Çocukluğundan beri baba mesleğini yürütüyor

Orhangazi’de genç bir adam, çocukluğunda babasının yanında başladığı kalaycılık mesleğini gelişen teknolojiye rağmen ısrarla ayakta tutmaya çalışıyor

Orhangazi’de genç bir adam, çocukluğunda babasının yanında başladığı kalaycılık mesleğini gelişen teknolojiye rağmen ısrarla ayakta tutmaya çalışıyor. Kendisine ait otomobil ile mahalleleri gezen Şaban Karaş kalaycılık ve mutfak eşyalarını parlatma işlemi yürütüyor. Kalaycılık dışında pazarlara da çıkan Şaban Karaş, yaptığı bu meslek ile evini geçindiriyor.

 

Orhangazi’de evli ve 1 çocuk babası olan Şaban Karaş baba mesleği olan kalaycılık ve parlatmacılık mesleğini gelişen teknolojiye inat sürdürmeye çalışıyor. 1970 ve 1980’li yılların en önemli mesleklerden birisi olan kalaycılık, gelişen teknoloji nedeniyle günden güne bitme noktasına gelmişti. Orhangazi’de yaşayan 30 yaşındaki Şaban Karaş, kendisine ait otomobilin bagajına yüklediği malzemeler ile sokak sokak gezerek vatandaşların bakır, alüminyum ve çelik ev eşyalarını parlatmaya, kalaylanacak malzemeleri de kalaylamaya devam ediyor. Babasının yanında çocukluğunda mesleğe başlayan Şaban Karaş kalaycılık mesleği bitme noktasına geldi. Ev eşyaları içinde ne sağlıklı malzeme bakırdan yapılan malzeme. Dolayısıyla evlerde hala bakır kaplar bulunuyor. Biz de isteyen vatandaşların bakır kaplarını kalaylıyoruz. Bunun yanı sıra çelik ve alüminyum mutfak gereçlerinin de parlatma işini yapıyoruz dedi. 

http://www.ajansorhangazi.com sitesinden 23 Ekim 2018 Salı tarihinde yazdırılmıştır.