ORHANGAZİ HABER - REKLAM ALANI
SON DAKİKA
21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü
Ajans Orhangazi Haber

Boğaziçi’ne Bursa’dan akademik destek

Boğaziçi’ne Bursa’dan akademik destek
Sosyal Medyada Paylaş

Bursa’da katılımcı 15 akademik meslek odası, Boğaziçi Üniversitesi ile ilgili yaşanan gelişmelere ilişkin basın açıklaması düzenledi.

BURSA (İGFA) – Bursa Akademik Odalar Birliği’ne (BAOB) bağlı akademik meslek odaları, BAOB Özgürlük ve Demokrasi Meydanı’nda ‘Boğaziçi Üniversitesi Yalnız Değildir’ konulu basın açıklaması düzenledi. BAOB’a bağlı akademik meslek odalarının başkan ve temsilcilerinin destek verdiği basın açıklaması metnini TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Bursa Şubesi Başkanı ve aynı zamanda BAOB Dönem Sözcüsü Prof. Dr. Erkan Yaslıoğlu okudu.

Akademik meslek odaları olarak Boğaziçi Üniversitesi’nde verilen haklı mücadelenin yanında olduğunu belirten sözcü Yaslıoğlu, üniversitelerin çok hızlı bir biçimde kendi yöneticilerini seçebilecekleri demokratik ve özerk bir yapıya kavuşturulmaları, gerek idari gerekse de akademik yönden şeffaf ve hesap verebilir olmaları talebimizi bir kez daha yineledi.

“HAKSIZ HUKUKSUZ YERE GÖZALTI”

İfade özgürlüğü ve toplantı ve gösteri yürüyüşleri ile ilgili olarak Anayasa İnsan Hakları Sözleşmesi (AİHS)nin 10. ve 11. maddelerinin uygulanmasına ilişkin AİHM’nin içtihatlarına dikkati çeken Yaslıoğlu, Bursa’da da bu kapsamda AİHS’ne dayanarak haklarını kullanan kişilerin haksız ve hukuksuz yere gözaltına alındığını öne sürdü. Açıklamaya imza atan akademik odaların Bursa şubeleri şu  görüşlere yer verildi:

“04 Şubat 2021 günü Bursa’da anayasa ve yukarıda sözü edilen AİHS’ne dayanan izinsiz toplantı ve gösteri yürüyüşü yapma hakkını kullanan 17 yurttaşımız haksız ve hukuksuz yere gözaltına alınmışlardır. Bizler aşağıda imzası bulunan Akademik Meslek Odaları Boğaziçi Üniversitesi’nde verilen haklı mücadelenin yanında olduğumuzu belirtirken üniversitelerin çok hızlı bir biçimde kendi yöneticilerini seçebilecekleri demokratik ve özerk bir yapıya kavuşturulmaları, gerek idari gerekse de akademik yönden şeffaf ve hesap verebilir olmaları talebimizi bir kez daha yineliyoruz”.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ