Reklam
Reklam
Ajans Orhangazi Haber

At nalı böbrek hastası Sakarya’da derman buldu

At nalı böbrek hastası Sakarya’da derman buldu
  • Sağlık
  • 04 Mart 2021
  • 6.238 KEZ OKUNDU

Sakarya’da SEAH Üroloji Kliniği’nde ender görülen at nalı böbreğe sahip hastanın böbrek taşları, laparoskopik yöntemle ameliyat edilerek temizlendi.

SAKARYA (İGFA) – Sakarya Eğitim Araştırma Hastanesi’ne (SEAH) Üroloji Servisi’ne başvuran at nalı böbreğe sahip hastanın taşları kapalı yöntemle temizlendi.

Sağ yan tarafında ağrı şikayeti ile polikliniğe başvuran hastanın detaylı ve dikkatli tetkikinin ardından her iki böbreğinde 3-4 cm taş olduğu ve böbreklerinin alttan birleşik olduğu tespit edildi.

Doç. Dr. H. İbrahim Çimen ve Op. Dr. Yavuz Tarık’ın yaptığı ameliyat sonucu at nalı böbrek hastası sağlığına kavuştu. Hastanın durumu ve yapılan operasyon hakkında bilgi veren Doç. Dr. H. İbrahim Çimen, “Bu taşlara sırttan girilerek müdahale edilmesi gerekiyordu. Fakat hastamızın ameliyat öncesi filmlerinde bağırsakların böbreğin önüne geldiği görüldü. Hastamıza aynı zamanda laparoskopik (kapalı yöntemle karnın içerisine girilmesi) olarak da müdahale edip bağırsakları böbreğe giriş yolundan çekerek sırttan böbreğe girmeyi planladık” dedi.

Hastanın taşlarını 2,5 saat süren ameliyatla kırıp çıkarttıklarını ifade eden Op. Dr. Yavuz Tarık, sağladıkları imkanlar dolayısıyla İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Aziz Öğütlü’ye, SAÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Oğuz Karabay’a ve SEAH Başhekimi Doç. Dr. Fikret Halis Demir’e  teşekkür etti.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ