SON DAKİKA
21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü
Ajans Orhangazi Haber

İGF ‘den Aydın çıkarması

İGF ‘den Aydın çıkarması
Sosyal Medyada Paylaş

Aydın Valisi Hüseyin Aksoy ile Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nu ziyaret eden İnternet Gazetecileri Federasyonu (İGF) Genel Başkanı Mesut Demir, internet yasasının çıkarılması için yoğun bir diplomasi trafiği yürüttüklerini söylerken, bu sayede merdiven altı sitelerin de engelleneceğini dile getirdi.

Melek GÜRBÜZ (AYDIN MAGAZİN)
İnternet Gazetecileri Federasyonu Genel Başkanı Mesut Demir, kırmızı çizgileri olan internet yasasının Meclis’ten geçmesiyle birlikte merdiven altı olarak adlandırılan haber sitelerinin sona ereceğini vurguladı.

İnternet Gazetecileri Federasyonu(İGF) olarak Anadolu’daki internet medyaları ile mülki idare ve yerel yönetimlerle bir araya gelmek üzere tura çıkan Genel Başkan Mesut Demir ile yönetim kurulu üyeleri, Aydın’da Vali Hüseyin Aksoy ve Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu ile bir araya geldi.

Ziyaretlerde İGF Genel Başkanı Mesut Demir’e, İGF Reklam Müdürü Nurcan Köken, Aydın Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cem Ulucan ve yönetim kurulu üyeleri de eşlik etti. Kuruldukları 23 Ocak 2020 tarihinden itibaren çok yol kat ettiklerini dile getiren İGF Genel Başkanı Mesut Demir, Federasyon olarak amaçlarının merdiven altı sitelerinin oluşumunu engellemek olduğunu ifade etti.  

Federasyonun amacını anlatmak için 11’e yakın il gezdiklerini hatırlatan Demir, “11 ildeki il başkanları, cemiyet başkanları ve medyalarla toplantılarımız oldu. Akabinde bölgelerinde ki valilikleri,  belediye başkanlarını ziyaret ettik. Bu ziyaretlerimizde İGF’yi tanıttık. Federasyonumuzun amacını ve hedefini anlattık. Güzel temaslarımız oldu.  81 ile hitap eden bir federasyonuz. Önümüzdeki günlerde Trakya, Karadeniz, Doğu Anadolu, İç Anadolu ve Ege olarak bir turlarımız devam edecek. İnternet yasası önemli bir durum ve bizim kırmızı çizgimiz” açıklamasında bulundu.

İGF Genel Başkanı Mesut Demir ayrıca, federasyon bünyesinde kurulan ve 2 bin 500’e yaklaşan internet sitesine eş zamanlı olarak haber sağlayan İGF Haber Ajansı’nın ülkedeki diğer haber ajansları ile aynı statü haklarına sahip olması için Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imza onayının beklendiğini hatırlattı.

İNTERNET YASASI VURGUSU

Ziyaretten dolayı memnuniyetini dile getiren Aydın Valisi Hüseyin Aksoy da günümüzde daha fazla popüler hale gelen internet medyasının yasal bir zemine kavuşmasının son derece önemli olduğunu kaydederken, mesleki anlamda da dijital haberciliğin bu sayede yoluna daha emin adımlarla devam edeceğini kaydederek, İnternet Yasası’na desteklerinin tam olduğunu söyledi.

BASIN KÖPRÜ GÖREVİ GÖRÜYOR

İGF heyetini makamında ağırlayan Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu de basının önemli bir kamu görevi gerçekleştirdiğinin altını çizerken, “İnternet Yasası ile ilgili sizlerin arkasındayız. Medya, yerel yönetimler ile vatandaş arasında bir köprü görevi görmektedir. Bu mesleğin doğru yapılabilmesi için yasanın bir an önce çıkarılmasını bizler de destekliyoruz “açıklamasında bulundu.
 

İGF Genel Başkanı Mesut Demir ve beraberindekilerin ziyaretinde bir sonraki durak Aydın Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cem Ulucan oldu.  Heyet burada basılı ve internet gazetecileriyle bir araya geldi.

İnternet Gazetecileri Federasyonu’nun önemli bir görevi üstlendiğinin altını çizen Ulucan, internet gazetecilerinin de tek çatı altında toplanarak faaliyetlerine devam etmelerinin önemine vurgu yaptı.

Gazetecilerin haklarını savunmak için bir araya geldiklerini ve İGF ile ortak bir çalışma yürüttüklerinden dolayı mutlu olduğunu ifade eden ABGC Başkanı Cem Ulucan,”İnternet Yasası’nın bir an önce çıkmasını talep ediyoruz. İnternet gazeteciliği kurumsal bir yapı içerinde yer alması gerekiyor. Gazetecilik mesleğinin gereklerini yerine getiren kişilerin internet gazeteciliği alanında faaliyet göstermesi için desteklenmeleri de önem taşımaktadır. Bizim amacımız emek veren gerçek gazetecilerin hak ettikleri değeri görmesini sağlamaktır” dedi.

 

 


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ