Orhan Güneş
Orhan Güneşİnsanlığın ölmediği ülke Türkiye

21 Şubat 2017 Salı 13:33

Dünya tarihinde ilk iyilik hareketleri insanların zorunlu ihtiyaçlarını ve yaşamlarını devam ettirebilmeleri ihtiyacından doğmuş olup, daha sonra savaş durumlarında tıbbi ihtiyaç ve ikmal sağlanmasıyla gelişmiştir.

Dinlerin yayılma politikalarına araç olarak düşünülen kuruluşlardan biri olan Kızılhac, tarihin en önemli yardım kuruluşu olarak Hristiyanları temsilen yer edinmiştir.

Buna kayıtsız kalmayan Müslümanlar ise Osmanlı döneminde yaralı askerlere yardım amacıyla 1868´de Kızılay´ı kurarak İslam dininin merhametini farklı coğrafyalara ulaştırmıştır.

Ve o günden günümüze kadar dünyanın neresinde bir yardıma ihtiyaç duyulsa ülke olarak tüm varlığımızla orada olduk ve olmaya da devam ediyoruz…

Fakat şuan dünya üzerinde durum o kadar farklı ki, Kızılhac’ın ve yardımsever(!) Avrupa’nın bırakın yardım etmesini ismini bile duyamıyoruz…

Hemen dibimizde ve orta doğuda yıllardır insanlık dramı yaşanıyor…

Ve Türkiye; din, mezhep, etnik kimlik, meslek, cinsiyet farkı gözetmeksizin aralarında Müslüman, Hristiyan, Arap, Türk, Kürt, Ezidi´nin olduğu milyonlarca sığınmacıya ev sahipliği yapıyor.

Ocak 2017 itibarıyla Türkiye´nin ev sahipliği yaptığı toplam sığınmacı sayısı 3 milyon 550 bin kişiye ulaştı.

Bu sayı BM üyesi 61 ülkenin nüfusundan daha fazla…

Bu sığınmacıların yaklaşık 3 milyonu Suriyeli,130 binden fazlası Iraklı, 120 binden fazlası Afgan, 30 binden fazlası İranlı ve 3 binden fazlasını da Somalililer oluşturuyor.

Türkiye´de sığınmacıların en fazla yaşadığı ilk 5 şehir;

İstanbul 460 binden fazla

Şanlıurfa 410 binden fazla

Hatay 380 binden fazla

Gaziantep 324 binden fazla

Adana 150 binden fazla…

Kilis ilinde ise Kilis nüfusundan fazla Suriyeli barınıyor…

Bu iş sadece Suriyeli mültecilerle sınırlı kalmıyor…

Dünyanın neresinde olursa olsun aman diyen herkese koşan merhamet ülkesi bir Türkiye var…

Bunun en güzel örneklerinden birini son zamanlarda Afrika´da yapılan çalışmalarda görüyoruz ve oraya medeniyetin ulaştıracak kalıcı çözümlerin ortağı olmaktayız.

Her geçen gün bu bölgelerden gelen haberler artık insanların açlıktan, sefaletten yok olması yerine; temiz su içebildiği, tedavi olabilecekleri hastaneleri ve hatta eğitim görebilecekleri okullarının yapılması hepimizi mutlu ediyor.

Sonuç olarak güzel ülkemizin artık en iyi şekilde hatırlanacak bir önemli değeri var.

Herkesin unuttuğu insanlık……

 

 
Bu haber 1094 kez okunmuştur.

17.2.2020 03:49:11 

Yorum bulunamadı.

bursa güvenlik sistemleriantalya transferbursa web tasarımorhangazi haberkontrol vanası matbaa merdanelerimerdane
Copyright © 2010 Ajans Orhangazi. Tüm Hakları Saklıdır.Haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek dahi izinsiz kopyalanamaz kullanılamaz.
Gaziantep Klima Servis Gaziantep Klima Montaj Gaziantep Klima