Reklam
Reklam
Ajans Orhangazi Haber

ANA HATLAR ÜST KODLARA ALINSIN

ANA HATLAR ÜST KODLARA ALINSIN
  • Sağlık
  • 22 Ekim 2020
  • 5.505 KEZ OKUNDU
Sosyal Medyada Paylaş

Orhangazi’de İznik Gölü’nün Kuzey yakasında yer alan sulama projesinin Proje ihalesi mayıs ayında yapılmıştı. Bölgede yaşayan çiftçiler, hazırlanacak olan yeni projenin Orhangazi-İznik yolunun üst kodlarına yapılmasını istiyor. Vatandaşlar, sulama sisteminin yolun ve buradaki yerleşim alanlarının üst kodlarına yapılması halinde daha fazla tarım alanının sulanabileceğini ifade ediyorlar.

Orhangazi’de uzun yıllar önce açık kanal sistemi olarak yapılan Keramet Sulama Birliği’ne bağlı Yeniköy, Keramet, Çakırlı ve Üreğil bölgesindeki sulama sisteminin Kapalı Sisteme dönüştürülmesi için ikinci basamak proje DSİ Bursa bölge müdürlüğünce mayıs ayında yapılmıştı.

SULAMA SİSTEMİ, KAPALI DEVRE OLACAK

Orhangazi’de İznik Gölünün kuzey yakasında kalan Yeniköy, Çakırlı, Üreğil ve Keramet bölgesindeki tarım alanlarının sulamasının yapıldığı ve yıllar önce açık kanal olarak inşa edilen sistemin artık işlevini tamamen yitirmesi ile birlikte bölgedeki kanalların kapalı sistem sulama sistemine dönüştürülmesi gerekiyordu.

PROJE İHALESİ MAYISTA YAPILMIŞTI

DSİ 1.Bölge müdürlüğünün daha önce etüd çalışması yaptığı bölgede yapılacak Kapalı Sistem Sulama için 2.Basamak Proje ihalesi mayıs ayında yapılmıştı. DSİ Bölge Müdürlüğü’nde yapılan ihaleye 12 firma katıldı. İhale kapsamında proje hizmetlerinin yanı sıra 400 metre sondaj ve 30 adet araştırma çukuru da açılmış olacak. Yenileme projesi olarak hayata geçirilecek olan çalışmada iş tesliminden sonra 400 günde proje tamamlanmış olacak. İhale 826 bin TL muhammen bedelle ihaleye çıktı.

ANA HATLAR ÜST KODLARA YAPILSIN

Projenin hazırlanma aşamasına geçilirken, bölge çiftçilerinden ise bir talep geldi. Bölgede tarım ve zeytincilik yapan üreticiler, hazırlanacak olan yeni projenin Orhangazi-İznik karayolunun üst kodlarına planlanması gerektiğini savunuyorlar. Üreticiler, yeni yapılacak olan sulama projesine ait ana hatların yolun ve buralardaki yerleşim alanlarının üst kodlarına planlanması halinde bölgede daha fazla tarım alanının daha kolay ve düşük maliyetle sulanabileceğini belirterek, DSİ yetkililerinin bu görüşü önemsemesini istiyoruz diye görüş belirtiyorlar.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ