Reklam
SON DAKİKA
21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü
Ajans Orhangazi Haber

CARGİLL ABD’DE BÜYÜYOR

CARGİLL ABD’DE BÜYÜYOR
Sosyal Medyada Paylaş

4.5 milyar dolarlık satın alma

Orhangazi’deki fabrikasıyla başta olmak üzere Türkiye’de tartışmaları bitmeyen Cargill,ContinentalGrain ile birlikte, ABD’nin üçüncü büyük tavuk üreticisi olan SandersonFarms’ı 4,5 milyar dolara satın alıyor.

Kuzey Carolina’dan Teksas’a kadar 13 kümes hayvanı fabrikası işleten SandersonFarms, haftada yaklaşık 13,6 milyon tavuk işleme kapasitesine sahip. Cargill ve Continental, Sanderson’ı 4,53 milyar dolar nakit karşılığında satın almayı kabul etti.

Bloomberg tarafından derlenen verileire göre, satın alınan ortak girişimin yüzde 50-50 olduğu varsayıldığında, anlaşma Cargill’in 2011 yılında hayvan besleme şirketi ProvimiSA’yı 1,5 milyar euroluk (1,8 milyar $) satın alımından daha büyük. Ayrıca veriler, söz konusu anlaşmanın Continental’in en büyük devralmalarının başında geldiğini de gösteriyor.

70 ülkede 155 bin çalışanı olan 156 yıllık bir şirket olan Cargill, dünyanın en büyük gıda tedarikçilerinden biri olarak öne çıkıyor. Küresel tarım emtia ve gıda şirketi Cargill, hala William Wallace Cargill’in ailesinden gelenlere ait ve hissedarları arasında 14 milyarder bulunuyor.

Cargill tahıl, yağlı tohum ve et ticaretinin yanı sıra kendi markalarını satan dünyanın en büyük işlenmiş gıda şirketlerinden biri. ContinentalGrain ise daha küçük bir tavuk imalatçısı olan WayneFarms’ın da sahibi konumunda.

Söz konusu satın alma ile Sanderson-Wayne şirketinin, ABD tavuk üretiminin yaklaşık yüzde 15’lik bir pazar payına sahip olması bekleniyor. TysonFoods, pazarın yaklaşık beşte biri ile sektöre öncülük ederken, Pilgrim’sPride ise ulusal pazarın yaklaşık yüzde 16’sını temsil ediyor.

 

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ