SON DAKİKA
21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü
Ajans Orhangazi Haber

Bursa’da “Myrleia” için kamulaştırma onayı

Bursa’da “Myrleia” için kamulaştırma onayı
Sosyal Medyada Paylaş

Bursa’nın Mudanya ilçesinde Helenistik ve Roma dönemlerine ait taşınmaz kültür varlıklarının bulunduğu Ömerbey Mahallesi’ndeki bölgenin “arkeopark” olarak hayata geçirilmesi için mücadele eden Mudanya Belediyesi’nin Anıtlar Kurulu’ndan beklediği kamulaştırma onayı çıktı.

BURSA (İGFA) – Mudanya’da 2 bin 700 yıllık Myrleia Antik Kenti’ni açık hava müzesine dönüştürme yolunda önemli bir aşama daha tamamlandı.  Bursa Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu, Mudanya Belediyesi’nin Myrleia Antik Kenti’nin devamı olan ve Ömerbey Mahallesi sınırları içerisinde bulunan ve arkeopark alanı olarak belirlenen özel mülkiyete ait 1448 ada 8 ve 22 parseldeki taşınmaz kültür varlıklarını kamulaştırma talebini onayladı.  

Mudanya’nın turizm potansiyelinin yapılacak olan çalışmayla artacağını belirten Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, yalnızca Bursa değil, tüm insanlığın değerlerinden biri olan Myrleia’yı geleceğe hep birlikte taşıyacaklarını söyledi. “Myrleia’nın açık hava müzesine dönüştürme çalışmalarına uzun süren çabalarımız ve kararlılığımız sonucunda başlıyoruz” diyen Başkan Türkyılmaz, “Myrleia Antik Kenti’nin devamı olan ve Ömerbey Mahallesi sınırları içerisinde bulunan alanı açık hava müzesine dönüştürüyoruz. Mudanya’nın tarihini ziyaretçilerine tanıtacak bilgilendirme panoları, yürüyüş yolları, çocuklar için uygulama laboratuvarlarının bulunacağı uygulama projesi için heyecanlıyız. Tek bir amacımız var. Bu değer yok olmasın, el ele vererek ilçeye, insanlığa, kültür ve tarihe Myrleia’yı kazandıralım” diye konuştu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ