Reklam
Reklam
Ajans Orhangazi Haber

Bakan Karaismailoğlu: “Haydarpaşı Garı ‘Arkeopark’ kompleksi dünyada ilk olacak”

Bakan Karaismailoğlu: “Haydarpaşı Garı ‘Arkeopark’ kompleksi dünyada ilk olacak”
  • Güncel
  • 08 Şubat 2021
  • 36 KEZ OKUNDU

İstanbul’da 11 yıl önce çıkan yangında çatısı çöken ve dördüncü katı tamamen kullanılamaz hale gelen Haydarpaşa Garı’nda titiz ve nitelikli restorasyon çalışmaları sürüyor. Khalkedon şehrine ait olduğu düşünülen tarihi yapıların da gün yüzüne çalışmalarla ilgili bilgi veren Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ” Tarihi Haydarpaşa Garı Alanı, Arkeopark Gar Kompleksi tasarım konseptiyle dünyada bir ilk olacak ve İstanbul’un tarihine ışık tutacak” dedi.

İSTANBUL (İGFA) – Hafta başı mesaisine İstanbul Haydarpaşa Garı’nda incelemelerde bulunarak başlayan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, ziyaret sonrası basın açıklaması yaptı. Haydarpaşa Garı’nda son derece titiz ve nitelikli bir restorasyon çalışması yürüttüklerini ifade eden  Bakan Karaismailoğlu, “Haydarpaşa Garı İstanbul halkının gözbebeği olan, hepimizin ortak değeri. Herkes bilsin ki; Haydarpaşa Garı emin ellerdedir” dedi.

Yüz yıldan fazla bir zaman İstanbul’u demiryolları ile Anadolu’ya, Bağdat’a ve Hicaz Bölgesi’ne bağlayan Haydarpaşa Garı’nın, sadece İstanbul’un tarihi açısından değil tüm Türkiye’nin tarihi açısından değerli olduğunun altını çizen Bakan Karaismailoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Adeta toplumsal belleğimizin ve şanlı tarihimizin ortak simgelerinden biri. 2. Abdülhamit döneminde 30 Mayıs 1906’da yapımına başlanan Haydarpaşa Garı 19 Mayıs 1908 tarihinde tamamlanıp hizmete girmiştir. Ancak 1979 yılında Independenta adlı petrol yüklü Romen tankeri İstanbul Boğazı’ndan geçerken; Haydarpaşa Garı’nın açıklarında patlamış, 43 gemi mürettebatının öldüğü, 27 gün süren büyük yangına ve çevre felaketine yol açan kazada Haydarpaşa Garı’nın camları ve tarihi renkli vitrayları parçalanmıştır. 28 Kasım 2010 yılında çıkan yangından da Haydarpaşa Garı’mızın çatısı çöktü, dördüncü katı tamamen kullanılmaz hale geldi ve yapı büyük zarar gördü. Bu durum karşısında biz de Haydarpaşa Garı’nı aslına uygun bir şekilde yeniden eski güzelliğine kavuşturmak ve olası bir depreme karşı daha da güçlendirmek üzere komple tadilat ve restorasyon çalışmalarını başlattık. Anıtlar Kurulu onayı ile iki etap halinde devam eden çalışmalar kapsamında çok önemli aşamalar kaydettik” .

Kurul izinleri ve İstanbul Arkeoloji Müzeler Müdürlüğü’nün kontrolünde ilk etapta Haydarpaşa Gar Binasının komple tadilatı çalışmalarına 7 Aralık 2015 tarihinde başladıklarını anımsatan Bakan Karaismailoğlu, ikinci etap çalışmalarda da sona yaklaştıklarını söyledi. 

“TARİHİ GAR, ARKEOPARK KONSEPTİYLE İLK OLACAK”

Çalışmalarda antik Khalkedon şehrine ait olduğu düşünülen tarihi yapıların da gün yüzüne çıktığını ifade eden Bakan Karaismailoğlu, “Yine, İstanbul Arkeoloji Müzesi tarafından peron araları ve çevresinde yapılan kazılarda Osmanlı, Roma, erken ve geç Bizans dönemi yapı temellerine rastlandı.  En kısa zamanda gün yüzüne çıkan tarihi değerleri halkımızla ve tüm dünyayla paylaşacağız. Bu kapsamda yeni bir çalışmamız var. Tarihi Haydarpaşa Gar alanı; Arkeopark Gar Kompleksi tasarım konseptiyle Türkiye ve dünyada bir ilk olacak. İstanbul’un tarihine ışık tutan arkeopark, tarih turizmi açısından önemli bir çekim noktası haline gelecek” diye konuştu.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ