SON DAKİKA
21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü
Ajans Orhangazi Haber

29 yıldır dinmeyen acı ‘Hocalı’, Denizli’de anıldı

29 yıldır dinmeyen acı ‘Hocalı’, Denizli’de anıldı
Sosyal Medyada Paylaş

Denizli Büyükşehir Belediyesi Hocalı Soykırımı’nın 29. yıldönümünde de anma programı düzenledi.

DENİZLİ (İGFA) – Denizli Büyükşehir Belediyesi, 26 Şubat 1992’de, 106’sı kadın, 70’i yaşlı, 83’ü çocuk olmak üzere toplam 613 Azerbaycan vatandaşının katledildiği Hocalı Soykırımı’nın 29. yıldönümü dolayısıyla anma programı düzenledi.

Denizli Büyükşehir Belediyesinin Hocalı Soykırımı anısına yaptığı Azerbaycan-Karabağ Parkı’ndaki Hocalı Soykırımı Anıtı önünde düzenlenen törene, Denizli Valisi Ali Fuat Atik, Azerbaycan Cumhuriyeti Türkiye Büyükelçisi Hazar İbrahim, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, davetliler, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Büyükelçisi Hazar İbrahim ve Başkan Zolan’ın Hocalı Soykırımı Anıtı’na çelenk koymasının ardından saygı duruşunda bulunuldu. Daha sonra Azerbaycan Milli Marşı ve İstiklal Marşı okundu. Başkan Zolan, burada yaptığı konuşmada 29 yıl önce çoluk-çocuk, kadın- yaşlı demeden Hocalı’da katledilen şehitleri anmak için bir araya geldiklerini söyledi.

Soykırımı hiçbir zaman unutmayacaklarını söyleyen Başkan Zolan, “Bu soykırım, bu katliam hep zihnimizde yer edinecek. 1992 yılında yapılan bu soykırıma tüm dünya seyirci kalmıştır. Bosna’da soykırım yapılırken nasıl gözlerini yumdularsa, Karabağ’da ve Hocalı’da katliamlar yapılırken her türlü işkenceler yapılırken o medeni dediğimiz dünya gözlerini kapatmıştır ve sessiz kalmıştır. Biz Türkiye ve Azerbaycan olarak iki devletiz ancak tek milletiz. Aynı duyguları paylaşıyoruz. Bu nedenle üzüntümüzde, kaygımızda, sevincimizde hepimizindir” diye konuştu.

Büyükelçi İbrahim: “Ne mutlu Türküm diyene”

Konuşmasına, “Ne mutlu Türküm diyene” şeklinde başlayan Azerbaycan Cumhuriyeti Türkiye Büyükelçisi Hazar İbrahim ise, 29 yıl önce 613 mazlum Azerbaycan Türküne, vatan savaşında şehit olan Azerbaycan askerlerine ve yakın zamanda teröristler tarafından Gara’da şehit düşen Türk askerlerine Allah’tan rahmet diledi. Büyükelçi İbrahim, Denizli’nin kendileri için çok özel olduğunu kaydederek, “Tek millet iki devlet’ slogan olsa da bunun alt yapısı çok büyük. Biz her zaman Azerbaycan ve Türkiye birbirimizin yanında olduk” diye konuştu.

Azerbaycan Karabağ Parkı ve Hocalı Soykırımı Anıtı nedeniyle Başkan Zolan’a teşekkür ederek bunun kendileri için çok önemli olduğunu vurgulayan Büyükelçi İbrahim, şunları kaydetti: “Bizim kimsenin toprağında, canında gözümüz yok. Bizim topraklarımıza gelmesinler gözlerini bizlerden uzak tutsunlar. Bizimle dost olmak isteyenlerle dost oluruz” dedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ