SON DAKİKA
21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü
Ajans Orhangazi Haber

Batman İl Sağlık Müdürü’nden kanser uyarısı

Batman İl Sağlık Müdürü’nden kanser uyarısı
Sosyal Medyada Paylaş

Batman İl Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Hakan Pamukçu, 4 Şubat Dünya Kanser Günü’ne ilişkin yaptığı açıklamada dünya genelinde vaka sayısının he rgeçen gün arttığına dikkat çekti.

BATMAN (İGFA) – Kanserin, dünya genelinde gün geçtikçe artan bir sağlık problemi olduğunu belirten Batman İl Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Hakan Pamukçu, dünyada her geçen gün daha fazla insanın kanserin ciddi zararlarına maruz kaldığını söyledi.

Sağlıksız yaşam alışkanlıklarının değiştirilmesiyle kanserlerin büyük kısmının gelişiminin önlenebileceğine dikkat çeken Pamukçu, “Alkol ve tütünden uzak durmak, sağlıklı beslenmek (yeterli miktarda meyve ve sebze ile lifli gıda tüketimi), ideal vücut ağırlığını korumak, düzenli fiziksel aktivite yapmak, ültraviyole radyasyondan korunmak, mesleksel ve çevresel maruziyetlerin önüne geçmek, koruyucu etkiye sahiptir” dedi.

ERKEN TEŞHİS HAYAT KURTARIR

Erken teşhisin, başarılı tedavi için ilk adım olduğunu belirten Mehmet Hakan Pamukçu “ Ülkemizde üç kanser türü (meme, kalın bağırsak ve rahim ağzı kanserleri) için tarama programları yürütülür. Ülkemizde 33’ü mobil olmak üzere 198 adet Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezleri (KETEM) vardır. Meme kanseri taramaları 40–69 yaş arası 2 yılda bir, kalın bağırsak kanseri taramaları 50–70 yaş arası 2 yılda bir ve rahim ağzı kanserleri taramaları da 30–65 yaş arası 5 yılda bir yapılır. KETEM veya Aile Hekimliklerinde kanser taramaları ücretsizdir” dedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ