SON DAKİKA
21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü
Ajans Orhangazi Haber

Aksaray yeterli yağış almıyor

Aksaray yeterli yağış almıyor
Sosyal Medyada Paylaş

Aksaray, yıllık ortalama yağış miktarında ülke ortalamasının altında kaldı. DSİ 4. Bölge Müdürlüğü, bölgede yatırımları sürdürüyor.

AKSARAY ( İGFA) – Aksaray’ın yıllık ortalama yağış miktarında ülke ortalamasının altında kaldığını açıklayan DSİ 4. Bölge Müdürü Kaya Yıldız, suyu depolamak ve sulamada modern sistemler kullanmanın Aksaray için büyük öneme sahip olduğunu söyledi. 18 yılda inşa edilen yapılarla su depolama kapasitesini 6 milyon metreküpe ulaştırıldığını kaydeden Yıldız,

Aksaray ve ilçelerinde DSİ’nin 18 yılda yapılan su yatırımlarının toplam bedelinin 466 milyon lirayı bulduğunu kaydetti.

Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan DSİ 4. Bölge Müdürü Kaya Yıldız, Aksaray’a üç içme suyu tesisi, bir baraj altı gölet, dokuz sulama ve 18 taşkın koruma tesisinin kazandırıldığını da açıkladı. DSİ’nin, inşa ettiği baraj ve göletlerle suyu depolayarak içme ve kullanma suyu olarak insanlara, sulama suyu olarak  toprakla bulaştırmaya devam ettiklerini ifade eden Yıldız, “Aksaray, yıllık ortalama yağış miktarında ülke ortalamasının altında kalmaktadır. Suyu depolamak ve sulamada modern sistemler kullanmak Aksaray için büyük öneme sahiptir. Bu nedenle 18 yılda inşa ettiğimiz yapılarla su depolama kapasitesini 6 milyon metreküpe ulaştırdık. Baraj ve gölet inşaatlarımız devam ediyor” dedi.

Aksaray’da inşaatları devam eden projelerin tamamlanmasıyla kentte 216 bin 500 dekar tarım arazisinin modern suluma sistemine kavuşacağının altını çizen Yıldız, 2021 yılı içerisinde 16 bin 348 hektar alanda toplulaştırma çalışmalarının tamamlanması planlandığını sözlerine ekledi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ