Gedelek turşu, turşu suyu ve zeytincilik müzesi

Cumartesi günü öğleden sonra arabama atlayıp Gedelek Mahallesi’ne gittim. Hava yağışlıydı.

Cumartesi günü öğleden sonra arabama atlayıp Gedelek Mahallesi’ne gittim. Hava yağışlıydı. Birkaç turşu işletmecisini ziyaret ettikten sonra evime dönmeye karar verdim ancak son olarak bir işletmeye daha gireyim dedim. İşletme sahibi, kayınpederi ve eşi hanımefendi hep beraber çalışıyorlardı. Selamın Aleyküm, merhaba diyerek işletmeye girdim. İşletme sahibi kafasını kaldırarak selamımı aldı. Hoşgeldiniz buyrun dedi. Sebebi ziyaretimi anlattım. Hemen işini bırakıp tüm misafirperverliği ile beni idari ofisine buyur etti. Daha sonra eşi hanımefendi de gelerek hoş geldiniz dedi. Beyefendi ile işten konuştuktan sonra samimiyetini görerek sosyal muhabbete geçtik. Gedelek’ten, İznik Gölü Havzası’ndan, turizmden, köyün pınarından, turşuculuktan sohbet ettik. Gerçekten işletme sahibi ağabey, ağabey diyorum çünkü  beyefendi diyerek  misafirperverliğine gölge düşürmek istemiyorum. Bir saat önce beyefendi diyerek hitap ettiğim kişi bir saat sonra Ahmet Ağabey oluverdi. Sonra ağabeyin soyadının İnanç olduğunu öğrendim. Ahmet İnanç Ağabey. İşletmesinin adı da Şahi Turşularıymış. Sohbet tekrar Gedelek’e döndü. Cümlelerinden işini, mahallesini, memleketini ve milletini çok seven bir vatandaş olduğu belliydi. Sohbet bittikten sonra müsaade isteyip işletmesinden ayrıldım. Sağolsun kapının önüne kadar da bana eşlik etti, arabama binip çalıştırana kadar da bekledi. Uzun sözün kısası Ahmet Ağabey, atamızın bahsettiği milletin efendisi olan milyonlarca çiftçiden biriydi. Efendiydi.

 Evime dönerken Gedelek hakkında Ahmet Ağabey’in anlattıkları düşündüm. Turşu, turşu suyu ve pınarı ile bu kadar meşhur olan bir köyde nasıl olur da bir müze olmaz dedim. Sizce de çok isabetli bir proje olmaz mı. Turşu ve turşu suları ile tüm ülkede tanınan Gedelek’te Gedelek Turşu,Turşu Suyu ve Zeytincilik Müzesi çok ilgi çekmez mi. Bu müze projesinde sergilenecek materyallar  Gedelek ve çevre köylerde yaşayan insanlardan çok kısa sürede sağlanabilir. Bina olarak ta eski bir köy evi restore edilebilir ya da temelden inşa edilebilir.

Profesyonel bir rehber olarak yapılacak müzenin  Gedelek’i daha cazip kılacağına  inanmaktayım.  Hele bir de köyün girişindeki gülen salatalık turşusuna benzer esprili bir müze tabelası konulursa değmeyin keyfimize.

 

Saygılarımla,

http://www.ajansorhangazi.com sitesinden 24 Ekim 2018 Çarşamba tarihinde yazdırılmıştır.