrol vanası matbaa merdanelerimerdane
Copyright © 2010 Ajans Orhangazi. Tüm Hakları Saklıdır.Haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek dahi izinsiz kopyalanamaz kullanılamaz.