Reklam
SON DAKİKA
21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü
Ajans Orhangazi Haber

ARAŞTIRMA GRUBU ÇALIŞMALARINI SÜRDÜRÜYOR

ARAŞTIRMA GRUBU ÇALIŞMALARINI SÜRDÜRÜYOR
Sosyal Medyada Paylaş

Sırada Bayırköy, Çeltikçi, Fındıklı, Gemiç,Gedelek, Heceler,Hamzalı ve Karsak  var

Orhangazi’nin geçmişi, bugünü ve geleceğini ortaya koyması hedeflenen ve Rüştü Bozkurt tarafından hazırlanan, Ergün Efendioğlu’nun sponsorluğunu yaptığı Araştırma Grubu çalışmalarında planlanan çalışmaların üçte ikilik bölümü tamamlandı. Dış mahallelerde 8 mahalle kaldı.

Rüştü Bozkurt, Erol Hatırlı ve Ergün Efendioğlu’nun  oluşturduğu Orhangazi Araştırma Grubu çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Orhangazi’nin  kırsal alanında yer  alan 25 mahallenin 17’sinde  muhtar ve  diğer katılımcılarla mahallede yaşayanların sorunlarla ilgili değerlendirmeleri alındı.

Mahallelerde  “geçim örgütlenmesinin yapısal ve ekonomik özellikleri” sorgulanıyor: Son 20 yılda kırsal alandan  kentlere göçü  hızlandıran etkenler üzerinde duruluyor. Özellikle tarımsal üretim, hayvancılık, emeklilik, kiraya verme, inşaat, tarım işçiliği, fabrika işçiliği, taşımacılık, ormancılık, maden işçiliği, hizmet kesiminde çalışmalar ve  diğerlerinde  mevcut  durumun ne olduğu, gelecekle ilgili beklentiler saptanmaya çalışılıyor.

Kırsal  kesimde  yapılan görüşmelerde  göl ve gölle etkileşim, turizmle ilgili beklentiler, arazilerin parçalanmasının etkileri, köy gençlerinin  eğilimleri, köylerdeki genç kızların tercihlerindeki ağırlık, kırsal üretim girdi  maliyetleri, pazara erişme, ürün kalitesi,  kırsal kesinde üretilen ürünlerde rekabetteki  yeni yapılanmalar da not  ediliyor.

Program zamanında  tamamlanacak

Araştırma Grubu adına açıklama yapan Rüştü Bozkurt bayram nedeniyle verilen ara dışında sadece  bir hafta erteleme  yapıldığını, bunun dışında önceden paylaşılan programın titizlikle uygulandığını belirti.

Rüştü Bozkurt, “ Başlangıçta açıklandığı gibi bu çalışma Orhangazi ile ilgili olan herkese açık. Kırsal yerleşim yerlerinde muhtarların rehberliğinde açık alanlarda toplanıyoruz. Herkesten düşüncelerini söylemelerini istiyoruz. Özellikle orada yaşayan, günlük yaşamı birebir bilen, eli taşın altında olan insanların düşüncelerini almaya çalışıyoruz. Bizim yaptığımız çalışmayı ülke ölçeğinde de  Türkiye’de Kentsel ve Kırsal Yerleşim Sistemleri Araştırması(YER-SİS) yapıyor. Bizim çalışmamız YER-SİS çalışmasının Orhangazi özelindeki gözlemlerini derlemeyi amaçlıyor. Bütün kuruluş ve kurumların birikimine ulaşabilirsek, Orhangazi’nin durumunu daha objektif değerlendirebiliriz. Gittiğimiz her yerde, ülke genelini de yansıtan ama yerel özellik taşıyan değişik   değerlendirmelere ulaşıyoruz. Elbette bu araştırmadan mucizeler beklemiyoruz ama tutarlı bir yaklaşım, doğru bir metotla önemli adımlar atabileceğimizi düşünüyoruz” dedi.

 

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ