Reklam
SON DAKİKA
21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü
Ajans Orhangazi Haber

Anafartalar Zafer’inin 106.Yılı

Anafartalar Zafer’inin 106.Yılı
Sosyal Medyada Paylaş

Anafartalar Zaferi’nin 106. yılı dolayısıyla Atatürkçü Düşünce Derneği Orhangazi Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Saidoğlu bir açıklama yayınladı. Saidoğlu yaptığı açıklamada; her anı zafer ve kahramanlıklarla dolu, her karış toprağı şehit kanıyla sulanmış bu vatan parçasında milletin onurlu var olma mücadelesini vererek yazdığı “Çanakkale destanı”nın müstesna bir sayfasının, Anafartalar Zaferi’nin 106.yılının kutlandığını söyledi.

Saidoğlu, 10 Ağustos 1915 sabahının ilk ışıklarıyla Çanakkale Savaşları’nın dönüm noktası olan son süngü savaşının başladığını hatırlattı.

Anafartalar Grup Komutanı Kurmay Albay Mustafa Kemal ve askerlerinin bu savaştaki başarılarına değinen Saidoğlu, “Bir İngiliz resmi tarihçisi, Büyük Önder Atatürk’ün askeri dehasını ve Çanakkale Savaşları’na olan etkisini, ‘Tarihte tek bir tümen komutanının üç ayrı olayda tatbik ettiği işlemlerin bir muharebenin gelişiminde böyle büyük bir etki yarattığı ve hatta tüm bir seferi ve milletin kaderini etkilediği çok nadirdir’ sözüyle ifade etmiştir” diye konuştu.

ANAFARTALAR ZAFERİ

Çanakkale Savaşları’nda, müttefik birlikler hem Seddülbahir hem de Arıburnu’nda başarılı olamayınca Çanakkale Boğazı’nı geriden sarkarak ele geçirmek amacıyla harekete geçti. Bu arada General Hamilton, Türk ordusunun gerilerine sarkmak ve çember içine alıp yok etmek için Büyük ve Küçük Kemikli burunları arasında yer alan Suvla sahillerine çıkıp Anafartalar’da üçüncü bir cephe açmaya karar verdi.

Hedefleri, Conkbayırı ve Kocaçimentepe’yi ele geçirmek ve buradan ilerleyerek Çanakkale Boğazı’na inip buraya hakim olmaktı. Bu amaçla 9’uncu İngiliz Kolordusu, 6-7 Ağustos 1915 gecesi karanlıktan yararlanarak bölgeye çıkarıldı.

Kurmay Albay Mustafa Kemal, 8 Ağustos 1915’te saat 21.45’te Anafartalar Grup Komutanlığına atandı ve 9 Ağustos sabahı 12’nci Tümene, 9’uncu İngiliz Kolordusuna, 7’nci Tümene de Anzak Kolordusuna saldırma emrini verdi. Onun emriyle başlatılan süngü hücumunda düşman siperlerinde bastırıldı ve ağır kayıplar verdirilerek geri püskürtüldü.

Anafartalar Grup Komutanı Mustafa Kemal öncülüğündeki Türk askerleri, 9-10 Ağustos 1915’te Anafartalar’da önemli bir zafer kazandı.

 

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ