Reklam
SON DAKİKA
21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü
Ajans Orhangazi Haber

BU SATIŞ NEDEN!

BU SATIŞ NEDEN!
Sosyal Medyada Paylaş

S plaka belediyelerin gelir kapısı haline geldi

Orhangazi Servis Taşımacılığı Kooperatifi (ORSERKOOP) Başkanı Muhammet Ali Varlı, Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan S plaka ihalesini eleştirdi. Varlı, Orhangazi’de çalışmayan S plakalı araçlar varken, yeni S plaka ihalesi neden yapılır.’ dedi. İhaleye ilgi olmadığına dikkat çeken Varlı, ‘Bu durum Orhangazi’de ihtiyaç olduğu yönünde hazırlanan raporun gerçeği yansıtmadığının göstergesidir.’ diye konuştu.

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin Çarşamba günü Orhangazi ve İnegöl için yaptığı S plaka ihalesi ilçede tartışmalara neden oldu. İlk tepki ORSERKOOP’tan geldi. Kooperatif Başkanı Muhammet Ali Varlı, ihaleye ilgi olmamasının satış yapılması gerektiği yönündeki raporun ne kadar yanlış olduğunun göstergesi olduğunu açıkladı.

SEKTÖR SANCILI

Tuna Gazete’ye özel açıklama yapan Varlı, servisçi esnafın servis araçlarına yönelik atılan adımlar ve değişen mevzuatlar karşısında mağdur olduğunu ve sektörde tutunmaya çalıştığını belirttiği açıklamasında şunları söyledi; Bursa pilot bölge olarak tehdit kararına 1998 yılında geçmiş, o günden sonra servis araçlarının çalışma esaslarını belirleyen mevzuat birçok kez değişikliğe uğramasına rağmen hala sektörün sancıları dinmemiştir.

YAP-BOZ OLDU

1998 İl trafik komisyon kararları, 2004 5393 sayılı belediyeler kanunu, 2014 büyükşehir yasası ile ayrı ayrı uygulamalar, değişen mevzuat sektörün içinde olan esnafı mutlu etmemiştir. İl trafik komisyon kararları ile doğan plaka, 5393 sayılı belediye kanunu ile gelişti, 6360 sayılı büyükşehir yasası ile zirveye ulaştı ancak bu durum büyükşehir belediyelerinin iştahını kabarttı. 10553 sayılı ticari plakalar kanunu ile koruma altında olan tehditli (sınırlı) plakalar, kanuna rağmen hukuku dolanmak sureti ile belediyelerin gelir kapısı haline geldi.

‘RAPOR GERÇEĞİ YANISTMIYOR’

Önceki gün Orhangazi ve İnegöl ilçeleri için ayrı ayrı S plaka satış ihalesi yapıldı. İhale süreci ilçeden gelen taleple gündeme alınmış olsa bile, 10553 sayılı ticari plakalar kanununa göre arz talep dengesi gözetilerek hazırlanacak kapsamlı bir rapor ile plaka sayısı artırılması gerekirken, masa başında, varsayımlara dayalı hazırlanan bir rapor ile 49 adet plaka ihtiyacı olduğu yönünde rapor hazırlandı. Bu paklalar belirli periyotlar da ihale edilmesine karar verildi.

‘S PLAKA SATIŞI ATIL KAPASİTE OLUŞTURACAK’

Sektör içerisinde faaliyet gösteren esnaf artan maliyetleri taşıma birim fiyatlarına yansıtamadığı, işletme ve yatırım maliyetlerinin çok aşırı derecede artış gösterdiği bu dönemde ayakta kalma mücadelesi verirken, yatırım amacı ile kira ve prim yapacak mantığı ile ilgi gören plakalar sektörde atıl kapasiteye sebebiyet vereceği aşikârdır.

‘YATIRIM MALİYETİ YÜKSEK, GETİRİSİ AZ’

Sektördeki yangın yatırımcıyı da caydırmış olacak ki, plaka satış ihalesi ilgi görmedi. İhtiyaç analiz raporunda 49 S plakaya ihtiyaç duyulduğu belirtildi, Meclis 30 yeni S plaka için ihale kararı aldı. Sonuçta 15 yeni S plaka için ihaleye çıkıldı ve 3’ü Orhangazi’den 2’si şehir dışından olmak üzere 5’i satıldı, 10’u satılmadı. Bu durum hazırlanan raporun gerçeği yansıtmadığının göstergesidir. Orhangazi için ihale edilen plakalar ilçe dışındaki esnafın da ilgi odağı. İkamet şartı yok. Sanayici sektörde işveren konumunda olduğu için konu ile ilgili gelişmelere müdahil olmalıdır. Yapılan düzenlemeler servis hizmetinin maliyetini artırmaktadır.

‘BÜTÜN ŞEHİR YASASI VE İL TRAFİK KOMİSYON KARARI’

Büyükşehir Belediyeleri Koordinasyon Merkez Yönetmeliği madde 29 kazanılmış haklar başlığı altında, büyükşehir yasasından önce trafik komisyonlarında alınan kararları bağlayıcı hale getirmektedir. Bu kanun göz ardı ediliyor olsa da sonraki dönemlerde yasalara uygun düzenleme yapıldığında sektör bugünkü hukuksuz uygulamalar sebebi ile çok daha zor süreç yaşayacaktır.

NE YAPILMALI?

Sektörün adeta can simidi, tek dayanağı olan S plakalar; sayısının artırılmasının daha sıkı kurallara ve belirleyici raporlara dayandırılmasını, kamu yararı ve kaynakların etkin kullanımı açısından da düzenlemenin çift yönlü taşıma şeklinde yapılarak, plaka sayısı artırılmadan olası ihtiyacın karşılanmasını talep ediyoruz. Bu düzenleme hem hukuki hem de kamu yararı açısından doğru olacağı gibi, işveren konumunda olan sanayicimizin de maliyetini düşürecektir.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ