Reklam
SON DAKİKA
21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü
Ajans Orhangazi Haber

BİR TEPKİ DAHA!

BİR TEPKİ DAHA!
Sosyal Medyada Paylaş

‘Güçlendirme değil yeni okul yapılsın’

Orhangazi Eğitim Kültür Derneği başkanı Muhammet Ali Varlı, 15 Temmuz Şehitler Anadolu Lisesi’yle ilgili alınan güçlendirme kararını eleştirerek, ‘okul binasına güçlendirme kararı hangi akıl, vicdan ve matematik işi’ dedi.

15 Temmuz Şehitler Anadolu Lisesi’nin güçlendirme kararıyla ilgili yazılı açıklama yapan Varlı, ‘Okul binası için yapılan test ve değerlendirmeler sonrasında verilen güçlendirme kararı için ortaya çıkan maliyet yeni okul binası yapılamaz mı?’ diye sordu.

‘NE KADAR GÜVENİLİR OLABİLİR Kİ ‘

Riskli olarak değerlendirilen okul binasının güçlendirilmesi riski ortadan kaldırmaya yetip yetmeyeceğinin büyük bir soru işareti olduğunu belirten Varlı, ‘Yakın zamanda yüksek maliyetler ile tadilat tamirat yapılan binanın yeniden güçlendirme yapılması ile ortaya çıkacak maliyet ile yeni bina yapmak mümkün ise bu masraf neden?  Yaklaşık 4 bin m² inşaat olan okul binası için devletin açıkladığı m² inşaat maliyeti fiyatlarına göre ( 24 Mart 2021 tarihli 31433 sayılı Resmi gazetede yayımlanan Yapı  Yaklaşık Birim Maaliyetleri m² birim maliyet 1360,0 TL ) hesabına göre bu binanın yenisi aynı fiyata yapılabilmektedir.  Ayrıca okulumuzun sahip olduğu arsa yeni bina yapılması halinde çok daha verimli kullanılacaktır.  İlçemiz genelinde yer alan okullarımızın sosyal ve sportif alanlarının yetersizliği nedeni ile ilçe dışında okumayı tercih eden öğrenci sayımız her yıl daha da artmaktadır. Orhangazi Anadolu Lisesi ve 15 Temmuz Şehitler Anadolu  Lisesi ilçemizin göz bebeği iki nitelikli okulu olmaya namzet,  maalesef siyasi iradenin ilgisizliği ve yeterince sahiplenmesi nedeni ile hak ettiği ilgiyi öğrenci ve velilerimizden görmemektedir.’ dedi.

EMEKLER BOŞA GİDİYOR

Öğretmen  ve idarecilerin harcadığı efor verdiği mücadelenin fiziki imkanların yetersizliği, yerel ve genel idarenin ilgisizliği ile ilçede karşılık bulamadığından şikayet eden Varlı, ‘Yüksek puan alan öğrencilerimiz ve velileri yüksek maliyetlere rağmen ilçe dışında okumayı tercih etmektedir.’ İfadelerine yer verdi.

BAHÇE DAHA DA DARALTILACAK

15 Temmuz Şehitler Anadolu Lisesi’nin bahçesinin yaklaşık 1.5 milyon TL harcanarak daha da daraltılmış hale geleceğini belirten Varlı, ‘Ne garip bir vicdandır ki okul bahçesi ilave maliyetle küçültmeyi konuşuyoruz.  Okulumuzun bahçesi yola inşaa edildiği gerekçesi ile dava konusu edildiği ve neticede yaklaşık 1.5 milyon ek maliyet ile bahçenin daraltılacağını işittiğimizde bu durumun kabul edilebilir bir yanının olmadığını derhal kamu yararı ilkesinden hareketle uygulamadan vazgeçilmesi gerektiğini hem ilgililer hem de kamuoyu ile paylaşmak istedik. Bu durum kabul edilemez. Okul tapu alanımızdan bahsi geçen yola fiili olarak bir kısım terkler yapılmış olduğu halde, söz konusu okul duvarının yaklaşık 300 bin TL tutarında bir arsa  malikinin talebi ile yüksek maliyet ile yıkılması ve bahçenin daraltılması vicdan sahibi kimsenin kabul etmesi mümkün değildir.  Bu açıklamamız siyasi bir açıklama değil canımızı yakan bir duruma karşı refleks olarak paylaşıyoruz. Hem okul binasının yeniden yapılması, hem de okul bahçesinin daraltılmaması hususlarında yerel ve genel idarecilerimizin konu ile ilgili  araştırma inceleme ve kamu yararına uygun çalışma yapmaya davet ediyoruz.’ dedi.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ